Pokój ucznia

Pokój ucznia – nowy wystrój na nowy rok szkolny

Nieważne, czy twoje dziecko dopiero rozpoczyna naukę w podstawówce, czy idzie właśnie do piątej czy szóstej klasy – początek roku szkolnego to doskonała okazja, by odświeżyć nieco wystrój pokoju i sprawdzić, czy poszczególne elementy wyposażenia odpowiadają potrzebom ucznia. Podpowiadamy, jakie zmiany wprowadzić w aranżacji, by pomóc dziecku w efektywnym zdobywaniu wiedzy.

Pokój dziecięcy musi łączyć kilka funkcji – jest bowiem zarówno miejscem do odpoczynku, zabawy, jak i nauki. Powinien więc jednocześnie stymulować kreatywność, zachęcać do rozwijania umiejętności, jak i sprzyjać skupieniu i wyciszeniu. Ważną rolę odgrywa odpowiedni dobór kolorów, wydzielenie funkcjonalnych stref czy dopasowanie wyposażenia do zmieniających się potrzeb dziecka.

Na jakie elementy warto zatem zwrócić uwagę w pokoju ucznia? Jakie części aranżacji mogą pomóc dziecku w efektywniejszej nauce?

Pokój dla ucznia – o co warto zadbać?

W zdobywaniu wiedzy wesprą nie tylko pomoce naukowe równo ułożone na półkach i posegregowane tematycznie podręczniki. Istotna okazuje się bowiem również przestrzeń, która sprzyja koncentracji i korzystaniu z różnych technik uczenia się.

  1. Miejsce na notatki – mali uczniowie często potrzebują wizualizacji określonych zagadnień lub notatek umieszczonych w widocznym miejscu – po to, by nie zapomnieć o zbliżającym się sprawdzanie czy móc w dowolnej chwili utrwalać wiedzę. Dlatego też warto w dziecięcym pokoju przewidzieć miejsce, w którym można umieszczać kartki ze schematami czy zapiskami. Dobrze sprawdzi się w tym celu tablica korkowa lub… fragment ściany pokryty farbą tablicową i magnetyczną. Dzięki temu uczeń będzie mógł nanosić notatki bezpośrednio na ścianę – luźne kartki przyczepi natomiast za pomocą magnesów.
Rabat na zakupy o wartości powyżej 50 zł w sklepie PSB Lobo.pl

Pokój ucznia

  1. Biurko – to podstawowy elementem wyposażenia miejsca do nauki. Najlepiej, by mebel stał przy oknie, dzięki czemu uczeń będzie mógł w pełni wykorzystać najzdrowsze dla wzroku światło dzienne. Ważne również, by blat znajdował się na odpowiedniej wysokości, by dziecko nie garbiło się w czasie pisania czy rysowania. Przy prostych plecach i nogach opartych na podłodze kąty pomiędzy ramieniem i przedramieniem oraz między podudziem i łydką powinny mieć około 90o. Dzięki temu kręgosłup nie będzie nadmiernie obciążony. Wysokość blatu to kwestia indywidualna, zależna przede wszystkim od wzrostu ucznia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie biurko z regulowaną wysokością blatu – będzie bowiem rosło razem z dzieckiem.

Pokój ucznia

  1. Krzesło – oparcie musi dobrze podpierać plecy w odcinakach piersiowym i lędźwiowym, a siedzisko powinno znaleźć się na takiej wysokości, by dziecko mogło postawić całe stopy na podłodze. Dobre krzesło jest dodatkowo wyposażone w podpórki na łokcie i ma możliwość regulacji wysokości siedziska i kąta oparcia.

Pokój ucznia

  1. Lampka biurkowa – powinna zapewniać równomierne, niemęczące wzroku oświetlenie przestrzeni do nauki. Wymóg ten spełnią przede wszystkim lampki wytwarzające światło o temperaturze 3000-4000 K i umieszczone tak, by dziecko nie zaciemniało ręką płaszczyzny przed sobą (po lewej stronie u dzieci praworęcznych, po prawej – u leworęcznych. Należy jednocześnie pamiętać, że źródło światła powinno znajdować się około 35 cm od blatu biurka Najbardziej praktyczne będą lampki z regulowanym stelażem, który umożliwia zmianę pozycji żarówki.
Rabat na zakupy o wartości powyżej 50 zł w sklepie PSB Lobo.pl

One Comments

  • Klaudia

    20 września, 2018

    Moim zdaniem w pokoju dziecka nie powinno być na wierzchu za wiele rzeczy, ponieważ odciągają uwagę w trakcie nauki. To ważne szczególnie u mniejszych dzieci.

    Reply

Dodaj komentarz