Wybieramy drzwi wewnętrzne. Na co zwrócić uwagę?

Drzwi spełniają szereg ważnych funkcji – wydzielają strefy, zapewniają prywatność, izolują termicznie i akustycznie. Dlatego też wybór odpowiedniego modelu to bardzo istotna kwestia. Lewe czy prawe, przesuwne czy uchylne, standardowe czy na wymiar, pełne czy przeszklone? To tylko kilka z pytań, które warto zadać przed zakupem drzwi.

Na wybór konkretnego modelu drzwi duży wpływ ma przede wszystkim stylistyka mieszkania – planowany kolor ścian, mebli, stolarki okiennej, rodzaj materiałów wykończeniowych itd. Do aranżacji inspirowanej skandynawskim designem pasować będą bowiem lekkie, jasne drzwi, do wnętrza w stylu glamour – drzwi ozdobione frezami i okuciami, a do przestrzeni wzorowanej na wiejskiej chatce – drzwi w kolorze naturalnego drewna. Wygląd to jednak nie wszystko. Podpowiadamy, na co jeszcze zwrócić uwagę.

Z czego składają się drzwi?

Należy pamiętać, że drzwi to nie tylko skrzydło, lecz także takie elementy jak:

  • Ościeżnica (futryna) – rama, która okala otwór drzwiowy i stanowi bazę do zamontowania skrzydła drzwiowego. W sprzedaży są dostępne ościeżnice o stałych wymiarach lub regulowane, które można dopasować do grubości muru.
  • Opaska – element dekoracyjny montowany na ścianie wokół ościeżnicy.
  • Zawiasy – elementy, na których montuje się skrzydło i które zapewniają jego ruchomość.
  • Klamka – uchwyt służący do otwierania i zamykania drzwi.

Jaki rozmiar drzwi wybrać?

Rozmiar drzwi zależy przede wszystkim od wielkości otworu drzwiowego. Najczęściej można spotkać skrzydła w rozmiarze 70, 80 lub 90 cm, chociaż aktualne prawo budowlane głosi, że minimalna szerokość otworu drzwiowego powinna wynosić 90 cm. Do połowy lat 90. standardem były jednak węższe drzwi.

Istotna jest również grubość ściany, która ma wpływ na rozmiar ościeżnicy. Ze względu na różne wymiary murów najczęściej stosuje się ościeżnice regulowane, które można dopasować nawet do nietypowej ściany. W wielu mieszkaniach wciąż spotkać można futryny metalowe, wbudowane w strukturę muru – w takim przypadku wymiana drzwi wymaga usunięcia starej ościeżnicy i uzupełnienia ubytku w ścianie lub zakupu skrzydła wykonanego na zamówienie.

Jakie są rodzaje skrzydeł drzwiowych?

Ze względu na sposób otwierania drzwi można podzielić na:

  • Przesuwne – są umieszczone na prowadnicach i przesuwają się równolegle do ściany. Można zamontować je tak, by chowały się wewnątrz muru.
  • Łamane – są podzielone na kilka części i składają się jak harmonijka.
  • Uchylne (rozwierne) – ten rodzaj drzwi spotyka się najczęściej; otwierają się klasycznie, po łuku. Występują w formie przylgowej (nachodzą na ościeżnicę, tworząc lekki uskok, dzięki czemu są szczelne) oraz bezprzylgowej (chowają się w ościeżnicy). Istotny jest kierunek ich otwierania, który zależy przede wszystkim od układu pomieszczeń i sposobu ich zagospodarowania. Aby ustalić czy drzwi są lewostronne czy prawostronne, należy stanąć przed nimi tak, by otworzyć je do siebie. W drzwiach lewostronnych zawiasy znajdują się po lewej stronie, w prawostronnych – po prawej.

Jakie drzwi wybrać do kuchni i łazienki?

O ile w przypadku drzwi do salonu czy sypialni istnieje duża dowolność, o tyle w przypadku modelu do kuchni i łazienki warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Najważniejsza z nich to otwory wentylacyjne (w formie podcięcia lub tulei na dole skrzydła), które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, a dzięki temu – umożliwiają lepsze odprowadzanie wilgoci. Warto również wybrać drzwi z materiału, który nie zwiększa swojej objętości w wyniku kontaktu z wodą – dlatego też w kuchni i łazience lepiej niż modele drewniane sprawdzą się drzwi z twardej i wytrzymałej płyty HDF.


Dodaj komentarz