farba tablicowa

Farba tablicowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Jako dziecko uwielbiałeś pokrywać chodniki kolorowymi, kredowymi malowidłami? Najlepszą częścią lekcji w szkole była możliwość rysowania i pisania po tablicy? Na szczęście kredą można pokrywać nie tylko chodniki i szkolne tablice, lecz także… ścianę w domu. Efekt ten pozwoli uzyskać farba tablicowa. Zobacz, jak kreatywnie wykorzystać ją w swoim mieszkaniu.

Farba tablicowa to preparat pozwalający uzyskać matową lub półmatową powierzchnię, po której można rysować jak po szkolnej tablicy. Rysować, ścierać i znów rysować… Farby tablicowe są bowiem wodoodporne i wytrzymałe na ścieranie, na jednej ścianie może więc powstawać po sobie kilka czy kilkanaście malowideł i zapisków. Kreda ma dobrą przyczepność do podłoża, a jednocześnie łatwo ją usunąć. Nawet intensywnie eksploatowana powierzchnia pomalowana farbą tablicową nie traci koloru i nie zmienia swojej faktury. Farba jest na tyle trwała, że, by ją usunąć, należy… użyć papieru ściernego.

farba tablicowa - inspiracje

Różne oblicza farby tablicowej

Farbą tablicową można pomalować niemal każdą powierzchnię – otynkowane ściany, meble, drzwi, doniczki itd. Po każdym z tych przedmiotów będzie można pisać kredą. Dzięki temu łatwo stworzysz estetyczne etykiety na słoikach, puszkach i innych opakowaniach. Pomoże to uporządkować zawartość szafek czy spiżarki. Łatwo odnowisz również stare drzwi czy meble, zmieniając je w kreatywną przestrzeń wymiany myśli.

Co więcej – farba tablicowa nie musi być tylko czarna! Produkt występuje bowiem w wielu kolorach, dzięki czemu łatwo można dopasować go do stylistyki wnętrza. Każdy kolor pozwala na stworzenie powierzchni, po której można pisać kredą, popularność czerni wynika jednak z faktu, że barwa ta stanowi najlepsze tło dla kredowych rysunków.

kreda

Jak malować farbą tablicową

W zasadzie malowanie farbą tablicową niczym nie różni się od malowania ścian „zwykłymi” farbami. Zobacz, jak pomalować ściany i sufit krok po kroku.

W przypadku farb tablicowej należy pamiętać jednak, że:

  • Pomalowana farbą tablicową powierzchnia jest sucha po około 24 godzinach, jednak ostateczną trwałość i wytrzymałość osiąga dopiero po 30 dniach. Warto więc nieco poczekać przed wykorzystaniem jej jako tablicy.
  • W celu uzyskania optymalnego krycia na ścianę lub inną malowaną powierzchnię należy nanieść 2-3 warstwy farby w odstępach kilkugodzinnych (kolejną warstwę powinno się nakładać dopiero po wyschnięciu poprzedniej).

malowanie farbą tablicową

Wykorzystanie farby tablicowej – inspiracje

Farba tablicowa jest często stosowana w kawiarniach i innych lokalach gastronomicznych, pozwala bowiem na zapisywanie zmieniającego się menu lub informowanie o promocjach czy ofertach specjalnych. Sprawdza się również w praktycznie każdym pomieszczeniu w domu.

  • W pokoju dziecięcym – farby tablicowe spełniają normy Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa dzieci (charakteryzują się niską zawartością lotnych związków organicznych). Mogą więc z powodzeniem być stosowane w pokojach dziecięcych. W końcu – który maluch nie chce mieć własnej tablicy do rysowania kredą? Fragment ściany pomalowany farbą tablicową będzie doskonałym miejscem dla twórczości dziecka lub zastąpi tradycyjny, drukowany plan zajęć. Teraz maluch bez przeszkód będzie mógł rysować po ścianach – trzeba tylko dopilnować, by swoją kreatywność ograniczył do miejsc pomalowanych farbą tablicową.
  • W kuchni – farba tablicowa pozwoli stworzyć przestrzeń, na której domownicy mogą wymieniać się informacjami, notować listy zakupów czy zapisywać przepisy kulinarne. Ściana zamieni się w estetyczną tablicę informacyjną i zastąpi system kolorowych karteczek przyczepianych magnesami do lodówki.
  • W salonie – ściana pomalowana farbą tablicową zmieni się w miejsce na własnoręczne kredowe obrazy, które będzie można zmienić w zależności od nastroju, wystroju wnętrza czy pory roku.

wykorzystanie farby tablicowej  

Jeśli jednak na ścianie oprócz pisania chcesz również przyczepiać magnesy – wybierz farbę tablicową magnetyczną.  Z innego naszego artykułu dowiesz się więcej o farbach magnetycznych i innych farbach do zadań specjalnych.

farba magnetyczna

Zobacz farby tablicowe w ofercie sklepu Lobo:

1 thought on “Farba tablicowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *