Jak dopasować oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń?

Oświetlenie pełni w mieszkaniu bardzo ważne funkcje – pomaga w budowaniu nastroju, uwypukla określone punkty aranżacji, a przede wszystkim zapewnia optymalny poziom jasności przez całą dobę. Każde pomieszczenie wymaga jednak nieco innego doboru lamp. Podpowiadamy, czym kierować się, kupując oświetlenie do salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego.

Najkorzystniejsze dla ludzkiego organizmu jest oczywiście naturalne światło słoneczne. Jednak – zwłaszcza w sezonie zimowym – warto rozjaśnić mieszkanie dodatkowymi źródłami sztucznego światła: lampami, żyrandolami, kinkietami. Wybór odpowiedniego oświetlenia jest w dużym stopniu uzależniony od stylistyki danego wnętrza, warto jednak wziąć pod uwagę i inne parametry.

Salon i jadalnia – oświetlenie w centrum uwagi

Głównym źródłem sztucznego światła w salonie – jak i innych domowych pomieszczeniach – jest lampa sufitowa. Jej kształt i rodzaj powinien być uzależniony przede wszystkim od wymiarów pokoju.

Lampę sufitową należy powiesić na takiej wysokości, by odległość od jej spodu do podłogi wynosiła co najmniej 210 cm. Dlatego okazałe, wiszące żyrandole sprawdzą się jedynie w naprawdę wysokich pomieszczeniach. Do salonu w niższym mieszkaniu lepiej wybrać spot lub lampę zawieszoną tuż pod sufitem. Jak natomiast określić optymalne rozmiary źródła światła? Należy zmierzyć wysokość i szerokość pomieszczenia, a następnie sumę tych wartości podzielić przez 30 i pomnożyć przez 2,5. Zaokrąglony wynik działania to sugerowana szerokość żyrandola.

Poza centralnym źródłem światła równie ważne jest tzw. oświetlenie funkcjonalne, które koncentruje się na określonych punktach pomieszczenia. Do oświetlenia funkcjonalnego należy m.in. lampa nad stołem, która optycznie wyróżnia część jadalną, aranżowaną z reguły w salonie. Ważne, by jej żarówki były przysłonięte (np. kloszem lub abażurem) i niewidoczne dla osób spożywających posiłki. W innym przypadku zamiast uatrakcyjniać wspólne spotkania przy stole i eksponować dania – będzie jedynie oślepiać biesiadników. Należy powiesić ją co najmniej 55-60 cm nad stołem – tak, by nie utrudniała wstawania z krzesła i sięgania po potrawy.

żyrandol Alicante marki Lampex
lampa wisząca Twister

 

 

 

 

 

 

 

 

Przytulne oświetlenie w sypialni

Oświetlenie pełni bardzo ważną funkcję również w sypialni. To pomieszczenie, w którym zazwyczaj najważniejsza jest wygoda, a aranżacja podporządkowana zostaje kreowaniu przytulnej, intymnej atmosfery.

W sypialni – poza centralnym oświetleniem górnym – często pojawiają się lampki stojące na szafkach nocnych. Istotne, by emitowane przez nie światło nie było zbyt ostre – powinno być raczej ciepłe (o temperaturze 2700–3500 K), delikatne i rozproszone, by sprzyjać relaksowi i nie zakłócać nadchodzącego snu. Jednocześnie musi być na tyle mocne, by można było przy nim czytać lub znaleźć coś w szafce nocnej. Dobrym rozwiązaniem okażą się lampki z tzw. ściemniaczami, pozwalającymi na regulowanie mocy światła. Dzięki temu, za pomocą jednego pokrętła, będzie można dopasować poziom jasności do aktualnych potrzeb.

Mała lampka Irys marki Lampex

Oświetlenie do zadań specjalnych – lampka na biurko

Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj oświetlenia w miejscu pracy czy nauki – przede wszystkim na biurku ucznia. Odpowiednie, niemęczące wzroku światło ma bowiem duży wpływ na możliwość koncentracji i efektywność zdobywania wiedzy. Jakie zatem powinno być oświetlenie punktowe w kąciku do nauki?

  • Odpowiednio ustawione – jeśli uczeń jest praworęczny, lampkę należy umieścić po lewej stronie; jeśli leworęczny – po prawej.
  • Emitujące światło o barwie zbliżonej do światła słonecznego – a więc chłodne i niezbyt ostre.
  • Z możliwością regulacji – idealnie sprawdzi się lampka z regulowanym lub elastycznym trzonkiem, dzięki któremu można zmieniać położenie źródła światła.

Należy pamiętać również, że optymalna odległość żarówki od miejsca, które ma oświetlać, wynosi ok. 35 cm.

 

 


Dodaj komentarz