termowentylator

Termowentylator – sposób na dogrzanie pomieszczenia

Wraz z pojawieniem się pierwszych chłodnych dni wiele osób szuka sposobów na dogrzanie mieszkania. Doskonałym uzupełnieniem podstawowego systemu grzewczego są kompaktowe, przenośne termowentylatory, zwane powszechnie farelkami. Na co zwrócić uwagę przy kupnie tego typu urządzenia? Sprawdź! 

Farelka jest wyposażona w niewielką grzałkę oraz wiatrak, który kieruje powietrze w stronę elementu grzewczego. Dzięki temu z urządzenia jest wydmuchane ciepłe powietrze. Przyjemne ciepło pojawia się zaraz po uruchomieniu urządzenia, nie trzeba czekać aż farelka się nagrzeje. Należy przy tym pamiętać, że termowentylator działa kierunkowo – nie nadaje się więc do ogrzania całego pokoju, ale świetnie sprawdzi się jako punktowe źródło ciepła.  Postawiony pod biurkiem ogrzeje stopy, a umieszczony przy kanapie uprzyjemni leniwy wieczór z dobrą książką.  

Na co zwrócić, kupując termowentylator? 

Praca farelki zależy od wielu czynników, takich jak: 

 • Moc – waha się zazwyczaj od 750 do około 2000 W. Im wyższa, tym lepsze możliwości grzewcze urządzenia. Dobrym wyborem będzie termowentylator z regulacją mocy (a więc również temperatury wydobywającego się powietrza), który pozwala na dopasowanie siły grzewczej farelki do aktualnych potrzeb i warunków panujących w domu. 

 • Kierunek nawiewu – do większych pomieszczeń lepszy będzie termowentylator z szerokim zakresem oscylacji. Tego typu urządzenie obraca się, rozprowadzając ciepłe powietrze po wnętrzu.  

 • Zabezpieczenia – większość termowentylatorów ma zabezpieczenie przed przegrzaniem. Oznacza to, że farelka wyłącza się, gdy działa zbyt długo i zbyt mocno się nagrzeje. Przydatną funkcją jest także opcja przerwania pracy, jeśli termowentylator przewróci się.  

 • Długość przewodu – farelka jest urządzeniem przenośnym, jednak musi być podłączona do prądu. Dlatego też warto wybrać termowentylator z kablem o takiej długości, która pozwoli na ustawienie urządzenia w dowolnym punkcie pomieszczenia.  

Przydatna okaże się również funkcja nawiewu zimnego powietrza. Dzięki niej jedno urządzenie dogrzeje pomieszczenie zimą i zapewni przyjemne chłodzenie w upalne letnie dni.  

Uwaga! Większość termowentylatorów nie powinna być stosowana w łazience. Jeśli chcesz używać tego urządzenia w tym pomieszczeniu, konieczne będzie wybranie farelki przystosowanej do pracy w warunkach wysokiej wilgotności. Informacja o tym znajduje się na karcie produktu.  

Zobacz również:


One Comments

 • Krszysztof

  27 lutego, 2019

  Myślałem, że czasy farelek mamy już dawno za sobą, a ostatnio zobaczyłem, że znajomi dogrzewają sobie podobną łazienkę, w której nie ma grzejnika. Z wilgocią trzeba uważać.

  Reply

Dodaj komentarz