Industrialny, prowansalski czy skandynawski? Najpopularniejsze style aranżacji wnętrz

Czym charakteryzuje się styl skandynawski, a czym glamour? Jakie dodatki dopasować do rustykalnych mebli? Jak urządzić mieszkanie inspirowane loftem? Sprawdź, jakie są cechy najpopularniejszych stylów aranżacji wnętrz!

Urządzanie mieszkania należy zacząć od doprecyzowania ogólnej stylistyki, w jakiej mają być utrzymane wnętrza. Pozwoli to na zachowanie kompozycyjnej spójności i umożliwi wyeliminowanie przypadkowych zakupów. W tym celu warto najpierw dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne style.

Styl skandynawski – funkcjonalny minimalizm

Od kilku lat styl skandynawski cieszy się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – łączy bowiem estetykę z funkcjonalnością. W mieszkaniach inspirowanych designem rodem ze Szwecji czy Danii dominują jasne barwy (biel, szarość, kolory ziemi) i naturalne materiały (drewniane meble, lniane obrusy, wełniane pledy). Przedmioty codziennego użytku mają proste bryły, a dodatki są oszczędne w formie, ale oryginalne i przykuwające uwagę. Wszystko to sprawia, że wnętrza w stylu skandynawskim urzekają minimalizmem i przejrzystością.

Więcej na temat skandynawskiego designu dowiesz się z naszego artykułu o hygge i lagom.

Styl loftowy – design rodem z fabryki

Styl loftowy, zwany również industrialnym, nawiązuje do wyglądu przemysłowych hal i rozległych fabryk. Najlepiej sprawdza się w dużych i wysokich pomieszczeniach z licznymi przeszkleniami (np. w formie okien panoramicznych). Dominantami stylu loftowego są otwarte przestrzenie i wyeksponowane elementy konstrukcyjne – surowy beton, cegły, widoczne (ale odpowiednio zabezpieczone!) rury i okablowanie. Dobrze sprawdzą się takie akcesoria jak meble z palet czy lampy przypominające fabryczne reflektory.

Styl prowansalski – przytulnie i z charakterem

Ten trend w aranżacji wnętrz  przywodzi na myśl krajobrazy z południa Francji – lawendowe wzgórza skąpane w słońcu i tradycyjne drewniane domy wypełnione zapachem suszonych ziół. Wnętrza w stylu prowansalskim są przytulne, romantyczne, nieco nostalgiczne, sielskie i staromodne. Obok bielonych, postarzanych (lub autentycznie wiekowych) mebli królują pastelowe tkaniny z kwiatowymi wzorami, ażurowe doniczki z lawendą i dekoracje, które wyglądają jak wyszperane na babcinym strychu lub pchlim targu.

Styl glamour – spod znaku luksusu

Styl glamour stanowi synonim luksusu i elegancji. Bazuje na bardzo dekoracyjnych (wręcz barokowych) akcesoriach, takich jak lustra czy obrazy w złoconych, misternie rzeźbionych ramach, sofy i fotele z pikowanymi zagłówkami, żyrandole z połyskującymi kryształkami. Dodatki muszą być pełne przepychu, odbijające światło, przykuwające wzrok. Ważną rolę odgrywają także meble z błyszczącymi frontami. Wnętrze w stylu glamour jest bowiem wyrafinowane i bardzo dekoracyjne.

Styl rustykalny – w zgodzie z naturą

Mieszkania urządzone w stylu rustykalnym przypominają nieco wiejską chatę – ciepłą, przytulną, swojską. Podstawę aranżacji stanowi naturalne drewno, które występuje pod postacią prostych mebli, paneli ściennych, a także widocznych słupów czy belek stropowych. Do wnętrza w stylu rustykalnym idealnie pasują klasyczne kredensy i masywne ławy. Dekoracje przypominają natomiast tradycyjne rękodzieło – są to więc m.in. haftowane serwety, drewniane figurki czy malowana ceramika.

Styl śródziemnomorski – wspomnienie wakacji

Styl śródziemnomorski łączy elementy stylu rustykalnego ze wspomnieniami z wakacji nad ciepłym morzem. We wnętrzach inspirowanych śródziemnomorskim wzornictwem dominują ciepłe kolory ziemi zestawione z odcieniami niebieskiego, przywodzącymi na myśl morską wodę i bezchmurne niebo. Ważnymi elementami wystroju są masywne drewniane meble oraz akcenty marynistyczne – muszle czy figurki w kształcie kotwicy lub żaglowca. Chętnie wykorzystywanym dodatkiem są różnego rodzaju sznurki. Często pojawia się także.. wzór pionowych biało-granatowych pasów.

Styl klasyczny – zgodnie z tradycją

Wnętrza w stylu klasycznym są stonowane i harmonijne. Nie ma tu bowiem miejsca na eksperymenty czy zestawianie ze sobą elementów reprezentujących różne nurty. Dominuje ciepła, stonowana kolorystyka – beże, brązy, biel. Centralne miejsce zajmuje stół z krzesłami i wygodna sofa o łagodnych kształtach. Meble są dość proste, jednak ozdobione stylowymi frezami i dekoracyjnymi uchwytami. Wśród dodatków królują ciężkie zasłony, obrazy w drewnianych ramach, żywe rośliny i miękkie dywany.

 


Dodaj komentarz