Jakość powietrza w domu

Dobry klimat w domu – nawilżacze, oczyszczacze i osuszacze powietrza

Stan domu i jakość powietrza w jego wnętrzu w ogromnym stopniu wpływają na komfort życia i zdrowie mieszkańców. Zbyt niski lub zbyt wysoki poziom wilgotności, toksyny wydzielane przez tworzywa sztuczne oraz zanieczyszczenia dostające się z zewnątrz – wszystko to negatywnie wpływa na samopoczucie i może być przyczyną groźnych chorób. Zobacz, jak zadbać o zdrowe powietrze w domu!

Specjaliści zalecają, by domowe pomieszczenia wietrzyć co najmniej 3 razy dziennie – także zimą. Wspiera to prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Wymiana powietrza w domu jest bowiem konieczna do zachowania prawidłowego mikroklimatu i zmniejsza ryzyko pojawienia się pleśni czy grzybów. Co jednak zrobić, gdy wietrzenie nie wystarcza lub – co gorsza – jakość powietrza na zewnątrz zagraża zdrowiu? W utrzymaniu dobrego stanu powietrza w domu pomoże ci kilka urządzeń.

Oczyszczacz powietrza – efektywna walka ze smogiem

Nie da się ukryć, że jakość powietrza w Polsce jest zła. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że należy ono wręcz do najbardziej zanieczyszczonych w Europie, a stan ten pogarsza się z roku na rok. Wszystkiemu winny jest smog, czyli mgła zmieszana z trującymi substancjami, pochodzącymi m.in. z niewłaściwego ogrzewania domów (spalanie śmieci lub złych jakościowo paliw) i spalin samochodowych. Efektem wdychania toksyn mogą być choroby płuc i układu krążenia, a nawet nowotwory. Jeśli wartości graniczne dotyczące zawartości zanieczyszczeń w powietrzu są przekroczone, zaleca się noszenie maseczek antysmogowych. Należy wybierać te z filtrami, ściśle przylegające do twarzy – maseczki higieniczne nie będą skuteczne! Warto też zadbać o jakość powietrza w domu – ograniczyć wietrzenie do minimum oraz skorzystać z oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacz zasysa powietrza i przepuszcza je przez filtr. Podstawą jest filtr HEPA, który wychwytuje zarówno pyły, jak i grzyby czy bakterie. Niektóre urządzenia są dodatkowo wyposażone w filtry węglowe lub wodne, co zwiększa ich skuteczność. Wybierając oczyszczacz powietrza, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wydajność. Informuje o tym, czy dane urządzenie sprawdzi się w dużym pomieszczeniu, czy jest przeznaczone do niewielkich pokoi. Parametrem, który najpełniej informuje o wydajności oczyszczacza jest współczynnik CADR, podawany w metrach sześciennych na godzinę. Należy przy tym pamiętam, że w naprawdę dużym wnętrzu lepiej postawić na kilka mniej wydajnych urządzeń (np. ustawionych w różnych pomieszczeniach). Oczyszczą powietrze szybciej niż jeden oczyszczacz o wysokiej wydajności.

Nawilżacz powietrza – niezastąpiony w sezonie grzewczym

Optymalny poziom wilgotności w domu wynosi 40-60%, tymczasem w sezonie grzewczym powietrze często jest dużo bardziej suche. Może to prowadzić do takich dolegliwości, jak uciążliwy kaszel, drapanie w gardle czy pękanie i łuszczenie się skóry. Zbyt suche powietrze wzmaga ponadto objawy alergii, a często powoduje także problemy ze snem czy z koncentracją. Dlatego, jeśli na własnej skórze zauważysz, że poziom wilgotności w domu jest zbyt niski (lub zmierzysz to za pomocą higrometru), dobrym pomysłem będzie zakup nawilżacza powietrza. Najprostsze mają postać pojemników napełnianych wodą i wieszanych na kaloryferach. Bardziej zaawansowane wykorzystują ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody i zmieniania ich w mgiełkę (nawilżacze ultradźwiękowe) lub wytwarzają ciepłą mgiełkę poprzez podgrzewanie wody (nawilżacze termiczne). Warte uwagi są również urządzenia ewaporacyjne, które zasysają powietrze, nawilżają je, a następnie wydmuchują pod postacią chłodnej mgiełki. Niezależnie od wybranego rodzaju nawilżacza należy zwrócić uwagę na jego wydajność, która informuje o tym, do jak dużego pomieszczenia jest przeznaczone urządzenie.

Więcej na temat nawilżaczy powietrza dowiesz się z artykułu: Dlaczego warto kupić nawilżacz powietrza?

Osuszacz powietrza – na pomoc zawilgoconym pomieszczeniom

Niekiedy można spotkać się również z odwrotnym problemem – zbyt wysokim poziomem wilgoci. Powodem może być:

  • słaba lub wręcz niesprawna wentylacja (wilgoć powstaje w czasie codziennych czynności, jak pranie i gotowanie, a brak wentylacji sprawia, że nie może być odprowadzona na zewnątrz),
  • nieodpowiednia hydroizolacja i termoizolacja budynku,
  • dziurawy dach.

Problem ten często dotyczy również domów wybudowanych na terenach podmokłych oraz znajdujących się w pobliżu lasu czy zbiorników wodnych.

Zbyt wysoki poziom wilgoci w domu prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni, które mogą powodować różnego rodzaju alergie, problemy z zatokami, a nawet astmę.

W pozbyciu się nadmiaru wilgoci pomoże osuszacz powietrza. Urządzenie to wychwytuje cząsteczki pary wodnej i zmienia je w ciecz, a następnie odprowadza do zbiornika lub kanalizacji. Sprawdzi się także w pomieszczeniach, które były wyremontowane i z których chcesz szybko pozbyć się powstałej wilgoci, a także w zawilgoconych piwnicach.

Osuszacze w najogólniejszy sposób dzielą się na przemysłowe oraz te przeznaczone do użytku domowego. W przemyśle wykorzystuje się przede wszystkim urządzenia o bardzo dużej pojemności – osuszacze kondensacyjne. W domowych warunkach dobrze sprawdzają się natomiast osuszacze adsorpcyjne – są wprawdzie mniej wydajne, ale dużo tańsze i kompaktowe. Działają dzięki znajdującej się w nich substancji higroskopijnej, która wchłania wilgoć z powietrza. Wilgoć ta jest następnie ocieplana i skraplanie w chłodnicy urządzenia. Warto przy tym pamiętać, że osuszacz adsorpcyjny wydmuchuje powietrze cieplejsze o około 10℃ od zassanego.

Podobnie jak w przypadku oczyszczaczy i nawilżaczy, także przy wyborze osuszacza najważniejszym parametrem jest wydajność urządzenia. Określa się ją w litrach na dobę. Warto zwrócić również uwagę na przepływ powietrza, czyli jego objętość, którą urządzenie jest w stanie osuszyć w określonym czasie (podawana w metrach sześciennych na godzinę).

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *