drewniana podłoga

Podłoga drewniana jak nowa – bez cyklinowania i układania nowej posadzki

Podłoga drewniana – naturalnie piękna i szlachetna – jak każda inna posadzka jest narażona na uszkodzenia. Wilgoć, piasek nanoszony na butach, upadające przedmioty, przesuwane meble – wszystko to może doprowadzić do zmatowienia i zarysowania desek. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by odświeżyć drewnianą podłogę bez jej cyklinowania.

Jeśli uszkodzenia nie są głębokie, nie ma potrzeby wymieniania deseczek czy szlifowania specjalną maszyną całej posadzki. Nie musisz nawet zatrudniać profesjonalistów – z pomocą kilku sprytnych trików odświeżysz posadzkę samodzielnie.

drewniania podłoga

Zamaskowanie rys domowymi sposobami

Rysy na drewnie mają zazwyczaj inny odcień niż reszta posadzki. Dlatego też można je zamaskować, zmieniając ich kolor. Posłużą do tego przedmioty, które znajdują się w większości gospodarstw domowych:

  1. Orzech włoski – jest miękki i łatwo się ściera, dzięki temu wnika w zarysowania na tyle głęboko, że nie usunie go nawet dokładne mycie.
  2. Herbata lub fusy kawowe – napoje te mają właściwości przyciemniające, pomogą więc w przyciemnieniu rysy. Wystarczy pocierać uszkodzone miejsce wacikiem nasączonym mocną herbatą lub pokrytym fusami. Zabieg ten prawdopodobnie trzeba będzie powtarzać kilkukrotnie, by osiągnąć zamierzony efekt.
  3. Cytryna – roztwór oleju i cytryny w proporcjach 1:1 nałożony na bawełnianą ściereczkę pomoże w usunięciu rys na jasnej posadzce.
  4. Kredki świecowe – rysę można też wypełnić kredką świecową o kolorze odpowiadającym barwie posadzki.

drewniania podłoga

Malowanie drewnianej podłogi

Podłogę drewnianą (o ile nie jest olejowana lub woskowana) można również odświeżyć, pokrywając ją specjalną farbą. Preparat marki V33 posłuży do renowacji parkietów, schodów drewnianych i paneli podłogowych. Tworzy na powierzchni posadzki powłokę odporną na uderzenia, ścieranie i zabrudzenia. Po utwardzeniu (pełną trwałość powłoka uzyskuje po 20 dniach) podłogę można myć łagodnymi detergentami.

Farbę można nakładać na podłogę bez stosowania warstwy podkładowej. Wystarczy umyć i odtłuścić posadzkę oraz usunąć ewentualne łuszczące się elementy. Jeśli drewno było wcześniej lakierowane lub malowane należy je wcześniej przeszlifować papierem ściernym i odpylić.

drewniania podłoga

Farbę nakłada się małymi warstwami, krzyżowo, zaczynając od obrzeży pomieszczenia. W celu osiągnięcia pełnych właściwości i odporności powinno się zastosować dwie warstwy preparatu.


Dodaj komentarz