farby z brokatem

Farby z brokatem – sposób na rozświetlenie wnętrza

Ściana nie musi być tylko tłem dla mebli i innych elementów aranżacji. Coraz częściej staje się dekoracją samą w sobie, bezpośrednio wpływającą na stylistykę całego wnętrza. Jednym ze sposobów przeobrażenia ściany w nietuzinkową ozdobę jest pokrycie jej farbą z połyskującymi drobinkami. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o farbach z brokatem!

Brokatowe drobiny rozpraszają światło, dlatego też farby z ich dodatkiem sprawiają, że wnętrze wydaje się większe i jaśniejsze. Wystarczy pomalować w ten sposób tylko jedną ścianę, by nawet bardzo mały pokój stał się wizualnie przestronniejszy. Należy jednak pamiętać, że tego typu dekoracja podkreśli wszystkie nierówności powierzchni, dlatego też przed malowaniem warto sprawdzić, czy ściana nie ma defektów.

Farby z brokatem – pomysły aranżacyjne

Pomalowanie wybranych ścian lub ich fragmentów farbą z brokatem to doskonały sposób na ożywienie wnętrza i nadanie mu niebanalnego charakteru. Tego typu wykończenie doskonale sprawdzi się nad blatem kuchennym, na ścianie w sypialni u wezgłowia łóżka czy w salonie jako tło dla sofy.  Pięknie prezentują się namalowane brokatową farbą wzory, stworzone przy użyciu szablonów. Interesujący efekt można otrzymać również… pokrywając brokatem tynk strukturalny. Chropowata faktura sprawi, że światło wielokrotnie załamie się na brokatowych drobinkach, potęgując migotliwy połysk.

Farby z brokatem w naturalny sposób kojarzy się przede wszystkim z przesyconym luksusem stylem glamour. Połyskujące drobinki doskonale sprawdzą się jednak także jako urozmaicenie aranżacji skandynawskiej oraz nawiązującej do estetyki modern classic. Przypadną do gustu również młodszym domownikom i doskonale ozdobią ściany w pokoju dziecięcym.

farby z brokatem
Fot. materiały prasowe/Primacol

Jak wybrać farbę z brokatem?

Farby z brokatem występują w dwóch podstawowych odmianach:

  • Farby, które łączą kolor i połyskujące drobinki – są dostępne w różnych odcieniach i dobrze sprawdzą się w przypadku, gdy ściana wymaga gruntownego odświeżenia. Najczęściej do każdego opakowania farby kolorowej dołączona jest torebka z brokatem. Preparaty należy dokładnie wymieszać, a następnie nałożyć na wybraną powierzchnię za pomocą wałka lub pędzla.
  • Transparentne farby z brokatem – nazywane są również werniksami lub lakierami. Zawieszone w akrylowym metalizujące drobinki posłużą do udekorowania już pokrytej pożądanym kolorem ściany. Należy pamiętać, że do ciepłych odcieni farb pasują złote lub miedziane brokaty, a do zimnych – srebrne.
farby z brokatem
Fot. materiały prasowe/Primacol

Farby z brokatem są przeznaczone do malowania powierzchni wewnątrz pomieszczeń. Charakteryzują się łatwą aplikacją (nie różnią się pod tym względem od innych farb), dobrym kryciem i wysoką odpornością na zmywanie.

seria satynowych farb brokatowych do ścian
Primacol Let’s ShinePrimacol – lakiery brokatowe


Dodaj komentarz