Jak wybrać farbę do kuchni?

Coraz częściej ściany w kuchni nie są pokrywane płytkami ceramicznymi, lecz farbami – to rozwiązanie tańsze i… umożliwiające łatwiejszą zmianę wystroju. Nie każda farba sprosta jednak kuchennym wyzwaniom. Podpowiadamy więc, jak wybrać produkt do tego pomieszczenia!

Ściany w kuchni są narażone na wilgoć i zabrudzenia, takie jak chlapiący tłuszcz czy resztki organiczne. Istnieje również ryzyko (większe niż w salonie czy sypialni) pojawienia się ognisk pleśni. Farba, która ma zostać użyta w tym pomieszczeniu, musi więc odznaczać się określonymi parametrami. Inaczej może nieestetycznie łuszczyć się lub zmywać się pod wpływem detergentów używanych do czyszczenia.

Farby do zadań specjalnych

Farba do kuchni powinna być:

  • przepuszczająca parę wodną (zapewniająca ścianom możliwość „oddychania”);
  • odporna na zabrudzenia;
  • łatwa w czyszczeniu.

Takie same wymagania stawia się preparatom przeznaczonym do stosowania w łazienkach.

Farba do kuchni – jaką wybrać?

Do malowania ścian w kuchni przeznaczone są lateksowe farby akrylowe lub farby ceramiczne. Charakteryzują się ścisłą i dość jednorodną strukturą, dzięki czemu zapobiegają wnikaniu brudu i wilgoci w pomalowaną powierzchnię. Tworzą szczelną powłokę, która jest łatwa do utrzymania w czystości.

Ważne, by farby do kuchni by były oznaczone I klasą wytrzymałości, a więc odporne na szorowanie na mokro. Klasa II oznacza natomiast, że produkt jest odporny na zmywanie – można nim pokryć kuchenny sufit, nie sprawdzi się jednak jako alternatywa dla płytek. Farby z III klasą są natomiast odporne jedynie na tarcie na sucho, nie będą zatem odpowiednie do miejsc narażonych na silne zabrudzenia i działanie wilgoci.

Warto pamiętać również, że odporność mechaniczna farb zwiększa się wraz ze stopniem połysku. Dobrym pomysłem będzie więc pomalowanie ścian w kuchni farbą z satynowym wykończeniem. Wcześniej należy dokładnie wygładzić powierzchnie – tego typu preparaty odbijają bowiem światło, przez co uwypuklają wszelkie nierówności.

Informacje o tym, że farba nadaje się do kuchni znajdują się na opakowaniu produktu – tak jak w przypadku linii hydrofobowych farb lateksowych Dekoral Łazienka & Kuchnia. Dzięki temu masz gwarancję, że dany produkt będzie w pełni odpowiedni do pomalowania kuchennych ścian i ochroni powierzchnię nie tylko przed zanieczyszczeniami, lecz także przed rozwojem pleśni.

farba Dekoral Łazienka & Kuchnia

Zobacz również: Malowanie ścian i sufitu krok po kroku

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *