podłoga drewniana

Jak odnowić drewnianą podłogę?

Odpowiednio pielęgnowana, konserwowana i regularnie odnawiana drewniana podłoga będzie cieszyć Cię swoją elegancją nawet przez 100 lat. Warto więc wiedzieć, jak prawidłowo zadbać o posadzkę, by maksymalnie wydłużyć jej trwałość. Sprawdź nasze porady!

Drewniana podłoga nie wychodzi z mody. Jest ciepła w dotyku, antystatyczna (a więc bezpieczna dla alergików) i uniwersalna – pasuje zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji. Może przyjmować różne formy: parkietu, podłogi z desek litych lub trójwarstwowych, mozaiki z wąskich i krótkich deszczułek. Każda z nich wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Drewniana podłoga – podstawowe zasady eksploatacji

Najwięksi wrogowie posadzki z drewna to:

  • Woda – długotrwały kontakt z wodą i innymi płynami może prowadzić do odkształcania się deseczek. Dlatego w czasie czyszczenia podłogi z drewna należy pamiętać, by dobrze wyżąć mopa lub ściereczkę. Jeśli natomiast na podłogę rozleje się jakikolwiek płyn, trzeba jak najszybciej osuszyć powierzchnię.
  • Piasek i inne ostre drobiny – mogą nieodwracalnie porysować drewno i zniszczyć lakier. Bardzo ważne jest więc regularne odkurzanie. Warto również… podkleić filcem nóżki mebli, by uniknąć kontaktu posadzki z jakimikolwiek ostrymi krawędziami.

Pamiętaj również, by do czyszczenia drewnianej podłogi wybierać specjalistyczne preparaty przeznaczone do określonego rodzaju posadzki. Należy unikać detergentów do paneli podłogowych i do ceramiki – mają bowiem mocniejsze działanie i mogą uszkodzić zewnętrzną warstwę desek, a nawet trwale wniknąć w ich strukturę. Środków czyszczących nie powinno się również wylewać bezpośrednio na podłogę, ale najpierw rozcieńczyć wodą.

drewniana podłoga

Rodzaj wykończenia a konserwacja posadzki

Sposób konserwacji drewnianej podłogi, a także wybór preparatów do jej pielęgnacji zależy przede wszystkim od sposobu wykończenia posadzki. Każda podłoga drewniana – zarówno parkiet, jak i posadzka ułożona z desek, musi zostać odpowiednio zabezpieczona. Służą do tego:

  • Lakier – tworzy na drewnianych deskach lub deszczułkach jednolitą, gładką warstwę, zapobiegając wnikaniu wody w strukturę materiału. Tak zabezpieczoną posadzkę łatwo utrzymać w czystości, charakteryzuje się jednak niską odpornością na zarysowania. Jeśli podłoga lakierowana zostanie uszkodzona, trzeba przeprowadzić renowację całej powierzchni, ponieważ miejsce naprawy będzie wizualnie odróżniać się od reszty posadzki. Do czyszczenia tego typu podłogi należy stosować detergenty bez dodatku tłuszczy.
  • Olej – wnika głęboko w strukturę drewna, wydobywając naturalny kolor i podkreślając szlachetny rysunek słojów. Olej jest bardziej elastyczny u naturalny niż lakier. Co więcej – olejowanej podłogi nie trzeba odnawiać w całości. Wystarczy wygładzić zniszczony fragment przy pomocy papieru ściernego, a następnie pokryć go olejem. Należy jednocześnie pamiętać, że drewnianą podłogę olejowaną powinno się odświeżać do około 6 miesięcy – po oczyszczeniu posadzki z kurzy i pyłu należy pokryć ją kilkoma warstwami oleju lub wetrzeć preparat przy pomocy specjalnego urządzenia (to tzw. olejowanie na gorąco). Do czyszczenia podłogi olejowanej przeznaczone są preparaty zawierające tłuszcze.

Cyklinowanie – sposób na renowację drewnianej podłogi

Na drewnianej podłodze, mimo regularnej pielęgnacji, po kilku latach pojawiają się rysy lub zmatowienia. Aby się ich pozbyć, należy wycyklinować posadzkę (uwaga – cyklinować można jedynie podłogę z litego drewna, drewniana część w deskach warstwowych ma zbyt małą grubość!).

Cyklinowanie to inaczej szlifowanie w celu usunięcia zniszczonej wierzchniej warstwy drewna. Używa się w tym celu specjalistycznego urządzenia (tzw. cykliniarki). Wiąże się to z koniecznością wyłączenia danego pomieszczenia z użytku na kilka dni. Cyklinowanie rozpoczyna się od użycia papieru ściernego o dużej gradacji. Kolejne etapy wykonuje się już drobniejszymi materiałami ściernymi.

Po szlifowaniu wypełnia się szczeliny specjalistycznym preparatem na bazie żywicy, a w razie potrzeby – wymienia się całe deseczki. Na tak przygotowaną posadzkę można nałożyć podkład i lakier lub olej – pamiętając o tym, że podłogi wcześniej olejowanej nie należy lakierować i na odwrót.

Cyklinowanie warto powierzyć fachowcom – nieumiejętnie przeprowadzony zabieg może bowiem doprowadzić do powstania w posadzce trudnych do usunięcia wgłębień.

Jeśli jednak drewniana podłoga ma tylko niewielkie rysy – można usunąć je przy pomocy specjalnych markerów lub wosków koloryzujących.

drewniana podłoga

Jak zmienić kolor podłogi z drewna?

Efektem barwienia drewna może być nie tylko zmiana odcienia, ale również podkreślenie rysunku słojów. Zabieg ten można przeprowadzić na kilka sposobów, należy jednak pamiętać, by zacząć od zeszlifowania pierwotnej warstwy wykończeniowej.

Popularną metodą zmiany koloru drewnianej podłogi jest jej malowanie. Na wcześniej oczyszczone podłoże wystarczy nanieść przy pomocy płaskiego pędzla z miękkim włosiem lub wałka dwie warstwy emalii (drugą po około 12 godzinach – po wyschnięciu pierwszej). Najlepiej malować wzdłuż desek – w ten sposób możliwe jest równomiernie rozprowadzenie farby. Na pokrytą emalią posadzkę warto dodatkowo nałożyć lakier, który zabezpieczy podłogę i przedłuży żywotność koloru.

Dzięki farbie można osiągnąć m.in. bardzo modny efekt bielonego drewna, doskonale komponujący się z prostymi meblami rodem ze Skandynawii lub z romantycznym wystrojem w styli schabby chic.

Do tradycyjnych sposobów barwienia podłogi należy również:

  • Bejcowanie – jest to jednak zabieg wymagający dużej precyzji, łatwo bowiem o przebarwienia i smugi. Aby uniknąć niepożądanych efektów, warto wybrać produkt przeznaczony do podłóg (a nie mebli itp.) charakteryzujący się przedłużonym czasem schnięcia.
  • Pokrywanie posadzki olejo-woskiem – preparaty te barwią drewno, a jednocześnie nadają mu ciepłe, satynowe wykończenie.

To może Ci się przydać:

vidarondekoraldomaluxlakierobejcalakierpędzel

 

 

 

 

2 thoughts on “Jak odnowić drewnianą podłogę?”

  1. Produktów z kategorii impregnaty i lakierobejce jest do wyboru do koloru, ja używam najwięcej na swojej działce Vidaronu i szczerze mówiąc lubię tego typ prace. Są dla mnie przyjemnością. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *