klamka

Jak dobrać klamkę do drzwi wewnętrznych?

Klamka to pozornie niewielki detal, który ma jednak ogromne znaczenie dla codziennej wygody. Odpowiada nie tylko za funkcjonalność drzwi. Dobrze dobrana klamka potrafi urozmaicić nieciekawe, proste skrzydło i nadać mu oryginalnego charakteru. Sprawdź, jak dopasować klamkę do drzwi wewnętrznych!

Klamką nazywa się najczęściej rączkę do otwierania i zamykania drzwi. Jej istotną częścią jest jednak również szyld, czyli element, który przylega do skrzydła drzwiowego. Szyldy dzielą się na:

  • długie (bez otworów, z otworem na klucz lub z blokadą);
  • dzielone (składające się z szyldu podklamkowego i dolnego);
  • krótkie (zwane też rozetami).

Szyld wpływa nie tylko na wygląd, lecz także na funkcjonalność klamki – pozwala bowiem na zamontowanie zamka itp.

Klamka – po pierwsze funkcjonalność

Głównym zadaniem klamki jest  umożliwienie otwierania i zamykania drzwi. Musi więc wygodnie leżeć w dłoni, chodzić płynnie i cicho. Przy jej wyborze należy zatem wziąć pod uwagę nie tylko kształt, lecz także:

  • typ pomieszczenia – w łazience warto zamontować klamkę z blokadą, a w gabinecie (lub innym pokoju, który powinien być od czasu do czasu zamknięty od zewnątrz) – klamkę z zamkiem;
  • materiał – tworzywo, z jakiego została wykonana klamka w dużym stopniu odpowiada za jej trwałość. Elementy plastikowe są wprawdzie tanie, jednak nie posłużą zbyt długo. Solidne mosiężne, stalowe czy aluminiowe klamki bez uszczerbku zniosą natomiast nawet długoletnią eksploatację. Nowoczesne klamki mogą być również szklane, ceramiczne, a nawet powleczone złotem.

                   

Zobacz również, na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych!

Klamka do drzwi wewnętrznych – funkcje estetyczne

Klamka stanowi również rodzaj ozdoby. Powinna więc pasować do charakteru skrzydła drzwiowego i stylistyki całej aranżacji:

  • w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach sprawdzą się proste klamki na rozecie;
  • do klasycznych aranżacji pasują klamki na dekoracyjnym, długim szyldzie, zdobione motywami roślinnymi i odlewane z mosiądzu;
  • z wnętrzami w stylu rustykalnym lub eko dobrze komponują się klamki drewniane.

Warto zwrócić również uwagę na sposób wykończenia klamki. Do najpopularniejszych należą klamki satynowe, polerowane lub szczotkowane. Bardzo efektownie wyglądają również połączenia różnych faktur (a także materiałów).

Zobacz ofertę klamek w sklepie Lobo.pl!


Dodaj komentarz