farba dla alergika

Farba dla alergika – na co zwrócić uwagę?

Szacuje się, że od 10 do nawet 30% społeczeństwa zmaga się z alergiami. Do licznych czynników wywołujących uczulenia należą m.in. niektóre składniki farb. Na szczęście w sprzedaży dostępne są również preparaty w pełni bezpieczne i nieuczulające. Zobacz, jak wybrać farbę dla alergika!

Niekorzystnie na zdrowie (nie tylko osób zmagających się z alergią) wpływają przede wszystkim tzw. lotne związki organiczne (LZO), które przedostają się do powietrza w procesie wysychania pomalowanej powierzchni. Dlatego też w 2010 roku weszła w życie norma europejska, zgodnie z którą w sprzedawanych farbach i lakierach zawartość tych substancji nie może przekraczać 30 g/ 1 l. To jednak tylko jedna z kwestii, na którą należy zwrócić uwagę…

Farba dla alergika – jakich preparatów unikać?

Alergicy powinni unikać farb rozpuszczalnikowych. Są wprawdzie bardzo trwałe i odporne na ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne, jednak zwierają lotny rozpuszczalnik (najczęściej benzynę lakową), który w czasie wysychania emituje toksyny. Przez to mogą zaszkodzić osobom zmagającym się z uczuleniem nie tylko w czasie malowania, lecz także długo po nim (nawet rok!). Wykazują również szkodliwe działanie na wrażliwe organizmy dzieci.

Lepiej zrezygnować również z farb i tynków strukturalnych. Wyglądają bardzo efektownie, jednak na chropowatej powierzchni gromadzą się trudne do usunięcia pyłki i kurz, czyli najpowszechniejsze alergeny.

Jaką farbę wybrać do domu alergika?

Najbardziej odpowiednia farba dla alergika to emulsja wodorozcieńczalna. Tego typu preparaty powstają na bazie żywicy lateksowej lub akrylowej, a rolę rozcieńczalnika – jak sama nazwa wskazuje – pełni woda. Dzięki temu są neutralne dla zdrowia domowników. Charakteryzują się dobrą trwałością, a jednocześnie tworzą gładką, niepylącą powłokę.

Warto zwrócić uwagę również na certyfikaty, takie jak Nordic Ecolabel czy EU Ecolabel. Farby hipoalergiczne powinny mieć na opakowaniu także logo Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA).

Tego typu preparaty oferują m.in. 

  • Beckers – wszystkie kolekcje,
  • Magnat seria Ceramic Care 
  • Dekoral seria Home and Style

 farba dla alergikafarba dla alergika

 

 

 

 

Zobacz pełną ofertę farb polecanych dla alergików 

Pamiętaj! Pomieszczenie jest gotowe do użytku dopiero po całkowitym wyschnięciu farby. Przebywanie w pokoju ze świeżo pomalowanymi ścianami może wzmagać objawy alergii.

 

Rabat na zakupy o wartości powyżej 50 zł w esklepie PSB Lobo.pl dotyczy całego asortymentu.
Zobacz farby dedykowane dla alergików.


Dodaj komentarz