wielkanocne ozdoby

Wielkanocne ozdoby do domu – inspiracje

Zanim jeszcze zabierzesz się za świąteczne porządki, zadbaj o odpowiednią atmosferę! Wielkanoc to bowiem święto radości i odrodzenia – warto więc tą radością wypełnić także swój dom. Przedstawiamy kilka wielkanocnych inspiracji na udekorowanie mieszkania!

Wielkanoc tradycyjnie łączy się z bogatą symboliką, która pojawia się także pod postacią dekoracji wnętrz. Co jednak oznaczają takie elementy jak króliczek, pisanki czy baranek? Czy bazując na klasycznych wzorcach można stworzyć oryginalne wielkanocne ozdoby? Podpowiadamy!

Kolorowe pisanki nie tylko do święconki

Najbardziej rozpoznawalnym symbolem Wielkanocy są bez wątpienia pisanki. Co ciekawe – zwyczaj ozdabiania jajek wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Jajko – jako symbol sił witalnych – było bowiem wykorzystywane w wiosennych rytuałach, mających na celu pobudzenie ziemi do rodzenia plonów. Po przyjęciu chrześcijaństwa do obchodów Wielkanocy (z racji bliskości czasowej) włączono wiele tego typu obrzędów i symboli. Powstała nawet legenda, mająca wyjaśniać obecność pisanek na wielkanocnym stole. Zgodnie z opowieścią święta Magdalena, gdy w niedzielę wielkanocną szła do grobu Chrystusa, niosła apostołom jajka, którymi mieli się posilić. Po spotkaniu zmartwychwstałego Chrystusa zobaczyła jednak, że… jajka cudownie zmieniły kolor.kieliszki do jajek

Dawniej do barwienia pisanek używało się m.in. łupin cebuli, wosku i ochry. Dziś trudno wymienić wszystkie możliwe techniki – popularne jest zarówno malowanie, jak i oklejanie,  okręcanie sznurkiem czy… haftowanie. Bardzo efektownie wyglądają również dekoracje ze wstążek (technika karczochowa), filcu czy skręcanych pasków papieru (tzw. quilling). Pisanki nie są wykonywane jedynie ze skorupek jajka, lecz również ze styropianu czy drewna.

Pisanki mogą stanowić ozdobę samą w sobie – ułożone w koszyczku pięknie udekorują wielkanocny stół. Można również wykorzystać je do stworzenia wielkanocnych stroików lub… powiesić na gałązkach z baziami, umieszczonych w wazonie.

Z symboliką jajka ściśle wiąże się również kurczak, czyli kolejny rozpoznawalny element wielkanocnych dekoracji.

Zajączki na wielkanocnym stole

figurka zając

Obecność zajączka pośród innych wielkanocnych dekoracji również jest związana z przedchrześcijańskimi obrzędami ku czci wiosny. To sympatyczne zwierzątko jest bowiem… symbolem płodności. Jego obecność miała więc zapewnić dobrobyt i obfitość wszelkich dóbr.

Dziś trudno wyobrazić sobie Wielkanocy bez figurek zajączka lub wizerunków zwierzęcia na kartkach z życzeniami. Zajączek równie efektownie wygląda jednak także… na świątecznej zastawie stołowej lub na obrusie! Subtelne wzory z zającem w roli głównej bez wątpienia umilą wielkanocne spotkanie w gronie rodziny.

talerz złoty zając

filiżanka złoty zajączek

Baranek – symboliczne wielkanocne ozdoby

Cukrowy, z ciasta lub z ceramiki – baranka nie może zabraknąć ani w święconce, ani na wielkanocnym stole. W tradycji chrześcijańskiej baranek symbolizuje bowiem Chrystusa. W kontekście religijnym zwierzę to pojawiło się jednak już wcześniej – zgodnie ze Starym Testamentem Bóg – zanim wywiódł Naród Wybrany z Egiptu – nakazał każdej rodzinie złożyć ofiarę z baranka i naznaczyć drzwi krwią zwierzęcia. Miało to uchronić chrześcijan przed plagą. Często zwraca się uwagę na podobieństwo starotestamentowej ofiary z branka do tej, którą złożył Jezus na krzyżu. Sympatyczna ozdoba okazuje się więc jednym z najważniejszych symboli wielkanocnych. Powinna więc zająć szczególne miejsce pośród półmisków ze świątecznymi potrawami.

Zobacz również inne wielkanocne dekoracje i akcesoria w ofercie sklep Lobo.pl


Dodaj komentarz