Mieszkaj oszczędnie i ekologicznie – 4 porady

Trendy ekologiczne coraz silniej zaznaczają się w każdym aspekcie życia – w tym również w zarządzaniu gospodarstwem domowym. Okazuje się jednocześnie, że często to, co dobre dla środowiska jest również korzystne dla finansów. Podpowiadamy zatem, jak żyć ekologicznie i oszczędnie, czyli jak stosować zasady energooszczędności na co dzień.

Energooszczędność warto wprowadzać do własnego domu już na etapie wyboru materiałów budowlanych czy stawiania fundamentów. Nie zawsze jednak masz szansę wpłynąć na konstrukcję budynku – zwłaszcza, gdy mieszkasz w bloku lub kupujesz gotowy dom. Na szczęście na co dzień możesz stosować się do kilku zasad, które pozwolą oszczędzać wodę i energię elektryczną, a co za tym idzie – także pieniądze. Przedstawiamy 4 podstawowe sposoby na mieszkanie oszczędne i ekologiczne.

  1. Wymień żarówki na energooszczędne

Od 1 września 2012 roku ze sprzedaży całkowicie wycofano tradycyjne żarówki. Alternatywą stają się mniej energochłonne halogeny, świetlówki lub diody LED. O ile w przypadku halogenów różnica nie jest aż tak znacząca (30% mniej energii), o tyle świetlówki i LED-y to już realna oszczędność.

Świetlówki zużywają o około 80% prądu mniej niż tradycyjne żarówki (a więc świetlówka o mocy 20 W da tyle samo światła co żarówka 100 W) – przekłada się to na niższą emisję dwutlenku węgla do atmosfery i niższe rachunki za energię. Co więcej – świetlówki będą działać nawet 10-krotnie dłużej od tradycyjnych żarówek, a zużyte w 90% nadają się do recyklingu. Należy jednak pamiętać, by świetlówki zawierają rtęć, dlatego po zużyciu należy oddać je do punktu zbierania elektrośmieci.

Najbardziej oszczędne, a jednocześnie najbezpieczniejsze są jednak diody LED. Ich zakup będzie nieco większym wydatkiem, jednak w czasie pracy pobiorą 10-krotnie mniej prądu niż tradycyjna żarówka i 2-krotie mniej niż świetlówka. Na energooszczędność LED-ów wpływają następujące czynniki:

  • Bardzo małe straty podczas przetwarzania prądu na światło.
  • Duża żywotność – LED-y nie przestają świecić nagle, lecz po określonym czasie stopniowo tracą swoją jasność. Szacuje się, że 30 tysiącach godzin diody tracą 30% swojej jasności. Żywotność diod może sięgać nawet 100 tysięcy godzin.
  • Diody LED nie zawierają rtęci ani innych szkodliwych substancji. Jednocześnie nie nagrzewają się nawet po długim czasie pracy.

oświetlenie enregooszczędne

  1. Zwracaj uwagę na klasę energetyczną urządzeń

Obecnie – zgodnie z unijną dyrektywą – każde nowo wyprodukowane urządzenie gospodarstwa domowego musi posiadać informację o klasie energetycznej, czyli ilości zużywanego prądu. Wyznacza się ją ze stosunku rocznego zużycia energii przez dany sprzęt do średniego rocznego zużycia energii przez urządzenia tego typu (wartość ta jest ujęta w odpowiednich przepisach).

Klasa energetyczna jest określana literami od A do G, przy czym A oznacza urządzenie najbardziej energooszczędne, G – zużywające najwięcej prądu. W 2010 roku – w związku z szybkim rozwojem technologicznym – na pralkach, zmywarkach, lodówkach i telewizorach wprowadzono dodatkowe oznaczenia: A+, A++ i A+++. Sprzęty z tym symbolem są najbardziej oszczędne.

Różnice pomiędzy poszczególnymi klasami są dość widoczne. Przykładowo: urządzenia klasy A+++ zużywają o 45% energii mniej od urządzeń klasy A i o 25% od urządzeń klasy A+.

W przypadku różnego rodzaju sprzętów należy jednak pamiętać nie tylko o klasie energetycznej, lecz o tym, by… wyłączać je, gdy nie są używane (dotyczy to także ładowarek do smartfonów!).

  1. Nie marnuj wody

Zakręcanie wody podczas mycia zębów, korzystanie ze zmywarki zamiast ręcznego zmywania naczyń, zrezygnowanie z kąpieli w wannie na rzecz szybkiego prysznica czy dokręcanie kapiącego kranu to podstawowe zachowania, które pozwalają na realne oszczędzanie wody. Okazuje się jednak, że wpływ na zużycie wody ma także rodzaj armatury:

  • Warto wybrać baterie umywalkowe i wannowe z mieszaczem (jednouchwytowe) – zapewniają około 30% oszczędności wody względem baterii z dwoma pokrętłami. Pozwalają również na szybkie wyłączenie strumienia – wystarczy jeden ruch ręką.
  • Na oszczędzanie wody wpływają również perlatory montowane w bateriach – służą do napowietrzania strumienia wody, a dzięki temu zmniejszają jej zużycie o około 50% (strumień wydaje się silny, jednak składa się z mieszanki wody i powietrza).
  1. Segreguj śmieci

Statystyczny Polak wytwarza rocznie około 300 – 350 ton odpadów. Duża część z nich może zostać poddana recyklingowi, jednak wciąż wiele osób nie stosuje się do zasad segregacji śmieci. W 2014 roku jedynie 19% odpadów posłużyło do odzyskania energii!

Segregacja śmieci nie jest wcale trudna ani wymagająca. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka mniejszych pojemników na odpady – na początek wystarczą 2: na odpady, które nadają się do recyklingu i śmieci, które nie podlegają segregacji.

Pamiętaj! Powtórnie wykorzystać można:

  • papier;
  • szkło kolorowe i przezroczyste;
  • plastik;
  • aluminium i inne metale.

Należy pamiętać również, by do „zwykłego” kosza na śmieci nie wyrzucać baterii (jedna nieprawidłowo zutylizowana bateria może zatruć nawet 1 m3 gleby i 400 l wody),  świetlówek, akumulatorów samochodowych czy zepsutych sprzętów RTV i AGD. Powinno się przekazać je do specjalnych punktów zbiórki elektrośmieci, gdzie zostaną odpowiednio zutylizowane.

Dobrym pomysłem okaże się również wydzielenie miejsca na zbiórkę nakrętek, które następnie można przekazać na cel charytatywny.


Dodaj komentarz