szkodniki w ogrodzie

Szkodniki w ogrodzie – jest na nie sposób!

Starannie pielęgnujesz rośliny w ogrodzie, a mimo to wiele z nich obumiera? Na liściach pojawiają się plamy lub dziwnie wyglądający nalot? Może to oznaczać, że w ogrodzie żerują szkodniki. Wiele z nich nie tylko niszczy rośliny, lecz także jest uciążliwa dla człowieka. Sprawdź, jak sobie z nimi radzić!

Szkodniki niebezpieczne dla roślin

Do najczęściej występujących w ogrodach owadów, które żerują na roślinach, należą:

  • Mszyce – małe czarne lub zielone owady, które szczególnie upodobały sobie młode pędy i liście. Typowe objawy ich żerowania to poskręcane liście, pędy oblepione klejącą spadzią i pokryte całymi koloniami drobnych insektów.
  • Przędziorki – ich obecność zdradza pojawienie się delikatnej pajęczynki oraz brązowienie liści. Po przyjrzeniu się można dostrzec małe czerwone pajączki. Przędziorki najczęściej żerują na fuksjach, goździkach, truskawkach i świerkach.
  • Czerwce – wysysają soki z roślin, powodując obumieranie pędów. Są tak małe, że trudno je dostrzec zanim zaczną żerowanie.
  • Wciornastki – insekty przypominają przecinki, pozostawiają po sobie ślady w postaci srebrnych punkcików. Szczególnie lubią ciepłe i bardzo suche miejsca.
  • Turkuć podjadek – to duże, nawet 7-centymetrowe owady, żyjące w glebie i drążące korytarze. Żywią się korzeniami, kłączami oraz bulwami roślin. Wzdłuż drążonych korytarzy rośliny obumierają i wypadają.

szkodniki w ogrodzie

Pamiętaj, że szkodniki szczególnie lubią uszkodzone, osłabione pędy i liście. Jeśli rośliny zostały zakażone – jak najszybciej podejmij kroki, a w najgorszym wypadku usuń chore egzemplarze, by zapobiec rozprzestrzenianiu się insektów. Regularnie usuwaj również chwasty – pojawieniu się szkodników sprzyja nadmierne zagęszczenie i niekontrolowany wzrost roślin. Ostatecznym rozwiązaniem powinno być zastosowanie oprysków ze specjalnie dobranego środka chemicznego, dopasowanego do odmian szkodników, jakie pojawiły się w ogrodzie. Sposób użycia jest dokładnie opisany na opakowaniu – należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta.

W przypadku turkucia podjadka należy z kolei wlać w drążone przez owada korytarze olej roślinny lub mieszankę wody z płynem do naczyń. Można również wykopać doły i wypełnić je obornikiem. Owady się w nim schronią. Zimą lub wczesną wiosną należy usunąć obornik wraz z turkuciami.

Poważnym problemem są również ślimaki, które wygryzają otwory w liściach lub korzeniach spichrzowych. Można je wyłapać, nęcąc kawałkiem owoców. Dobrym rozwiązaniem jest również obsypanie roślin specjalnym granulatem.

szkodniki w ogrodzie

Owady uciążliwe dla człowieka

Komary nie są szkodliwe dla roślin, potrafią jednak uprzykrzyć chwile spędzone w ogrodzie. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by je odstraszyć:

  • Pozbądź się z ogrodu stojącej wody – deszczówki zbierającej się w donicach czy rynnach. To w niej komary składają jaja. Jeśli zbierasz deszczówkę do podlewania roślin, zakryj pojemnik siatką o gęstych oczkach.
  • Miejsca takie jak altany osłoń moskitierą.
  • Wybierz żarówki emitujące żółte światło – odstraszają one owady. Odwrotne działanie wykazuje światło o barwie białej.
  • Posadź w ogrodzie rośliny, wydzielające zapachy, które sprawiają, że komary trzymają się z daleka. Należą do nich m.in. mięta, lawenda, kocimiętka, trawa cytrynowa, bazylia czy rozmaryn.
  • Zastosuj środki odstraszające – mogą to być pałeczki zapachowe, spirale przeciwkomarowe itd. Warto również spryskać skórę specjalnym sprayem.

Zobacz ofertę środków na komary i insekty w sklepie Lobo.pl!

szkodniki w ogrodzie

To również może cię zainteresować:


Dodaj komentarz