grzyby

Grzyby – jak zbierać i co z nimi zrobić?

Sezon na grzyby w pełni! Już od sierpnia miłośnicy zbierania grzybów krążą po lasach w poszukiwaniu dorodnych egzemplarzy. Borowiki, maślaki, koźlaki… Okazuje się jednak, że znaczenie ma nie tylko prawidłowe rozpoznanie jadalnych gatunków, lecz także odpowiednie zbieranie, przechowywanie i obróbka grzybów. Sprawdź, czy naprawdę znasz się na grzybobraniu!

Jak zbierać grzyby?

Istnieją dwie szkoły zbierania grzybów. Jedna mówi, że należy je delikatnie wykręcać z podłoża, druga – że powinno się odcinać trzonek nożykiem tuż przy ziemi. Niezależnie od metody, trzeba jednak przede wszystkim pamiętać o tym, by nie niszczyć grzybni – inaczej na tym miejscu nie wyrośnie już żaden grzyb.

Znaczenie ma również to, do czego zbierasz grzyby. Przechowywanie ich – nawet krótkotrwałe – w foliowej torbie może bowiem powodować ciężkie zatrucia. Materiał ten nie przepuszcza dostatecznej ilości powietrza, a grzyby pozbawione tlenu szybko zaczynają się psuć. Ich białka się ścinają i rozpoczynają się procesy gnilne, a w efekcie powstają toksyny poważnie zagrażające zdrowiu. Dlatego na grzybobranie najlepiej udać się z wiklinowym koszykiem lub łubianką.

Jak oczyszczać grzyby?

Grzyby należy oczyścić i przygotować jeszcze tego samego dnia. Podczas tego zabiegu warto jeszcze raz dokładnie im się przyjrzeć, by odrzucić egzemplarze budzące podejrzenie co do ich jadalności.

Warto zabrać się do oczyszczania jak najszybciej. Im dłużej zwlekasz, tym trudniej będzie usunąć zabrudzenia. Co więcej – z robaczywych sztuk mogą wydostać się insekty i przejść na inne egzemplarze.

Kapelusze i trzonki należy delikatnie przepłukać wodą, a zanieczyszczenia, których nie udało się usunąć w ten sposób można zeskrobać szczotką ze sztywnym włosiem lub ostrym nożykiem. Delikatne egzemplarze lepiej przetrzeć wilgotną ściereczką. Inaczej sprawa przedstawia się z grzybami przeznaczonymi na suszenie lub mrożenie – te nie powinny być myte (woda może wniknąć w ich pory i utrudnić proces), a jedynie oczyszczane mechanicznie.

szczotka do grzybów

Co robić z grzybami ?

Grzyby można przetworzyć na różne sposoby – zamarynować, zamrozić, kisić… Jedną z najpopularniejszych metod jest suszenie. Nadają się do tego zwłaszcza borowiki i podgrzybki – ważne, by były świeże, nierobaczywe i bez oznak psucia.

Suszenie nie jest skomplikowane. Można to zrobić:

  • Na nitce nad kuchenką – należy luźno nawlec kawałki grzybów na nitkę i rozwiesić je nad źródłem ciepła.
  • Na grzejniku – wystarczy ułożyć na grzejniku podziurawiony pergamin, a na nim luźno rozsypać trzonki i kapelusze.
  • W piekarniku – grzyby należy rozłożyć na siatce, piekarnik ustawić na temperaturę 40-50oC z termoobiegiem i zostawić lekko uchylone drzwiczki. Suszenie potrwa kilka godzin.
  • W specjalnej suszarce – wystarcz rozłożyć grzyby na sicie i włączyć nawiew.

suszarka do grzybów

Pamiętaj, że grzyby można zbierać w lasach, które nie są pod ochroną i nie stanowią własności prywatnej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *