młynek do kawy

Dlaczego warto mieć młynek do kawy?

Na smak i aromat kawy wpływ ma nie tylko metoda jej zaparzania czy wybór zdrowych, odpowiednio palonych ziaren. Nie bez znaczenia pozostaje również sposób mielenia i przechowywania kawy. Jeśli zazwyczaj przygotowujesz pobudzający napar z gotowej, zmielonej kawy, kup ziarna, zmiel je samodzielnie tuż przed parzeniem i… poczuj różnicę!

Nawet 75% walorów smakowych i zapachowych kawy znika już kilkanaście minut po zmieleniu ziaren. Przygotowywanie naparu z kawy fabrycznie mielonej oznacza więc, że już na wstępie pozbawiasz się możliwości pełnego rozsmakowania się w napoju. Co więcej – kawy z segmentu specility, a więc te najwyższej jakości, wypalane z oparciu o ściśle określone standardy i pochodzące z najlepszych upraw, są dostępne tylko w formie ziaren.

Dlatego więc, jeśli nie korzystasz z ekspresu, który mieli kawę tuż przed zaparzeniem, warto zaopatrzyć się w młynek do kawy.

Jaki młynek do kawy wybrać?

Młynki do kawy dzielą się na:

  • ręczne – wymaga kilkudziesięciokrotnego pokręcenia korbką w celu zmielenia ziaren;
  • elektryczne – pracują szybciej i są niemal bezobsługowe (wystarczy wsypać kawę i nacisnąć przycisk), jednak kosztują też zauważalnie więcej niż młynki ręczne.

młynek do kawy Botti

Niezależnie od napędu młynka, należy zwrócić uwagę, by był wyposażony w żarna, nie ostrza. Tylko młynki żarnowe są bowiem w stanie równomiernie rozdrobnić ziarna, nie produkując przy tym dużych ilości kawowego pyłu. Urządzenia ostrzowe nie mielą, lecz siekają, a na domiar złego – podgrzewają ziarna w czasie rozdrabniania, co powoduje utratę cennych właściwości smakowych i zapachowych.

Dobry młynek do kawy powinien mieć również możliwość regulacji stopnia zmielenia ziaren. Każda z metod parzenia – kawiarka, french press, chemex czy filtr – wymaga bowiem nieco innej grubości mielenia. Zbyt drobno lub zbyt grubo rozdrobnione ziarna spowodują, że kawa będzie zbyt gorzka lub mało wyrazista.

Jak przechowywać kawę?

Zmielonej kawy nie powinno się przechowywać zbyt długo – nawet szczelne zamknięcie nie uchroni przed jej wietrzeniem. Dlatego nie zaleca się mielenia ziaren na zapas.

Kawę najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, bez dostępu powietrza i promieni słonecznych. Teoretycznie dobrze sprawdzają się opakowania, w których sprzedawane są ziarna – zazwyczaj po otwarciu wystarczy zabezpieczyć je klipsem. W praktyce torebki nie zawsze są estetyczne, często przewracają się i rozdzierają. Dlatego stworzono inne, ozdobne opakowania, takie jak:

  • Pojemniki ceramiczne – eleganckie i praktyczne. Nie wpływają na smak i zapach kawy oraz dobrze chronią przed promieniami słonecznymi. Będą jednocześnie stanowić ozdobę kuchennego blatu lub kredensu.
  • Metalowe puszki – mogą wpływać na smak i zapach kawy, dlatego warto umieszczać w nich ziarna pozostawione w oryginalnym opakowaniu (tak, by nie miały kontaktu z metalowymi ściankami).
  • Szklane słoiki – nie wydzielają zapachu i nie zmieniają smaku kawy. Przepuszczają jednak światło, dlatego umieszczone w nich ziarna należy schować do szafki.

pojemnik szklanypojemnik stalowypojemnik szklany

Pamiętaj! Nie przechowuj kawy w lodówce! Niska temperatura źle wpłynie na jej smak, a dodatkowo ziarna wchłoną zapachy z innych artykułów spożywczych. Kawa pachnąca serem lub brokułami to nic przyjemnego, prawda?


One Comments

  • Wiktoria

    11 października, 2018

    Mi wystarczy ekspres do kawy. Za każdym razem robi taką kawę jak lubię 🙂

    Reply

Dodaj komentarz