Jak własnoręcznie wykonać meble na balkon lub do ogrodu?

Marzysz o przytulnym kącie w ogrodzie, gdzie można zrelaksować się po ciężkim dniu? Szukasz pomysłów na oryginalną aranżację balkonu w bloku? Spróbuj wyjść nieco poza schemat i… własnoręcznie wykonać nietuzinkowe meble na balkon lub do ogrodu. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Meble hand-made to nie tylko unikalne, designerskie dodatki, lecz także sposób na wykorzystanie pozostałości po remoncie czy budowie. Ich koszt okaże się dużo niższy niż w przypadku zakupu gotowych przedmiotów. Co więcej – będziesz mieć gwarancję, że nigdzie nie zobaczysz takich samych mebli. Wykonywanie stolika lub siedziska na balkon czy do ogrodu to także doskonała okazja do spędzenia czasu z rodziną i sposób na zarażenie najmłodszych pasją do DIY. Wspólne majsterkowanie stanie się naprawdę świetną zabawą! Wyzwól więc swoją kreatywność i stwórz nietuzinkową przestrzeń przy pomocy palet, pustaków czy starych skrzynek.

Jak zrobić meble z palet?

Meble z palet od kilku sezonów należą do najmodniejszych dodatków – zarówno do domu, jak i na balkon. Najczęściej pojawiają się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim lub industrialnym. Doskonale sprawdzą się jednak wszędzie tam, gdzie jest miejsce na proste, ale efektowne dodatki. Trafią także w gusta miłośników ekologicznych rozwiązań – takie dodatki to bowiem recykling w czystej postaci.

Poza paletami będziesz potrzebować również:

 • szlifierki lub papieru ściernego;
 • wkrętarki;
 • śrub i łączników do drewna;
 • preparatu do zabezpieczenia drewna;
 • dodatkowych akcesoriów, takich jak kółka, poduszki itd. (wedle własnego uznania).

Jak zatem zrobić meble z palet?

 1. Wybierz odpowiednie palety – najbardziej popularne, a jednocześnie uniwersalne są te o wymiarach 1200 x 800 x 144 (tzw. europalety). Można je dostać za darmo na wielu budowach lub kupić w skupie palet – ich ceny nie przekraczają 36 zł za sztukę.
 2. Dokładnie wyczyść palety, usuń drzazgi i nierówności. Najlepiej wygładzić ich wierzch i boki przy pomocy szlifierki lub papieru ściernego.
 3. Pomaluj palety. Jeśli chcesz, by zachowały kolor drewna, wybierz bejcę lub lakier (zobacz też jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie). Jeśli wolisz, by meble miały bardziej fantazyjne barwy – pomaluj je specjalną farbą, np. emalią akylową Viva Garden (która pokryje nie tylko drewno, lecz także kamień, a nawet metal).
 4. Ułóż z palet pożądany kształt. Chcesz wykonać stolik kawowy? Wystarczy, że do wyczyszczonej i pomalowanej palety przykręcisz kółka. Możesz również ułożyć na niej grubą taflę szkła, która posłuży za równy i łatwy do czyszczenia blat. Marzysz o oryginalnym siedzisku? Przy pomocy wkrętarki i łączników do drewna przymocuj do siebie boki dwóch palet, a na wierzch połóż materac lub duże poduszki.

Pustaki i skrzynki, czyli ogrodowy recykling

Meble i akcesoria na balkon lub do ogrodu można wykonać nie tylko z palet. Wystarczy odrobina kreatywności, by nowe życie otrzymały również inne pozornie niepotrzebne materiały budowlane.

Z betonowych pustaków można stworzyć:

 • oryginalne kwietniki – wystarczy wypełnić pustak ziemią i posadzić w nim rośliny (beton można dodatkowo pomalować na przykuwający uwagę kolor);
 • ławkę ogrodową – z ustawionych na sobie pustaków powstaną boki ławki, a z desek przełożonych przez otwory w pustakach – miejsce do siedzenia;
 • bazę siedziska – tak jak w przypadku mebli z palet na ułożonych obok siebie pustakach wystarczy umieścić materac i… siedzisko gotowe.

Oryginalne ozdoby powstaną także ze skrzynek po owocach:

 • doniczki na balkon – odpowiednio zaimpregnowane drewniane skrzynki należy wyłożyć folią i wypełnić ziemią;
 • lekki stolik – odwrócona skrzynka posłuży jako niewielki stolik kawowy na balkon;
 • regał – wystarczy ustawić skrzynki w pożądanej konfiguracji, a następnie połączyć ich boki za pomocą wkrętarki; taki regał posłuży do wyeksponowania doniczek z kwiatami lub uporządkowania drobnych narzędzi ogrodniczych.

 

Do udekorowania balkonu lub ogrodu mogą posłużyć również stare konewki (idealne na kwietnik), potłuczone doniczki ceramiczne (jako elementy skalniaka), szpule po kablach (przydadzą się do zrobienia stolika) itd. – ograniczeniem jest tylko wyobraźnia!


Dodaj komentarz