Jak urządzić mały salon?

Aranżacja niewielkiego salonu to prawdziwe wyzwanie – wymaga bowiem pieczołowitego doboru kolorów, mebli i dodatków. Okazuje się bowiem, że dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu przestrzeni można łatwo powiększyć wizualnie wnętrze, a nawet – wydzielić w nim funkcjonalne strefy. Sprawdź, jakie praktyczne rozwiązania zastosować przy urządzaniu małego salonu.

W niewielkim pomieszczeniu warto postawić na minimalistyczną aranżację. Im mniej mebli i dekoracji (zwłaszcza stojących na podłodze), tym salon będzie wydawać się bardziej przestronny. Co jeszcze, poza ascetycznym i minimalistycznym wyposażeniem, pasuje do niewielkiego pokoju dziennego? Podpowiadamy.

Kolory do małego salonu

Jasne, pastelowe barwy odbijają światło, dzięki czemu optycznie powiększają pomieszczenie. Nie oznacza to, że mały salon najlepiej pomalować w całości na biało. Równie atrakcyjne będą takie kolory jak pudrowy róż, jasny beż, delikatna szarość lub subtelna mięta. Warto przy tym pamiętać, że chłodniejsze barwy ludzkie oko rejestruje jako bardziej oddalone niż ciepłe. Pomieszczenie pomalowane jasnoniebieską farbą będzie więc wydawać się większe niż zaaranżowane w odcieniach żółci.

Ciekawym trikiem jest także wykorzystanie farby z delikatnym połyskiem, która rozświetli wnętrze. Efekt taki dają np. farby Dekoral Clean&Color z satynowym wykończeniem.  Farba taka uwypukla jednocześnie niedoskonałości ścian, więc powinno się ją stosować tylko na gładkich, równych powierzchniach.

paleta kolorów farb Dekoral Clean&Color. Źródło: katalod Dekoral

W małym salonie nie trzeba jednak ograniczać się do tylko jednego koloru. Można zaakcentować jedną ze ścian ciemniejszą barwą (taki zabieg tworzy wrażenie głębi) lub pokusić się o namalowanie na niej pionowych pasów (zwłaszcza, jeśli pomieszczenie jest zbyt niskie). Warto przy tym pamiętać, że małe przestrzenie najlepiej wyglądają w palecie maksymalnie trzech kolorów.

Jak optycznie powiększyć salon?

Kolor to jednak nie wszystko. Równie ważne jest… światło, będące największym sprzymierzeńcem małych pomieszczeń. Warto więc zrezygnować z ciężkich, ciemnych kotar, a zamiast nich postawić na przejrzyste, zwiewne firanki lub eleganckie rolety. Pozwoli to wpuścić do salonu dużą ilość naturalnego światła. Nie należy zapominać również o umieszczeniu w salonie więcej niż jednego źródła sztucznego światła – poza centralną lampą może to być kinkiet ścienny lub lampka ustawiona na komodzie przy sofie

Niezwykle istotny jest także dobór odpowiednich dodatków – lekkich, ażurowych i połyskujących (odbijających światło). Przestrzeń optycznie powiększą:

 • kompozycje luster na ścianach;
 • fototapeta z efektem głębi i perspektywy (umieszczona na tylko jednej ścianie);
 • ściana z mocnym efektem dekoracyjnym np : pomalowana farbą dekoracyjną : brokatową, z efetem betonu lub farbą strukturalną
 • lekkie meble z dużą ilością przeszkleń i ustawione na cienkich nóżkach (w małym salonie bardzo ważne są proporcje – meble i dodatki nie mogą być zbyt masywne, gdyż przytłoczą przestrzeń).
Ściana z efektem betonu, foto Primacol

 

Wydzielanie stref w małym salonie

Mały salon często pełni również funkcję jadalni i sypialni. Granicę poszczególnych stref warto wyznaczyć za pomocą:

 • odpowiedniego ustawienia mebli – w małym salonie najprawdopodobniej nie będzie możliwości umieszczenia sofy na środku pomieszczenia, wystarczy jednak ażurowy regał ustawiony bokiem do kanapy, który oddzieli część wypoczynkową od jadalnej;
 • zróżnicowanego oświetlenia – dobrym pomysłem będzie powieszenie dodatkowej lampy nad stołem;
 • wykorzystanie kolorystyki – część wypoczynkową można pomalować na mocniejszy kolor, a w reszcie pomieszczenia zastosować farbę o innej barwie – takie samo rozwiązanie pozwoli wydzielić również jadalnię, a nawet gabinet urządzony w salonie (trzeba jednak pamiętać o zasadzie maksymalnie trzech kolorów w pomieszczeniu).

 


One Comments

 • emka

  24 stycznia, 2018

  w koncu namowilam meza na remont i zamiast tradycyjnej farby postawilismy na stiuk wapienny farb magnat, wyszlo bardzo efektownie

  Reply

Dodaj komentarz