małe agd

Domowi pomocnicy, czyli wybieramy małe AGD do kuchni

Lodówka, pralka czy kuchenka to podstawa wyposażenia każdego mieszkania. Na komfort gotowania i sprzątania wpływ mają jednak również… mniejsi gabarytowo, lecz bardzo funkcjonalni drobni pomocnicy, czyli małe AGD. Jak jednak wybrać najbardziej przydatne sprzęty? Czym kierować się przy ich zakupie? Sprawdźcie nasze porady!

Zgodnie z ludowymi podaniami w domowych pracach od stuleci miały pomagać przyjazne skrzaty, opiekujące się zwierzętami czy troszczące się o porządek. Im jednak również należy się chwila odpoczynku… Jakie sprzęty warto zatem umieścić w kuchni, by ułatwić sobie codzienne obowiązki?

Blender – wielofunkcyjny kuchenny pomocnik

Blender przyda się nie tylko miłośnikom kulinarnych eksperymentów – okazuje się bowiem niezastąpiony także podczas przygotowywania klasycznych dań: kremów warzywnych, aksamitnych sosów czy musów owocowych. Jego możliwości spodobają się także zwolennikom zdrowego trybu życia, pozwala bowiem na szybkie wykonanie zdrowego warzywno-owocowego koktajlu lub smoothie.

Jak jednak wybrać blender idealny? Na początek warto określić, który rodzaj urządzenia będzie bardziej przydatny:

  • Blender ręczny – to lekkie i poręczne urządzenie niewielkich rozmiarów, które pozwala na miksowanie produktów w miskach, rondelkach i innych pojemnikach. Sprawdzi się podczas przyrządzania zup, pasztetów czy sosów.
  • Blender kielichowy – jest wyposażony we własny pojemnik, w którym należy umieścić artykuły przeznaczone do miksowania lub rozdrabniania. Zajmuje więcej miejsca, nie wymaga jednak używania dodatkowych naczyń. Z reguły jest również droższy niż blender ręczny. Idealnie nadaje się do przygotowywania smoothies.

Przy wyborze blendera należy zwrócić uwagę również na takie parametry, jak:

  • Moc – im większa tym więcej możliwości ma urządzenie. Tylko blender o dużej mocy poradzi sobie bowiem zarówno z miksowaniem miękkich owoców, jak i posiekaniem korzenia imbiru.
  • Liczba obrotów – najbardziej wielofunkcyjne są urządzenia o zróżnicowanych poziomach prędkości rozdrabniania. Od tego, ile obrotów na minutę wykonają noże zależy bowiem uzyskana konsystencja miksowanych produktów.
  • Hałas – poziom generowanego hałasu w bezpośredni sposób wpływa na komfort pracy z blenderem.

BlenderBlenderBlender

Czajnik elektryczny do każdej kuchni

Czajniki elektryczne stanowią bardziej nowoczesną alternatywę dla klasycznych urządzeń przeznaczonych do stosowania na płytach grzewczych. Są od nich wydajniejsze (pozwalają nawet o połowę skrócić czas potrzebny do zagotowania wody) i często również bezpieczniejsze (wiele modeli wyłącza się samoczynnie po tym, jak woda osiąga temperaturę wrzenia).

Przy wyborze czajnika elektrycznego warto wziąć pod uwagę przede wszystkim pojemność urządzenia (0,5 litra pozwoli na jednorazowe zaparzenie dwóch szklanek herbaty itd.) i moc (im większa, tym woda szybciej się zagotuje). Miłośnicy herbaty docenią natomiast opcję dodatkową, jaką jest możliwość regulowania temperatury – różne odmiany herbaty wymagają bowiem parzenia w różnych temperaturach. Nie bez znaczenia pozostaje również… design czajnika. Do nowoczesnej kuchni pasować będzie bowiem urządzenie ze stali szlachetnej lub ze szklanym dzbankiem, z klasyczną aranżacją lepiej komponują się natomiast elektryczne czajniki, których dzbanek został wykonany z ceramiki.

Czajnik elektrycznyCzajnik elektryczny

Mini piekarnik elektryczny – małe AGD o wielkich możliwościach  

Niekiedy niewielkie rozmiary kuchni nie pozwalają na zamontowanie pełnowymiarowego piekarnika. Z pomocą przychodzi wówczas mini piekarnik, który pod względem funkcjonalności niewiele różni się od swojego większego brata. Urządzenie to pozwala bowiem na przygotowanie pieczeni mięsnych, zapiekanek makaronowych, ciast i wielu innych smacznych potraw. Jego pojemność jest oczywiście mniejsza niż w przypadku klasycznego piekarnika, jednocześnie często posiada takie udogodnienia, jak termoobieg czy kilka programów pracy.

Przy wyborze mini piekarnika należy kierować się takimi parametrami jak:

  • Rozmieszczenie grzałek – optymalnym wyborem jest ogrzewanie od góry i dołu z możliwością wyłączenia dowolnej grzałki.
  • Moc – najczęściej urządzenie jest wyposażone w regulator mocy, warto jednak zwrócić uwagę na zakres tej regulacji. Minimalna moc, pozwalająca na przyrządzanie większości potraw to 1200 W.
  • Opcje dodatkowe – wiele urządzeń posiada również funkcję grilla czy rozmrażania.

Mini piekarnikMini piekarnik

Toster – smaczne śniadanie w kilka minut

Zadaniem tostera jest opiekanie pieczywa. Urządzenie to pozwala więc urozmaicić codzienne śniadania lub szybko przygotować sycącą przekąskę, gdy niespodziewanie odwiedzą Cię goście. W końcu – kto nie lubi delikatnie ciągnącego się żółtego sera i chrupiącego pieczywa?

Pod nazwą toster kryje się jednak wiele różnych pod względem konstrukcji sprzętów. Najbardziej tradycyjne są urządzenia, do których pieczywo wkłada się od góry, a po kilku minutach otrzymuje się podpieczone kromki. Popularne są również tzw. opiekacze lub tostery zamykane, dzięki którym można przygotowywać kanapki na ciepło.

Istotnymi parametrami każdego rodzaju tostera są moc (im większa, tym szybciej tosty będą gotowe) i liczba kromek jakie można przygotować (decyduje o tym powierzchnia rusztu lub liczba szczelin). Bardzo często urządzenia te są wyposażone również w czujnik temperatury, chroniący przed przegrzaniem oraz regulację mocy, dzięki której można decydować o stopniu wypieczenia kromek.

Toster


Dodaj komentarz