Jak dbać o rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe to nie tylko uniwersalna, naturalna dekoracja, lecz także sposób na zdrowy domowy mikroklimat. Jak zapewnić im odpowiednie warunki? Podpowiadamy.

Rośliny doniczkowe w procesie fotosyntezy pobierają z powietrza dwutlenek węgla i wydzielają tlen. Regulują jednocześnie poziom wilgotności, a niektóre odmiany dodatkowo pochłaniają szkodliwe substancje (np. dym papierosowy). Tym samym pozytywnie wpływają na zdrowie, samopoczucie, a nawet na jakość snu domowników. Dlatego warto ustawić w domu choć jedną doniczkę z żywą rośliną. Wybór odmian jest naprawdę bardzo szeroki – od skromnych kaktusów po eleganckie storczyki i dostojne draceny.

Rośliny doniczkowe a warunki w mieszkaniu

Przy zakupie roślin doniczkowych należy kierować się nie tylko upodobaniami i estetyką, lecz także warunkami panującymi w domu. Istotny jest przede wszystkim stopień nasłonecznienia (wynikający z orientacji mieszkania względem stron świata):

  • miejsca zacienione (północny parapet) są odpowiednie dla takich odmian jak paprocie, zamiokulkas czy peperomia;
  • na mocno nasłonecznionym parapecie (od strony południowej) dobrze czują się kaktusy, kalanchoe, juki, agawy;
  • umiarkowanie słoneczne stanowiska i miejsca, do których docierają rozproszona promienie słoneczne (parapet zachodni i wschodni) sprawdzą się przy uprawie azalii, dracen, begonii, cyklamen czy fikusów.

Ziemia i doniczka – jak wybrać najlepsze?

Pielęgnację roślin doniczkowych należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego podłoża – żyznego, a jednocześnie luźnego i przewiewnego, które umożliwi swobodny rozrost korzeni. Warto pamiętać również o umieszczeniu na dnie doniczki warstwy drenażu (np. z keramzytu lub grubego żwiru) – zapobiegnie to gniciu korzeni. Jest to szczególnie istotne, gdy w dnie pojemnika nie ma otworów odprowadzających wodę.

Istotna jest również sama doniczka, a przede wszystkim jej wielkość. Powinna być dopasowana do systemu korzeniowego danej odmiany – przyjmuje się, że wysokość donicy to około 1/3 wysokości rośliny. Wraz ze wzrostem rośliny pojemnik powinien być wymieniany na większy.

Pielęgnacja roślin doniczkowych

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczywiście podlewanie. Jego częstotliwość zależy od wymagań konkretnej odmiany roślin oraz od temperatury i wilgotności powietrza. Najlepiej używać w tym celu deszczówki, która jest odpowiednio napowietrzona i bogata w składniki odżywcze, a jednocześnie pozbawiona szkodliwych substancji dodawanych do wody wodociągowej. Rośliny można podlewać również wodą z kranu, należy jednak pozostawić ją do odstania. Woda nabierze wówczas temperatury pokojowej, a zawarte w niej dodatki (np. chlor) odparują. Niekiedy konieczne będzie wcześniejsze przegotowanie wody w celu jej zmiękczenia.

Istotne jest również nawożenie – niewielka ilość ziemi w doniczce bardzo szybko wyjaławia się. Stosowanie nawozów pozwala uzupełnić składniki odżywcze w podłożu, a tym samym gwarantuje poprawę kondycji roślin (szybszy wzrost, intensywniejsze kwitnienie itd.). Więcej na temat nawożenia roślin przeczytasz tutaj.


Dodaj komentarz