W stylu angielskim, orientalnym czy glamour? Jaką tapetę wybrać do salonu?

 

Szukasz prostych sposobów na metamorfozę ściany w swoim salonie? Sięgnij po wysokiej klasy tapety, które w kilka chwil zupełnie odmienią Twoje wnętrze i wniosą do niego przytulność, blask i powiew świeżości.

Dlaczego warto sięgnąć po tapetę w salonie?

Tapeta to jeden z tańszych sposobów na szybkie odświeżenie ścian w pokoju dziennym. Choć szeroka oferta wzorów sprawia, że cena ekskluzywnych modeli na zamówienie mogą wynosić nawet 500 zł i więcej za rolkę, przyzwoitej jakości tapetę dostępną w marketach budowlanych można nabyć już od kilkunastu złotych. W porównaniu ze zwykłą farbą akrylową, ściana udekorowana tapetą wypada nieporównywalnie bardziej luksusowo. Przy okazji, wciąż jest znacznie tańsza i prostsza do zastosowania aniżeli tynk dekoracyjny, sztukateria czy też cegła. Podczas gdy te ostatnie wymagają do ułożenia nie tylko odpowiednich narzędzi, ale i umiejętności (często po prostu pomocy fachowca), kładzenie tapety możemy wykonać na własną rękę, bez obaw o jakość efektu końcowego.

Kwiaty malowane akwarelą. Tapety w angielskim stylu

Tradycyjny angielski styl świetnie wpisuje się w ideę przytulnego pokoju dziennego, w którym spędzamy leniwe weekendy z rodziną i przyjaciółmi. O tym, że klasyka zawsze jest na czasie, nikogo chyba nie trzeba przekonywać.

Interesującą propozycją w tym temacie może być seria “Florentine” niemieckiej marki Rasch. W kolekcji znajdziemy m.in. tapety o fakturze płótna z malowniczymi różami lub gałązkami roślin. Aby ułatwić klientom tworzenie atrakcyjnych aranżacji, producenci przygotowali gotowe zestawy, których poszczególne wzory dobrze ze sobą współgrają.

 

 

subtelne wzornictwo charakterystyczne dla kolekcji “Florentine” marki Rasch

 

Ciekawym rozwiązaniem jest dopełnienie wyrazistej kompozycji drugą tapetą o łagodniejszym wyrazie. Przykładowo, jeśli jedna ze ścian ma tapetę o kwiatowym princie, druga bezpośrednio sąsiadująca z nią może zostać udekorowana gładką tapetą w pasującym odcieniu lub tapetą w pastelowe pionowe pasy. Tak ozdobiony salon będzie sprawiał wrażenie spójnej i dopracowanej przestrzeni.

 

pasy idealnie dopełniają floralny motyw (Rasch)

 

Równie ciekawym rozwiązaniem może być zestawienie kwiecistego printu z tapetą imitującą angielską sztukaterię.

 

Jasny i subtelny – salon w kobiecym wydaniu

Perłowa biel wraz z pudrowym różem to duet barw idealnie pasujących do niezbyt dużego i niedostatecznie doświetlonego pokoju dziennego. Jasna pastelowa kolorystyka nie tylko optycznie powiększa przestrzeń, ale też dodaje jej przytulności.

Dla miłośniczek romantycznego stylu przygotowano kolekcję “Sweet Dreams” marki BN International. Ciepły różowy odcień stanowi eleganckie tło dla mieniących się srebrzyście kwiatowych pąków. Tapeta, poza uroczym wyglądem, ma również i tę zaletę, że jest odporna na działanie promieni słonecznych.

Co należy wziąć pod uwagę, wybierając tapetę do salonu?

Wybierając tapetę do pokoju dziennego, dobrze jest zwrócić uwagę na kwestie takie jak:

  • materiał wykonania – najlepsze parametry użytkowe, odpowiednie do pomieszczenia takiego jak salon, ma tapeta na podkładzie flizelinowym, odporna na działanie światła słonecznego (dzięki czemu tak szybko nie blaknie). Ponadto, jest grubsza od papierowej, dzięki czemu nie marszczy się pod wpływem kleju. Dla dopełnienia aranżacji, może być również pokryta warstwą lakieru dekoracyjnego pod postacią brokatu (produkty takie mają w swojej ofercie firmy Alpina czy Jeger);
  • pasowanie wzoru – zazwyczaj rolka ma 10 m długości i 53 cm szerokości; pasowanie wzoru, w zależności od rodzaju, występuje np. co 64 cm; warto zwrócić na to uwagę przy określaniu liczby metrów tapety potrzebnej do ozdobienia salonu;
  • sposób rozmieszczenia na ścianie – w nowoczesnych aranżacjach zazwyczaj  tapetuje się jedną, maksymalnie dwie ściany; istnieje również inny ciekawy sposób – kompozycję można urozmaicić, kładąc tapetę jedynie do 2/3 wysokości ściany. Nieco ponad parapetem można położyć listwę ścienną. Tuż pod nią ścianę malujemy na pasujący do tapety kolor lub też kładziemy sztukaterię. Tak ozdobiona ściana stanowi prawdziwą ozdobę salonu;
  • dostępność – wiele droższych tapet dostępnych jest na zamówienie; należy na nie czekać nawet 30 dni;
  • cena – w przypadku tapetowania dużych powierzchni, cena za rolkę mocno odbija się na ostatecznym koszcie remontu.

 

Tchnienie Dalekiego Wschodu. Tapety z  nutą orientu

Piękno tajemniczego orientu przez wieki pociągało mieszkańców Europy. Odrobinę jego magii warto przenieść do współczesnego wnętrza. W przypadku aranżacji nawiązujących do Dalekiego Wschodu, można posłużyć się tapetami we wzór kwitnącej wiśni. Warto stosować barwy takie jak biel i zgaszony róż, które w połączeniu z orientalnymi meblami stworzą niebanalną całość. Miłośnicy Bliskiego Wschodu natomiast mogą z powodzeniem sięgnąć po tapety w odcieniach nasyconego turkusu, fuksji, złota, pomarańczy czy granatu.

 

 

 

 

 

 

Pałacowy blask w Twoim domu. Tapety w stylu glamour

Niezwykle wytwornie w dużym salonie będą prezentować się tapety utrzymane w barokowym wytwornym stylu. Ciekawą propozycją są tapety imitujące pikowaną tkaninę np. z kolekcji “Luxury” marki Rasch. Równie pałacowy charakter ma seria “Elegance”, przedstawiająca motyw skomplikowanego ornamentu. Tego typu printy świetnie sprawdzają się w towarzystwie dużych owalnych luster w złoconych ramach. Jeśli chodzi o udane połączenia kolorystyczne, turkus warto łączyć z delikatną szarością, a kolor bordowy – ze złotem. Równie interesująco prezentuje się salon glamour w różnych odcieniach fioletu, uzupełniony o srebrne dodatki.

 

 

tapeta “Luxury” marki Rasch

stylowy ornament wyróżnia tapety z kolekcji “Elegance”

 

Niezbędne narzędzia i akcesoria

Podczas tapetowania dobrze mieć pod ręką kilka akcesoriów. Nie kosztują one wiele, a znacznie ułatwiają pracę. Oto one:

  • klej do tapet – (bez niego ani rusz);
  • nóż do tapet;
  • zdzierak do tapet – do nabycia tutaj;
  • rolka dociskowa – pomoże w pozbyciu się bąbelków powietrza spod tapety. Rolkę kupić można tutaj.

 

rolka dociskowa Blue Dolphin

 

Kropka nad “i”, czyli jak wykończyć ścianę pokrytą tapetą

Eleganckim przejściem pomiędzy wytapetowaną ścianą a sufitem jest listwa przysufitowa. Warto zainwestować w produkty lepszej jakości, czyli listwy wykonane ze styroduru, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Wzór i szerokość listwy należy dobrać do wielkości salonu i innych elementów znajdujących się we wnętrzu, m.in. listew przypodłogowych. Warto dodać, że za pomocą listwy przysufitowej można manipulować wysokością pomieszczenia i wyrównać jego proporcje – szeroka listwa zastosowana w dużym salonie sprawi, że pokój będzie wydawać się wyższy niż jest w rzeczywistości.


Dodaj komentarz