Naczynia emaliowane

Nowy trend: wielki powrót naczyń emaliowanych

W latach 90. naczynia emaliowane znajdowały się w każdym domu. Były tanie i łatwo dostępne. Wraz z pojawieniem się stalowych garnków odeszły w niepamięć, teraz jednak przeżywają drugą młodość. Jednokolorowe, w groszki, kwiaty, ludowe wzory – wybierz naczynia emaliowane pasujące do twojej kuchennej aranżacji.

Emaliowanie polega na pokrywaniu metalowych powierzchni szklaną powłoką, która składa się ze sproszkowanych minerałów, substancji ułatwiających lutowanie oraz pigmentów. Technika ta jest znana już od średniowiecza, kiedy emaliowano głównie przedmioty ze złota lub miedzi. Obecnie zabezpiecza i wykańcza się w ten sposób głównie garnki i kubki. Technika ta przeszła jednak szereg zmian, mających na celu zwiększenie jej bezpieczeństwa. Obniżono m.in. zawartość ołowiu i kadmu w roztworach wykorzystywanych do tworzenia powłok garnków emaliowanych.

Naczynia emaliowane – zdrowe i ekologiczne

Wszystkie garnki i inne naczynia mające kontakt z żywnością muszą spełniać wymagania zatwierdzone przez laboratorium Państwowego Zakładu Higieny. To samo dotyczy garnków i kubków emaliowanych. Co więcej – powłoki emaliowane dodatkowo zabezpieczają przed przedostawaniem się miedzi, niklu oraz chromu do żywności. Są ekologiczne i bezpieczne dla alergików, uniemożliwiają także namnażanie się bakterii.  Jednocześnie nie zmieniają smaku potraw – dzięki temu można w nich nie tylko gotować, lecz także przechowywać żywność.

Nie bez znaczenia pozostają również walory estetyczne. Kubki i garnki emaliowane zachwycają mnogością wzorów i kolorów – od klasycznych groszków i kwiatów, po nowoczesne grafiki. Ich kolory nie zmieniają się pod wpływem promieni UV.

Jak dbać o naczynia emaliowane?

Przy odpowiednim użytkowaniu garnki i kubki emaliowane będą służyć przez wiele lat. Jak zatem o nie dbać?

  1. Emaliowanych naczyń nie należy myć drucianą myjką ani gruboziarnistym proszkiem. Powinno się bowiem chronić je przed porysowaniem. Porysowana emalia traci swoją trwałość, a garnki emaliowane, które mają uszkodzoną powierzchnię, są niebezpieczne dla zdrowia.
  2. Z tego samego powodu do mieszania w garnkach emaliowanych powinno się używać łyżek wykonanych z drewna lub silikonu.
  3. Nie poddawaj naczyń emaliowanych nagłym zmianom temperatury. Nie powinno się umieszczać rozgrzanych garnków w lodówce ani ogrzewać zimnych naczyń pokrytych emalią.

garnek emaliowanygarnek emaliowanygarnek emaliowanygarnek emaliowanyrondel emaliowanyrondel emaliowanykubek emaliowanykubek emaliowany


One Comments

  • Emem

    18 lipca, 2018

    Garnuszki są najlepsze! 🙂

    Reply

Dodaj komentarz