Farby w sprayu – do czego można je wykorzystać?

Farby w sprayu kojarzą się przede wszystkim z szeroko pojętym street artem: muralami, graffiti itp. Okazuje się jednak, że można z powodzeniem wykorzystać je do urozmaicenia wnętrza własnego domu. Przedstawiamy kilka inspiracji.

Farby w aerozolu przydadzą się nie tylko do malowania ścian. Równie dobrze pokryją także przedmioty wykonane ze stali, ceramiki, drewna czy kamienia. Występują w najróżniejszych kolorach, łatwo można więc dopasować wykonane przy ich pomocy dekoracje do ogólnej stylistyki wnętrza.

Domowy street art

Marzysz o spersonalizowanym, inspiracyjnym haśle na ścianie sypialni? Twoje dziecko chciałoby mieć w swoim pokoju niepowtarzalny obraz? Szukasz pomysłu na oryginalny ornament na ścianie za kanapą? W każdym z tych przypadków farby w aerozolu okażą się niezastąpione. Wystarczy, że kupisz (lub wytniesz własnoręcznie) szablon z odpowiednim wzorem. Dekoracje wykonane przy ich pomocy będą ciekawą alternatywą dla popularnych naklejek.

Zacznij od oczyszczenia i odtłuszczenia wybraneg

o fragmentu ściany. Następnie przyłóż szablon i unieruchom go delikatną taśmą klejącą. Strumień farby skieruj bezpośrednio na malowaną powierzc

hnię – puszkę z farbą trzymaj w odległości ok. 25-30 cm od ściany. Potraktuj puszkę jak pędzel i delikatnie przesuwaj ją, pokrywając farbą kolejne części płaszczyzny. Jeśli będzie taka potrzeba – po wyschnięciu pierwszej warstwy rozpyl kolejną. Pamiętaj również, by zachować ostrożność przy zdejmowaniu wzoru – uważaj, by nie naruszyć namalowanego dzieła.

Nowe życie starych mebli

Farba w sprayu pozwoli także odmienić stare (nawet dość zniszczone) meble. Chcesz ustawić w swoim salonie srebrny, błyszczący stolik kawowy w stylu glamour? Marzysz o sypialni w stylu skandynawskim z pomalowanymi na biało meblami z recyklingu? A może planujesz przemycić do pokoju nieco kolorów w postaci… ekstrawaganckiej komody z żółtymi, niebieskimi czy czerwonymi frontami szuflad? Dzięki farbom w aerozolu możesz naprawdę zaszaleć! Wygodna forma pozwoli Ci dokładnie pokryć wszystkie zakamarki mebli i nadać im nowy, niepowtarzalny wygląd. W ten sposób pomalujesz także palety lub skrzynki po owocach, zamieniając je w modne elementy wyposażenia wnętrz – stolik kawowy, regał czy stolik RTV.

Zacznij od oczyszczenia mebla – najpierw należy zmatowić go papierem ściernym. Nie trzeba w całości zdzierać starego lakieru, jeśli jednak farba łuszczy się, trzeba dokładnie ją zeszlifować, by nowa warstwa nie odpadła po pewnym czasie. Powstały pył usuń przy pomocy wilgotnej ściereczki i… możesz przejść do malowania! Najlepiej nałożyć na mebel dwie cienkie warstwy farby (drugą dopiero, gdy pierwsza wyschnie) – to pozwoli na optymalne pokrycie powierzchni. Pomalowany stolik czy komoda będą gotowe do użytku po upływie od kilku do kilkunastu godzin – gdy farba w pełni wyschnie.

Oryginalne dekoracje z przedmiotów codziennego użytku

Dzięki kolorowym farbom w sprayu możesz także stworzyć nietuzinkowe dekoracje, wykorzystując do tego przedmioty codziennego użytku lub rzeczy przeznaczone do wyrzucenia:

  • pomalowana butelka po winie stanie się eleganckim wazonem;
  • pokryty farbą słoik zamieni się w pojemnik na przybory biurowe i plastyczne;
  • zebrane w lesie gałązki pomalowane na żywe kolory będą oryginalną alternatywą dla ciętych kwiatów w wazonie.

W ten sposób odświeżysz także wygląd starych doniczek, szkatułek, ramek na zdjęcia itp.

Pamiętaj! Nie używaj farby w sprayu w zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach. Dla bezpieczeństwa załóż maskę ochronną, dzięki której opary farby nie dostaną się do dróg oddechowych. Jeśli malujesz na zewnątrz – uważaj na wiatr, który może zakłócić pracę.


Dodaj komentarz