Kolory do pokoju dziecięcego

Różowy dla dziewczynki, a niebieski dla chłopca? W wyborze kolorystyki pokoju dla dziecka warto wykazać się większą kreatywnością. Barwy wpływają bowiem na sposób, w jaki maluch odbiera otaczający świat, pozwalają kształtować jego wrażliwość i kreatywność. Jak zatem wybrać kolory do pokoju dziecięcego?

Kilkulatek ma już pewne upodobania w zakresie doboru barw – komunikuje je zarówno werbalnie, jak i np. poprzez częste używanie kredek w konkretnych kolorach. Tymczasem wybór barw w otoczeniu niemowlęcia zależy głównie od rodziców i stanowi duże wyzwanie aranżacyjne.

Jak dzieci postrzegają kolory?

Noworodek początkowo rejestruje jedynie obrazy o zatartych konturach i nie dostrzega kolorów, lecz jedynie kontrasty (a więc swoje otoczenie widzi w odcieniach szarości). Jednak już w pierwszym miesiącu życia zaczyna rejestrować intensywne barwy, takie jak żółty, pomarańczowy, czerwony, turkusowy, niebieski, purpurowy czy seledynowy. Jednocześnie – jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu – aż do 3 roku życia dziecko nie widzi pastelowych barw. Dlatego też większość zabawek dla najmłodszych ma właśnie wyraziste, często wręcz jaskrawe kolory, zestawione ze sobą na zasadzie kontrastu.

Koloroterapia, czyli wpływ kolorów na rozwój dziecka

Różnokolorowe przedmioty, które znajdują się w otoczeniu dziecka kształtują jego wrażliwość i poczucie estetyki. Maluchy dobrze reagują na ciepłe barwy – żółty, czerwony czy pomarańczowy. Kolory te działają stymulująco – zachęcają do zabawy i pobudzają wyobraźnię. Niebieski i zielony sprzyjają z kolei wyciszeniu i odpoczynkowi. Co ciekawe – często są używane w koloroterapii w celu usprawnienia komunikacji lub łagodzenia stanów lękowych. Ostatnie badania pokazują również, że dzieci lubią beże i inne cieliste odcienie – kojarzą się bowiem z matczyną skórą i jej ciepłym dotykiem. Wyzwalają tym samym w maluchu poczucie bezpieczeństwa.

Źródło: katalog farb Dekoral

Jakie kolory do pokoju dziecięcego wybrać?

Komponując barwne zestawy do pokoju malucha, należy więc pamiętać o wykorzystywaniu intensywnych, kontrastujących ze sobą kolorów – zarówno pod postacią zabawek czy pościeli, jak i farb do malowania ścian. W pierwszych miesiącach życia pastelowe maskotki czy dekoracje nie będą odpowiednio stymulowały zmysłu wzroku dziecka.

Warto jednocześnie wybrać jedną lub dwie barwy dominujące, które będą stanowiły oś aranżacyjną i pojawią się na dużych płaszczyznach ścian i podłóg. Ujednolici to i uporządkuje wnętrze. Pokój dziecięcy i tak będzie pełen kolorów – bardzo szybko zawitają do niego zabawki i dekoracje, które urozmaicą przestrzeń.

Pamiętaj, że w pokoju dziecięcym możesz nieco popuścić wodze fantazji i pomalować ściany w fantazyjne, geometryczne kształty lub odwzorować postaci z ulubionej kreskówki malucha. Najważniejsze, żeby było kolorowo!

Nie tylko kolor, czyli farba ma znaczenie

Znaczenie ma jednak nie tylko sam kolor, lecz także rodzaj farby użytej do malowania ścian w pokoju dziecięcym. Powinna być bezpieczna dla alergików, a jednocześnie łatwa do czyszczenia i odporna na szorowanie. Dzieci lubią bowiem dotykać każdej powierzchni nie zawsze czystymi dłońmi oraz wykorzystywać ściany czy meble jako płótno dla swojej twórczości.

Doskonałym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego będzie farba Dekoral Clean&Color, która wyróżnia się wyjątkową odpornością na szorowanie. Specjalna powłoka ułatwia zmywanie nawet takich zabrudzeń jak plamy z ketchupu, coca-coli czy czekolady. Ścianę wystarczy osuszyć ręcznikiem papierowym, a następnie przetrzeć wilgotną ściereczką. Co istotne –  farba Dekoral jest hipoalergiczna i nie powoduje podrażnień, jest więc bezpieczna dla delikatnej skóry dziecka.

Farba Dekoral Clean&Color jest dostępna w 56 soczystych kolorach, bez najmniejszego problemu dobierzesz więc idealne barwy do pokoju dziecka.

Źródło: katalog farb Dekoral
Rabat na zakupy o wartości min. 50 zł w esklepie PSB Lobo.pl

 


Dodaj komentarz