dekoracja_stolu

Posiłek perfekcyjnie podany. Jak udekorować stół?

Aż 50% Polaków deklaruje, że najczęściej jada obiady w domu. Jest to nie tylko okazja do cieszenia się smakiem domowych potraw, lecz także do spotkań w gronie najbliższych. Warto więc zadbać o to, by posiłek upłynął w jak najprzyjemniejszej atmosferze – a wpływ ma na to nie tylko smak, lecz także sposób podania. Podpowiadamy więc, jak udekorować stół.

Nie tylko świąteczny obiad zasługuje na odpowiednią oprawę. Szybkie tempo życia sprawia bowiem, że rodzinne spotkania przy stole stają się jedną z nielicznych okazji do spokojnej rozmowy i wyciszenia się. Wspólne spożywanie posiłków sprzyja zacieśnianiu więzi i… zdrowiu – biesiadnicy jedzą bowiem wolniej i bardziej zwracają uwagę na odpowiednie komponowanie posiłków. Spotkanie przy stole warto więc uczcić estetyczną oprawą, która nawet z prostej potrawy uczyni odświętne danie.

Obrus – podstawa dekoracji stołu

Dekorowanie stołu warto zacząć od wyboru obrusu. Świątecznym obiadom i innym uroczystościom towarzyszy zazwyczaj biały, elegancki obrus – na mniej formalne okazje można wybrać bardziej kolorowy, wzorzysty: w kwiaty, paski czy zawsze modną pepitkę. Miękka tkanina stanie się nie tylko stylową ozdobą, lecz także tłem, na którym będzie można wyeksponować inne dodatki. Należy jednak pamiętać, że:

  • nie powinno się łączyć wzorzystego obrusu z wzorzystą kolorową zastawą – na stole zapanuje wtedy bowiem estetyczny chaos;
  • obrus wygląda najlepiej, gdy zwisa po około 25 cm z każdej strony stołu;
  • duże znaczenie ma nie tylko kolor i kształt, lecz także materiał, z którego został wykonany obrus (poliestrowe obrusy są plamoodporne i miękkie, ale elektryzują się; bawełniane ładnie układają się na stole, jednak łatwo się brudzą; wiskozowe będą cieszyć oczy przez wiele lat, ale po pewnym czasie nasiąkną różnymi zapachami).

Zamiast obrusu można wybrać lżejszy i mniej formalny bieżnik, który osłoni jedynie fragment stołu. Takie rozwiązanie sprawdzi się również wtedy, gdy blat stołu jest bardzo dekoracyjny – szklany lub misternie rzeźbiony.

dekoracja_stolu_obrus

Elegancki zestaw obiadowy

Po nakryciu stołu obrusem przychodzi czas na wybór zastawy, w której skład powinny wchodzić:

  • duże talerze – na dania główne;
  • miski – na zupy i sałatki;
  • małe talerzyki – na desery i przystawki.

Dzięki takiemu zestawowi obiadowemu unikniesz przypadkowego kompletowania zastawy i nieestetycznego misz-maszu na stole. Wszystkie elementy będą ze sobą idealnie współgrać i żaden z domowników lub gości nie poczuje się urażony z powodu otrzymania innego talerza.

Wielkość zastawy zależy od tego, jak duża jest Twoja rodzina i jak wielu gości z reguły przyjmujesz. Standardowe komplety obejmują naczynia dla 6 lub 12 osób.

Przy wyborze porcelany warto wziąć też pod uwagę takie aspekty jak możliwość używania jej w kuchenkach mikrofalowych i zmywarkach.

Wygodne i estetyczne sztućce

Obok eleganckiej zastawy stołowej powinny pojawić się dobrej jakości sztućce. Warto wybierać te ze stali nierdzewnej – są bowiem uniwersalne, a przy tym wytrzymałe. Proporcje stopu bywają różne i w dużym stopniu wypływają na odporność sztućców na uszkodzenia. Jeden z najpopularniejszych (a jednocześnie odznaczających się wysoką jakością) stopów jest oznaczany symbolem 18/10 –18% to zawartość chromu, a 10% – zawartość niklu. Osoby uczulone na nikiel powinny więc wybierać sztućce wykonane ze stali 18/0 lub 13/0.

Znaczenie ma jednak nie tylko jakość sztućców, lecz także… ich poprawne ułożenie:

  • widelec powinien znajdować się po lewej stronie talerza;
  • nóż należy położyć po prawej stronie, ostrzem skierowanym do naczynia;
  • miejsce łyżki znajduje się na prawo od noża;
  • łyżeczki i widelczyki deserowe należy ułożyć nad talerzem.

Warto pomyśleć również o kilku dodatkowych sztućcach, takich jak łyżki do sałaty czy widelce do serwowania mięsa.

dekoracja_stolu_szklo

Szkło na każdą okazję

W czasie obiadu (nawet nieformalnego) warto zrezygnować z plastikowych czy papierowych opakowań na napoje i przelać je do szklanych butelek lub karafek. Każdy biesiadnik będzie mógł wygodnie nalać wodę czy sok do swojej szklanki, a same naczynia podniosą wizualne walory aranżacji stołu.

Coraz częściej do obiadu – nawet spożywanego w domu – podaje się również wino dopasowane do rodzajów serwowanych potraw. Odpowiedni dobór trunku pozwala bowiem na lepsze wyeksponowanie walorów smakowych dań:

  • czerwone wino pasuje do czerwonych mięs, dziczyzny i wędlin;
  • wino białe warto podać do ryb, drobiu, makaronów, grzybów i serów;
  • wino różowe dobrze komponują się z deserami.

W zależności od rodzaju trunku inaczej wyglądają także naczynia, w których się je podaje. Czerwone wina serwuje się w dość dużych, wysokich i szerokich kieliszkach, a białe i różowe – w kieliszkach o węższych czaszach.

Dodatki nie tylko od święta

Ostateczny charakter dekoracji stołu nadają jednak dodatki, takie jak:

  • świeczniki – warto wybierać te wysokie i wąskie, które nie zajmą na stole zbyt dużo miejsca;
  • wazon z ciętymi kwiatami;
  • serwetki ułożone w oryginalną formę (np. tulipana lub wachlarza).

dekoracja stolu_dodatki


Dodaj komentarz