Jak usunąć kamień z czajnika

Jak usunąć kamień z czajnika?

Na nowym, błyszczącym czajniku już po kilku tygodniach użytkowania osadza się nieestetyczny, kredowy osad? To powszechny problem, którego przyczyną jest tzw. twarda woda. Osadzający się kamień, wbrew częstym opiniom, nie jest niebezpieczny dla zdrowia, może jednak skracać czas użytkowania urządzenia. Zobacz, jak wyczyścić czajnik z osadu!

Główną przyczyną osadzania się kamienia na dnie i na ściankach czajników jest woda bogata w jony wapnia i magnezu (taka płynie z większości polskich kranów). W procesie gotowania minerały wytrącają się w postaci kredowego osadu, który zbiera się wewnątrz czajnika, a na powierzchni herbaty przybiera formę oleistych plam. Według WHO nie ma żadnych dowodów na to, że picie twardej wody niesie ze sobą niekorzystne skutki zdrowotne. Warto jednak regularnie usuwać osad z czajnika, by wydłużyć jego żywotność. Na szczęście jest kilka sprawdzonych, domowych sposobów, by wyczyścić czajnik – zarówno tradycyjny, jak i elektryczny.

Usuwanie kamienia z czajnika – domowe sposoby

  1. Ocet – nasze babcie powszechnie używały octu jako uniwersalnego środka czyszczącego do różnych powierzchni. Ocet dobrze sprawdzi się także podczas usuwania kamienia. Należy wymieszać ocet pół na pół z wodą, a następnie taki roztwór zagotować i pozostawić w czajniku na około godzinę. Później trzeba kilkakrotnie zagotować samą wodę, ponieważ ocet pozostawi w czajniku charakterystyczny zapach, którzy może wpływać na smak kawy czy herbaty.
  2. Kwasek cytrynowy – do czajnika pełnego wody należy wsypać 5 łyżeczek kwasku cytrynowego, a następnie doprowadzić roztwór do wrzenia. Wodę z kwaskiem można zostawić w czajniku na kilka godzin, potem naczynie należy jednak dokładnie umyć. Zamiast kwasku niektórzy stosują również mieszankę wody i soku z cytryny, ta metoda jest dużo delikatniejsza i nie zawsze radzi sobie z uciążliwym osadem.
  3. Soda oczyszczona – soda to prawdziwy pogromca osadów (nie tylko wewnątrz czajnika). Wystarczy wsypać do czajnika dwie łyżeczki sody, zalać wodą i odstawić na kilkanaście minut. Potem konieczne będzie kilkukrotne przepłukanie naczynia, ponieważ soda pozostawia po sobie charakterystyczny, nieco drażniący zapach i smak.
  4. Łupiny ziemniaków – w usunięciu kamienia pomoże również zagotowanie wody z łupinami ziemniaków. Dla zwiększenia efektywności warto czynność tę powtórzyć kilka razy (za każdym razem ze świeżymi łupinami). Po wszystkim należy wypłukać czajnik i zagotować wodę by pozbyć się ewentualnego zapachu skrobi.
  5. Coca-cola – wystarczy wlać napój do czajnika, dolać trochę wody i zagotować. Ta metoda sprawdzi się zwłaszcza w czajnikach, które wymagają delikatnego traktowania (np. czajnikach ceramicznych).

Osad w czajniku – metody chemiczne

Jeśli domowe sposoby nie poradzą sobie z osadem w czajniku, warto sięgnąć po metody chemiczne w postaci specjalnych preparatów odkamieniających. Przed użyciem danego środka należy jednak sprawdzić, czy można go stosować do czyszczenia urządzenia, mającego kontakt z żywnością. Na opakowaniu preparatu powinna znaleźć się stosowna informacja.

Zobacz też: Czajnik elektryczny czy klasyczny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *