Oświetlenie do pokoju dziecka

Jak wybrać oświetlenie do pokoju dziecka?

Rodzaj oświetlenia w bezpośredni sposób wpływa na zdrowie i samopoczucie dziecka – zarówno maluszka, jak i nastolatka. Niewłaściwie dobrane światło może prowadzić do problemów z koncentracją i nauką, a także być źródłem drażliwości i zmęczenia. Zobacz, jakie oświetlenie będzie najlepsze do pokoju dziecka! 

Dobór oświetlenia do pokoju dziecięcego nie jest jednak łatwy  przestrzeń ta pełni bowiem kilka funkcji. Jest miejscem do snu, zabawy, spotkań z rówieśnikami czy do nauki. Dlatego tak ważne, by znalazło się tu więcej niż jedno źródło światła  poza lampą górną warto wybrać jeszcze oświetlenie miejsca do nauki oraz lampkę nocną. Dzięki temu łatwo dostosujesz oświetlenie we wnętrzu do aktualnych potrzeb dziecka. 

Ważne również, by wszystkie elementy elektryczne czy też rozgrzewające się źródła światła pozostawały poza zasięgiem dziecka. Warto także zwrócić uwagę, by nie umieszczać lampek w miejscach, z których ciekawski maluch może je łatwo zrzucić.  

Zobacz również: Mieszkanie bezpieczne dla dziecka 

Górne oświetlenie do pokoju dziecka 

Lampa sufitowa powinna dokładnie oświetlać cały pokój, emitując przy tym światło o barwie jak najbardziej zbliżonej do naturalnego (5000K-6500K). Może to być centralnie umieszczona oprawa czy żyrandol lub system reflektorów na szynie. Ogromną zaletą drugiego rozwiązania jest to, że pozwala na regulowanie kąta padania światła.  

Warto zwrócić uwagę, by wybierać oprawy oświetleniowe, w których żarówka jest niewidoczna, a światło rozproszone. Jest to szczególnie istotne w pokoju niemowlaka, który większość czasu spędza w pozycji leżącej. 

Oświetlenie do pokoju dziecka - lampka piłka         Oświetlenie do pokoju dziecka - żyrandol w paski      Oświetlenie do pokoju dziecka - samolot

Lampka na dziecięce biurko 

Lampka biurkowa jest niezbędna nie tylko w pokoju ucznia, lecz także w przestrzeni zamieszkiwanej przez malucha. Dzieci lubią bowiem przy biurku rysować, lepić z plasteliny, czytać itd. Tymczasem odpowiednie, niemęczące wzroku światło ma duży wpływ na możliwość koncentracji i… czerpanie radości z prac kreatywnych. Kolorowanie czy malowanie w zbyt ciemnym pomieszczeniu stanie się bowiem bardziej męczące niż przyjemne… 

Lampka biurkowa powinna emitować światło o barwie zbliżonej do światła słonecznego (chłodne i niezbyt ostre) i być umieszczona tak, by dziecko nie zaciemniało ręką płaszczyzny przed sobą (po lewej stronie u dzieci praworęcznych, po prawej – u leworęcznych). Najbardziej praktyczne będą lampki z regulowanym stelażem, umożliwiające regulowanie pozycji żarówki. Należy jednocześnie pamiętać, że źródło światła powinno znajdować się około 35 cm od blatu biurka.  

Oświetlenie do pokoju dziecka - lampka biurkowaOświetlenie do pokoju dziecka lampka biurkowa

Lampka nocna w pokoju dziecięcym 

Oświetlenie do pokoju dziecka powinno zostać również uzupełnione o lampkę przy łóżku. Rodzicom ułatwi czytanie bajek, a dzieciom, które boją się ciemności, zapewni spokojny sen. Lampka nocna powinna mieć osłonkę, dzięki której nie będzie świecić w oczy, a jednocześnie zapewni na tyle dużo światła, by nie męczyć wzroku. Praktycznym rozwiązaniem będzie kinkiet zamontowany przy łóżku – mocowanie do ściany zagwarantuje, że dziecko nie zrzuci lampki.  

Warto pomyśleć również o dodatkowym oświetleniu dekoracyjnym, takim jak reflektorki oświetlające galerię rysunków na ścianie czy girlanda z cotton-balls.  

 Oświetlenie do pokoju dziecka - kinkiet słońce  Oświetlenie do pokoju dziecka - kinkietOświetlenie do pokoju dziecka - kinkiet piłka

Zobacz też: 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *