Nie tylko farba, czyli jak wykończyć ściany?

Ściany postrzegane są zazwyczaj jako baza pomieszczenia, tło dla mebli i innych akcesoriów. Tymczasem równie dobrze mogą stanowić wyrazisty, bardzo dekoracyjny element aranżacji. Istnieje bowiem wiele metod wykończenia ścian – od klasycznych po nowoczesne i ekstrawaganckie. Przedstawiamy kilka z nich.

Najpopularniejszym sposobem wykańczania ścian jest pokrywanie ich farbą. Szeroka oferta kolorystyczna pozwala łatwo dobrać produkt do własnych upodobań i ogólnej stylistyki wnętrza – nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by wybrać farbę w tak oryginalnych barwach jak ognista czerwień, purpura czy bardzo modna obecnie zieleń. Więcej na temat rodzajów farb i samego procesu malowania ścian dowiesz się z tego artykułu.

Malowanie to jednak nie jedyny sposób na ozdobienie ścian w domu.

Tapety i fototapety – wielki powrót

Ściany można również pokryć tapetą – ten sposób wykończenia w ostatnich latach wraca do łask. Tapety pozwalają ukryć nierówności ściany oraz poprawić izolację akustyczną i termiczną pokoju. Stanowią przy tym oryginalną dekorację.

Bardzo popularne stają się zwłaszcza fototapety, których wierzchnią warstwę stanowi nadrukowane zdjęcie. Dzięki nim na ścianie może znaleźć się niemal każdy wzór – panorama wielkiego miasta, folkowe wycinanki, nowoczesna abstrakcja, romantyczne lawendowe pole… O wzorach tapet i fototapet w różnych stylach pisaliśmy tutaj.

W sprzedaży dostępne są tapety wykonane z różnych materiałów:

  • Papierowe – dość tanie, jednak mało odporne i trudne w czyszczeniu;
  • Winylowe – spodnia warstwa tapety wykonana jest z papieru, wierzchnia z winylu. Są trwałe, wodo- i ognioodporne.
  • Tekstylne – wykonane z mieszanki włókna naturalnego oraz sztucznego. W zależności od zastosowanych materiałów mają różne właściwości.
  • Na fizelinie – tapety papierowe lub winylowe podklejone od spodu fizeliną. Stanową bardzo dobrą izolację akustyczną.
  • Z włókna szklanego – wyglądem i fakturą przypominają tkaninę. Są odporne na wilgoć i ogień. Ich dużą zaletę stanowi również fakt, że można je malować.
  • Rauhfaser – składają się z kilku warstw papieru i włókien drzewnych. Można je malować, mają jednak wyrazistą, chropowatą fakturę. Nie są wodoodporne.

Naklejki dekoracyjne – szybki sposób na metamorfozę wnętrza

Modnym dodatkiem stają się również naklejki ścienne, które pozwalają w kilka minut odmienić wygląd wnętrza. Ich wybór jest ogromny – od napisów, poprzez motywy roślinne, zwierzęta, kształty ludzkich sylwetek po abstrakcyjne arabeski. Sprawdzą się zarówno w pokoju dziecięcym (zwłaszcza, jeśli będą przedstawiać postaci z kreskówek), jak i w salonie, sypialni, a nawet kuchni. Naklejki można nanosić na ścianę pomalowaną farbą, pokrytą tapetą lub płytkami ceramicznymi. Interesująco wyglądają również… na meblach. Należy jednak pamiętać, by nie naklejać ich w pobliżu źródła ciepła, ponieważ obniża to ich trwałość.

Naklejki nanosi się na suchą, gładką i oczyszczoną ścianę. Nawet drobne zabrudzenia mogą sprawić, że nie przyklei się odpowiednio. Po dokładnym rozplanowaniu wzoru wystarczy odkleić papier ochronny, przyłożyć naklejkę do wybranego miejsca, docisnąć i delikatnie oderwać folię transportową z wierzchu. Oczywiście – im bardziej skomplikowany wzór, tym nanoszenie naklejki będzie bardziej czasochłonne. Efekt jest jednak wart wysiłku.

Naklejka powinna utrzymać się na ścianie przez około 5 lat. Jej usunięcie również nie jest trudne – wystarczy ogrzać naklejkę i delikatnie odkleić ją od ściany.

Tynki strukturalne – nie tylko w stylu industrialnym

Tynki dają bardzo szeroki wachlarz możliwości udekorowania ściany. Mogą imitować beton, piaskowiec, fakturę naturalnego kamienia. Są gruboziarniste, przez co tworzą bardzo wyrazisty i oryginalny efekt. Dlatego też z reguły stosuje się je tylko na jednej ścianie w pomieszczeniu – pokrycie tynkiem strukturalnym wszystkich powierzchni mogłoby tworzyć zbyt przytłaczające wrażenie.

Tynki strukturalne są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz pozwalają zamaskować ubytki i nierówności. Co więcej – można nakładać je na praktycznie każdym rodzaju ściany (nawet bezpośrednio na drewnianych) – pod warunkiem, że są suche i czyste. Tynk podkładowy będzie niezbędny jedynie, gdy ściana jest bardzo nierówna.

Nakładanie tynku wymaga nieco wprawy, można jednak bez przeszkód wykonać to samodzielnie. Po rozmieszaniu produktu, należy nałożyć go równomiernie na ścianę i uformować w pożądaną strukturę. Trzeba zrobić to dość szybko, zanim masa zastygnie.

Cegła – dla miłośników nowoczesności

Oryginalny efekt, który sprawdzi się przede wszystkim w nowoczesnych aranżacjach, można uzyskać również przy użyciu cegły (pod postacią płytek lub tzw. cegły ciętej). Układa się ją na ścianie tak, jak klasyczne płytki gresowe – przy czym należy pamiętać, że jest to proces czasochłonny i wymaga fugowania. Na koniec cegłę można dodatkowo pomalować (nie we wszystkich aranżacjach sprawdzi się bowiem klasyczny, czerwonawy kolor cegły).

Cegła jest wytrzymała, a dodatkowo stanowi doskonały izolator akustyczny i termiczny. Jest przy tym łatwa do utrzymania w czystości.

Panele ścienne – w klasycznym stylu

Bardziej klasycznym rozwiązaniem jest pokrycie ściany panelami, wytwarzanymi z płyty MDF. Przypominają nieco znaną wszystkim boazerię, są jednak subtelniejsze i występują w wielu wzorach. Różne faktury i kolory sprawiają, że można je łatwo dopasować zarówno do klasycznego salonu, jak i sypialni w stylu prowansalskim. Panele są przy tym lekkie i trwałe. Nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji – do ich czyszczenia wystarczy wilgotna ściereczka. Ogromną zaletą paneli jest również fakt, że pozwalają ukryć nierówności ściany. Zapewniają przy tym dobrą izolację akustyczną oraz chronią przed przenikaniem zimna i utratą ciepła. Co istotne – w zależności od upodobań można układać je pionowo, poziomo, a nawet na skos.


Dodaj komentarz