Jak urządzić pokój dla nastolatka

Prywatny pokój to dla nastolatka prawdziwy azyl, miejsce, gdzie może odpocząć, a jednocześnie wyrazić swój indywidualizm. Powinna to być jednocześnie przestrzeń jak najbardziej funkcjonalna – to tu bowiem młody człowiek będzie uczyć się i przechowywać swoje rzeczy. Podpowiadamy, jak urządzić młodzieżowy pokój, by pogodzić wszystkie te potrzeby.

Urządzanie pokoju dla malucha ma na celu przede wszystkim stworzenie miejsca sprzyjającego rozwojowi dziecka. Rodzice, realizując to zadanie, kierują się jednocześnie przede wszystkim swoimi gustami. Gdy dziecko dorasta, okazuje się jednak, że zaczyna coraz silniej manifestować swoje zmieniające się potrzeby. W związku z tym zmianie ulec musi również jego pokój.

Funkcjonalne strefy w młodzieżowym pokoju

Podstawą aranżacji pokoju dla nastolatka powinno być wydzielenie funkcjonalnych stref:

  • Strefa wypoczynkowa – w niewielkim młodzieżowym pokoju najlepiej sprawdzi się kanapa lub narożnik z funkcją spania. Nocą stanie się wygodnym łóżkiem, w dzień – miejscem, na którym można usiąść, odpocząć, czytać książki itd. Warto wybrać mebel z komorą na pościel, która zapewni dodatkową przestrzeń do przechowywania.
  • Strefa towarzyska – dzięki kanapie można połączyć strefę towarzyską z wypoczynkową. Dobrym pomysłem będzie jednak zapewnienie dodatkowego miejsca do siedzenia (np. w postaci nowoczesnej pufy). Dzięki temu wszyscy goście wygodnie pomieszczą się w pokoju nastolatka. W większym pokoju można nawet pokusić się o mobilny stolik kawowy.
  • Strefa do nauki – najważniejszym elementem wyposażenia tej strefy będzie biurko. Najlepiej, by miało duży, gładki blat i dodatkowe szuflady (pomogą w utrzymaniu porządku). Należy ustawić je pod oknem – dzięki temu miejsce do nauki zostanie maksymalnie doświetlone naturalnym światłem, a jednocześnie promienie słoneczne nie będą odbijać się od monitora. Istotny jest także wybór krzesła, które pozwoli na utrzymanie prawidłowej postawy podczas odrabiania lekcji czy korzystania z komputera. Idealne krzesło będzie mieć możliwość regulowania wysokości siedziska i pozycji oparcia – umożliwi to dopasowanie mebla do konstrukcji biurka i sylwetki nastolatka. Należy pamiętać również o odpowiedniej lampce biurkowej.
  • Strefa do przechowywania – ubrania, książki, gadżety, pamiątki z wakacji – pokój nastolatka musi pomieścić wiele przedmiotów. Dlatego bardzo ważne są pojemne szafy oraz… sprytne wykorzystanie przestrzeni. Z tego artykułu dowiesz się, jak zmienić domowe zakamarki na praktyczne schowki.

W jakim stylu urządzić pokój dla nastolatka?

Aranżacja młodzieżowego pokoju powinna uwzględniać zainteresowania i gusty młodego człowieka. Nastolatce o romantycznej duszy spodobają się zapewne bielone meble w stylu prowansalskim. Miłośnik street artu doceni natomiast nowoczesne elementy wyposażenia w stylu loftowym. Pamiętaj jednak, że upodobania młodego człowieka zmieniają się dość szybko – nieustannie kształtuje on bowiem swoje gusta i osobowość. Urządzanie pokoju tematycznego, poświęconego w całości określonej pasji, może więc okazać się dość ryzykowne. Lepiej pozwolić nastolatkowi, by samodzielnie personalizował swoją przestrzeń – przy pomocy zdjęć, plakatów, pamiątek, grafik, trofeów sportowych itp. Dzięki temu będzie mógł zmieniać styl pokoju i otaczać się tym, co aktualnie jest dla niego najważniejsze.

Pomocne okażą się:

  • tablicowa farba magnetyczna – dzięki pokryciu nią ściany (lub jej fragmentu) nastolatek będzie mógł wyrażać swoją kreatywność, tworząc kompozycje zdjęć, pocztówek itp.;
  • tablica korkowa – spełni podobną funkcję, jak powierzchnia pokryta farbą magnetyczną;
  • ramki na zdjęcia – mogą przyjąć także bardziej oryginalną formę, np. ramy ze sznurkami, do których można przypinać fotografie itp.

Pamiętaj – gust nastolatka będzie zdecydowanie różnić się od Twojego, a niektóre pomysły mogą Cię zszokować. Pozwól mu jednak eksperymentować, poszukiwać i błądzić. Zapewni mu to poczucie bezpieczeństwa (to w końcu jego przestrzeń), a jednocześnie umożliwi kształtowanie kreatywności.

 


Dodaj komentarz