3 sposoby na modną aranżację okna

Aranżacja okna nie tylko stanowi dopełnienie wystroju wnętrza, lecz także zapewnia prywatność i osłonę przed promieniami słonecznymi. Do wyboru jest wiele produktów – miękkie zasłony, nowoczesne rolety, przejrzyste firanki… Sprawdź, co będzie pasować do Twojego mieszkania!

Jeszcze kilkanaście lat temu w oknach najczęściej można było zobaczyć klasyczne poziome żaluzje. Dziś ustępują miejsca bardziej nowoczesnym rozwiązaniom, jak rolety dzień-noc czy wertykale. Co najlepiej sprawdzi się w Twoim oknie? Przedstawiamy kilka inspiracji.

Rolety do nowoczesnego wnętrza

Do nowoczesnego wnętrza urządzonego w minimalistyczny sposób pasować będą przede wszystkim rolety, wykonane z tkaniny (często dodatkowo podgumowanej w celu lepszego zaciemnienia) i wyposażone w system podnoszenia i opuszczania. W sprzedaży dostępny jest niemal nieograniczony wybór wzorów, odcieni i faktur rolet, dlatego też łatwo można dopasować je do palety kolorystycznej, w której utrzymane jest dane wnętrze. Pasują do każdego pomieszczenia – zarówno do salonu, sypialni, jak i do kuchni czy pokoju dziecięcego.

Jednak roleta rolecie nierówna! Można wyróżnić następujące rodzaje:

  • rolety klasyczne –  zwijane, wykonane z jednolitego kawałka materiału;
  • rolety rzymskie – po podniesieniu układają się w efektowne zakładki; nadają aranżacji okiennej eleganckiego wyglądu;
  • rolety dzień-noc – wykonane z naprzemiennie ułożonych pasów woalowej, przepuszczającej światło tkaniny i materiału zaciemniającego, dzięki czemu pozwalają na regulację stopnia zaciemnienia wnętrza.

Rolety różnią się od siebie także rodzajem montażu. Mogą bowiem zostać osadzone w eleganckiej kasetce i prowadnicach, dzięki którym przylegają do ramy okna, lub być mocowane bezpośrednio do ściany, sufitu czy okna (rulon po zwinięciu rolety pozostaje widoczny).

Firanki i zasłony dla miłośników klasyki

Bardziej klasycznym rozwiązaniem jest powieszenie w oknach firan, zasłon lub obu tych akcesoriów. Nadają wnętrzu bardziej przytulnego charakteru, a jednocześnie są bardzo funkcjonalne.

Przejrzyste firanki dobrze sprawdzają się w połączeniu z zaciemniającymi zasłonami, które pozwalają na odcięcie dostępu światła do pomieszczenia (co jest szczególnie istotne w sypialni). Należy jednak pamiętać, by w małych pokojach unikać ciężkich i mięsistych zasłon, gdyż mogą optycznie zmniejszać wnętrze. W takiej sytuacji firanki warto połączyć z… roletami.

W klasycznie urządzonej kuchni sprawdzą się natomiast zazdrostki, czyli krótkie firanki, montowane na drążku w połowie okna.

Shuttersy w stylu śródziemnomorskim

Jednym z najoryginalniejszych, a jednocześnie dość rzadko spotykanych sposobów aranżacji okna, jest montowanie tzw. shuttersów, czyli drewnianych żaluzji montowanych w formie okiennic. Składają się z paneli zbudowanych z ram, wypełnionych poziomymi ruchomymi lamelami. Dzięki możliwości odchylania lamel można kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia (jak w klasycznych żaluzjach).

Shuttersy pasują przede wszystkim do wnętrz inspirowanych śródziemnomorskim designem lub zaaranżowanych w stylu rustykalnym. Są na tyle dekoracyjne, że nie potrzebują dodatkowych ozdób w postaci zasłon czy firanek.


Dodaj komentarz