Firany – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Firanki należą do najbardziej klasycznych osłon okiennych. Dobrze dobrane  sprawiają, że wnętrze staje się przytulne i ciepłe. Osłony okienne pełnią również funkcje praktyczne – zapewniają domownikom prywatność i pozwalają regulować stopień nasłonecznienia pomieszczeń. Wybór idealnych firan nie jest jednak zadaniem łatwym. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Firany woalowe czy żakardowe? Białe, kremowe czy wzorzyste? Sięgające do podłogi czy zasłaniające tylko część okna? Podpowiadamy, jak wybrać firany i jak prawidłowo o nie dbać.

firany

Jak dopasować firany do wnętrza?

Firany powinny być przede wszystkim dopasowane do stylistyki pomieszczenia. W ciemnym pokoju sprawdzą się zwiewne, jasne firanki bez nadmiernych zdobień, które optycznie nie przytłoczą wnętrza i wpuszczą do niego dużo naturalnego światła. W wysokich, przestronnych pomieszczeniach można natomiast pozwolić sobie na wzorzyste, kolorowe i nieco grubsze tkaniny. Pod uwagę należy wziąć również:

 1. Długość firany – firanka może sięgać do podłogi (a najlepiej 2 cm nad podłogę) lub do parapetu (tuż nad lub tuż poniżej). Długie osłony okienne są bardzo efektowne i eleganckie, ale jednocześnie łatwiej się brudzą. Dlatego krótsze firanki sprawdzą się przede wszystkim w pokoju dziecięcym i kuchni (w kuchni często stosuje się również zazdrostki, czyli firanki, które zasłaniają tylko dolną część okna). Należy pamiętać, by długość firany mierzyć od mocowania, a nie od krawędzi karnisza – czyli od wysokości, na której faktycznie zawiśnie tkanina.
 2. Szerokość firany – pomiar szerokości jest uzależniony od sposobu mocowania i marszczenia tkaniny. Firana najefektowniej wygląda, gdy jej szerokość stanowi dwukrotność szerokości okna – pozwoli to na jej eleganckie umarszczenie. Co ważne – przez szerokość okna należy rozumieć długość szyny lub karnisza bez zdobień na końcach. Jeśli okno w pokoju ma dość standardowe wymiary – na pewno znajdziesz coś dla siebie w ofercie gotowych firan. W innym przypadku – warto zdecydować się na firanę na metry.
 3. Kolor – firany nie muszą być tylko białe. Nowoczesne osłony okienne występują w wielu innych kolorach – zarówno pastelowych, jak i ciemnych i nasyconych. Wybierając barwę firan, można postawić na odcień zbliżony do kolorystyki wnętrza lub postawić na ekstrawagancki kontrast (wówczas okno stanie się mocnym akcentem dekoracyjnym).
 4. Rodzaj zawieszenia – firany (podobnie jak zasłony) mają różne rodzaje mocowań:
 • na taśmie marszczącej – wszyta w tkaninę taśma umożliwia efektowne drapowanie firany;
 • na szelkach – firany nie wymagają upinania, są łatwe do zakładania i zdejmowania;
 • na kółkach – metalowe kółka wbijane w zasłonę umożliwiają założenie tkaniny na karnisz;
 • na żabkach – nowoczesne żabki na przypominają nieestetycznych spinaczy, lecz mają bardziej dekoracyjną formę (ten rodzaj mocowania pozwala na zawieszenie firany na szynie).

      5. Materiał – odpowiada m.in. za to, ile światła firany wpuszczają do wnętrza i jak układają się na oknie. Popularne tkaniny to:

 • markizeta – przypomina delikatną siatkę i nie wymaga prasowania;
 • żakard – bardzo dobrze przepuszcza światło, jest trwały i wytrzymały;
 • woal – tkanina jest lejąca się, a przy tym nieprzejrzysta;
 • tiul – firanki wykonane z tej tkaniny są bardzo efektowne, jednak po wysuszeniu wymagają prasowania.

Jak prać firanki?

Firanki będą stanowić ozdobę okna tylko wtedy, gdy… pozostaną czyste. Zachowanie ich w dobrym stanie wymaga jednak szeregu zabiegów – łatwo bowiem chłoną kurz, dym z papierosów czy kuchenne zapachy.

Firanki najlepiej prać ręcznie. Nie każdy ma jednak na to czas i energię. Na szczęście większość pralek automatycznych ma tryb prania delikatnych materiałów, który sprawdzi się w przypadku woalowej tkaniny. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że:

 • firanki bezwzględnie powinno się prać w niskiej temperaturze (30-40oC);
 • przed włożeniem firanek do pralki warto umieścić je w specjalnym woreczku do prania bielizny;
 • należy stosować specjalny detergent do prania firan (ewentualnie proszek do białych tkanin);
 • dla lepszego efektu firanki można namoczyć przed praniem (np. w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, który rozpuszcza plamy z tłuszczu).

Dobrze jest także wypłukać firanki w krochmalu lub w specjalnej soli. Usztywnione tkaniny chłoną bowiem mniej zabrudzeń z otoczenia.

Większość firanek po praniu nie wymaga prasowania – można powiesić je jeszcze wilgotne na karniszu. Wyjątek stanowią osłony okienne z tiulu i organtyny. Należy wyprasować je, pamiętając przy tym o ustawieniu najniższej możliwej temperatury.

Firanki to nie wszystko

Dopełnieniem okiennej aranżacji będą rolety i zasłony – można dowolnie łączyć je z firankami, tworząc niebanalne kompozycje. Więcej na temat aranżacji okiennych dowiesz się z artykułu: 3 sposoby na modną aranżację okna.

Zobacz modne firany w ofercie sklepu Lobo.pl:


One Comments

 • Fabian

  14 marca, 2018

  Ja akurat stoją przed wyborem firan, ale trudno mi dopasować coś do mojego wnętrza.

  Reply

Dodaj komentarz