Jak skutecznie walczyc z kurzem

Jak skutecznie walczyć z kurzem w domu?

Mimo że sprzątasz regularnie, cząsteczki kurzu szybko wracają i osadzają się praktycznie na wszystkich powierzchniach w domu.  Ten uciążliwy pył powstaje z ludzkiego naskórka, piasku, pyłków roślin, roztoczy i ich odchodów czy zanieczyszczeń emitowanych przez samochody. Nie ma sposobu, by wyeliminować to zjawisko, można jednak skutecznie usuwać kurz i spowalniać proces jego osadzania się. Podpowiadamy, jak to zrobić! 

Kurz jest nie tylko nieestetyczny, lecz także szkodliwy dla zdrowia. Szczególnie uciążliwy okazuje się dla alergików, którzy często reagują na jego obecność kaszlem, łzawieniem oczu czy dusznościami. Badania portugalskich naukowców wskazują również, że kurz może gromadzić w sobie substancje, które wywołują szereg niebezpiecznych chorób.  

Jak zatem skutecznie walczyć z kurzem?

Sprzątaj z głową 

Odkurzanie należy zaczynać od góry – w przeciwnym razie strącisz kurz na już wyczyszczone powierzchnie. Do sprzątania półek i innych tego typu przestrzeni najlepiej używać zwilżonego materiału – będzie zbierać zanieczyszczenia, a nie rozpraszać je i rozmazywać. Podobne właściwości ma ściereczka z mikrofibry, która dzięki swojej strukturze wychwytuje więcej drobinek kurzu niż np. szmatka z bawełny czy papierowy ręcznik. 

Ściereczka z mikrofibry - sposób na kurz
Ściereczka z mikrofibry

Warto przy tym pamiętać o przecieraniu ścian – na nich również osadza się kurz. Dobrym pomysłem będzie sprzątanie przy otwartych oknach – dzięki temu drobinki zanieczyszczeń zostaną łatwiej usunięte z powietrza.

Czyść meble specjalnymi preparatami 

W walce z kurzem pomogą również specjalne środki do czyszczenia mebli w aerozolu. Tego typu preparaty nie tylko usuwają zabrudzenia i pielęgnują meble, lecz dzięki właściwościom antystatycznym także spowalniają proces osadzania się kurzu na blatach i frontach szafek.  

 

 

Płyn do pielęgnacji mebli - sposób na kurz
Płyn do pielęgnacji mebli

Stosuj oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz wymusza obieg powietrza w pomieszczeniu – zasysa je, filtruje i wydmuchuje z powrotem. Usuwa tym samym zanieczyszczenia – w tym również drobinki kurzu, alergeny, a nawet dym papierosowy i smog. Za najskuteczniejsze są uważane oczyszczacze wyposażone w Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Absorber), który zatrzymuje ok. 99,7 % cząsteczek większych niż 0,3 mikrona (dla porównania: pyłek roślinny ma wielkość od 5 do 100 mikronów, a odchody roztoczy kurzowych – od 0,5 do 50 mikronów). 

W zależności od modelu urządzenie może także nawilżać i jonizować powietrze.  

Postaw na dobry odkurzacz 

Najskuteczniejszym sposobem usuwania kurzu z podłogi i innych powierzchni jest odkurzanie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, w jaki filtr jest wyposażone urządzenie. Najlepiej z zanieczyszczeniami radzą sobie filtry wodne oraz filtry HEPA (zwane też antyalergicznymi). Filtry HEPA zatrzymują prawie wszystkie niepożądane cząsteczki mechaniczne oraz mikroskopijne, jak pyłki kwiatowe, zarodniki, roztocza i niektóre bakterie.  

Istotne są również dołączone do urządzenia końcówki i ssawki (jak ssawka szczelinowa).  To one bowiem w dużym stopniu odpowiadają za to, jak dokładne jest sprzątanie i czy uda się usunąć kurz z trudno dostępnych miejsc.  

 

Odkurzacz Sapir - sposób na kurz
Odkurzacz Sapir

To również może ci się przydać:

 

 Zmiotka z szufelką - sposób na kurzMop rotacyjny - sposób na kurzMiotełka do kurzu - sposób na kurz

 


Dodaj komentarz