płytki ceramiczne

Jak dbać o płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne są zazwyczaj układane w kuchniach, łazienkach i przedpokojach, czyli pomieszczeniach, narażonych na działanie wody, tłuszczu, zabrudzeń organicznych czy piasku i błota. Są bowiem odporne na ścieranie i wilgoć, a jednocześnie łatwe do utrzymania w czystości. Zapewniają również estetyczne wykończenie powierzchni. Należy jednak odpowiednio o nie dbać, by przez lata zachowały swój urok.

Sposób pielęgnacji i konserwacji płytek zależy przede wszystkim od ich rodzaju oraz miejsca ułożenia. Inaczej bowiem należy obchodzić się z gresem, a inaczej ze szkliwionymi płytkami ceramicznymi. Użycie nieodpowiedniego preparatu lub nieostrożne czyszczenie może doprowadzić do utraty koloru, powstania rys, a nawet pęknięcia płytek.

Płytki ceramiczne – jak je skutecznie wyczyścić?

Płytki szkliwione wystarczy zmywać wodą z dodatkiem dedykowanych detergentów. Nie wymagają dodatkowego olejowania czy impregnacji. Płytki z gresy polerowanego należy natomiast wcześniej zabezpieczyć preparatem wypełniającym pory. Dzięki temu powierzchnia będzie łatwiejsza do utrzymania w czystości.

W przypadku czyszczenia płytek podłogowych należy również pamiętać, by najpierw je… odkurzyć. Usunie to z posadzki kurz, włosy i wszelkie pyłki, które w czasie zmywania mogłyby zostać rozprowadzone po całej powierzchni i zgromadzić się w różnych zakamarkach.

płytki ceramiczne

O czym jeszcze warto pamiętać?

 1. Porządki w łazience najlepiej robić po kąpieli. Brud jest łatwiejszy do usunięcia, gdy w powietrzu unosi się para wodna.
 2. Uporczywe zabrudzenia można usunąć ciepłą wodą z octem (w proporcji około 3/1). Ocet sprawi dodatkowo, że płytki nabiorą ładnego połysku.
 3. Do czyszczenia płytek najlepiej nadają się ściereczki z mikrofibry – nie zostawiają smug ani pyłków.

Jak odświeżyć fugi?

Fugi brudzą się dużo szybciej niż płytki. Łatwo osadza się na nich kurz, często stają się także miejscem, w którym zaczyna rozwijać się pleśń.

Podczas czyszczenia fug należy zapomnieć o nożach, druciakach i innych ostrych narzędziach, które wprawdzie pozwolą usunąć brud, lecz jednocześnie mogą wydrapać część fugi i porysować płytki. Lepszym rozwiązaniem będzie… stara szczoteczka do zębów.

płytki ceramiczne

Do wyczyszczenia fug może posłużyć:

 • papka z sody oczyszczonej i wody (w przypadku pociemniałych fug);
 • nabłyszczacz do zmywarek;
 • ocet lub kwasek cytrynowy (w przypadku jasnych plam na ciemnych fugach).

W sprzedaży są dostępne również specjalne detergenty przeznaczone do czyszczenia fug.

płytki ceramiczne

Malowanie płytek ceramicznych – jak to zrobić?

Jeśli płytki mają już swoje lata i mimo starannego czyszczenia niemożliwe okazuje się przywrócenie im dawnego blasku, dobrym rozwiązaniem okaże się pomalowanie kafelków specjalną farbą. Marka V33 stworzyła linię farb renowacyjnych – wśród nich dostępne są również preparaty do malowania płytek ściennych i podłogowych.

 • Farba do płytek ceramicznych – doskonale sprawdza się przy odnawianiu płytek ułożonych na ścianach w kuchni czy łazience. Nie jest przeznaczona do malowania powierzchni poziomych. Pokrytą nią powierzchnię można zmywać wodą i środkami czystości, takimi jak szampon, uniwersalne detergenty do czyszczenia czy mydło w młynie. Farbę należy nanosić bezpośrednio na oczyszczone i odtłuszczone płytki, nie ma potrzeby stosowania warstwy podkładowej itd.
 • Farba do płytek podłogowych – służy do odnawiania podłóg marmurowych oraz pokrytych płytkami ceramicznymi. Nie należy stosować jej do malowania płytek ściennych i płytek wewnątrz prysznica. Farba jest odporna na uderzenia, ścieranie, plamy i zabrudzenia. Można zmywać ją wodą z dodatkiem delikatnych detergentów.

płytki ceramiczne


2 komentarze

 • Teresa

  15 lipca, 2019

  U nas w domu prawie w każdym pomieszczeniu są płytki, ale nie wiedziałam że dbanie o nie w tak szczególny sposób jest aż tak ważne. Bardzo przydatny wpis 🙂

  Reply
 • tl

  31 lipca, 2019

  No tak, płytki to nie taka prosta sprawa, zwłaszcza w łazience 😉

  Reply

Dodaj komentarz