farby specjalne

Farby do zadań specjalnych

Malowanie farbą to najczęstszy sposób wykończenia ścian. Ogromna paleta barw sprawia, że łatwo dopasować farbę do stylistyki każdego wnętrza. Okazuje się jednak, że zróżnicowanie kolorystyczne to nie jedyny efekt, jaki można w ten sposób osiągnąć. W sprzedaży dostępne są bowiem farby, które sprawiają, że ściany wyglądają naprawdę oryginalnie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Gładka, kolorowa ściana to nie koniec! Nie musisz kłaść tapety czy tynku strukturalnego, by bawić się fakturą lub zamienić ścianę w… tablicę do pisania. Sprawdź, jakie farby specjalne wybrać, by uzyskać naprawdę nietuzinkowy efekt.

 

Farby magnetyczne – dla kreatywnych

Farby magnetyczne tworzą gładką powierzchnię, która przyciąga magnesy. Otwiera to niemal nieograniczone możliwości dekoracyjne. Bez wykonywania otworów czy użycia pozostawiającego nieestetyczne ślady kleju można bowiem przyczepiać do ściany zdjęcia, obrazki, widokówki, pamiątki z wycieczek czy listy z zakupami. Takie rozwiązanie spodoba się zwłaszcza dzieciom, które będą mogły do woli bawić się magnetycznymi literkami czy innymi kolorowymi elementami – nie zniszczą przy tym ściany. Jeśli aranżacja z fotografii znudzi się, wystarczy po prostu przyczepić nowe widokówki lub dziecięce prace plastyczne. Bez pinezek, szpilek, gwoździ czy taśmy klejącej – potrzebny będzie jedynie niewielki magnes.

Farba magnetyczna sprawdzi się zarówno w pokoju dziecięcym, jak i w kuchni czy sypialni. W każdym pomieszczeniu jest przecież miejsce na odrobinę kreatywności!

farba magnetyczna Tikurilla

Farby tablicowe – nie tylko do szkoły

Pisanie kredą kojarzy się przede wszystkim z lekcjami w szkole. A gdyby móc w ten sposób ozdabiać ściany we własnym domu? Nic trudnego – wystarczy pokryć je farbą tablicową. Dzięki niej na ścianie powstanie powierzchnia podobna do szkolnej tablicy, po której można pisać kredą. To doskonałe rozwiązanie do pokoju dziecięcego – maluchy uwielbiają w końcu rysować – niekiedy także po ścianach. Powierzchnie pomalowane farbą tablicową można tymczasem bez przeszkód ścierać na mokro dowolną ilość razy, zachęcając tym samym dzieci do kolejnych malarskich popisów.

Farba tablicowa sprawdzi się także w innych pomieszczeniach:

 • w kuchni stworzy przestrzeń do zapisywania listy zakupów lub wymiany wiadomości pomiędzy domownikami;
 • w salonie pozwoli na własnoręczne wykonanie niezwykłej naściennej ozdoby, zastępującej gotowe obrazy czy plakaty;
 • w sypialni posłuży do zapisywania motywacyjnych cytatów lub czułych pozdrowień.

Tego typu farba to też dobre rozwiązanie do biur (zwłaszcza tych, w których często odbywają się burze mózgów) lub lokali gastronomicznych (przyda się do zapisywania zmieniającego się menu).

farba tablicowa Magnat

Farby strukturalne – oryginalne faktury

 Niepowtarzalne efekty dekoratorskie można stworzyć także dzięki farbom strukturalnym. Pozwalają bowiem uzyskać na ścianie oryginalne faktury – stworzona przy ich pomocy powłoka może przypominać kamień, beton, a nawet aksamit. Ostateczny efekt zależy w dużym stopniu nie tylko od rodzaju farby, lecz także od sposobu nakładania preparatu.

Ogromną zaletą tego typu farb jest również to, że maskują wszelkie nierówności, dzięki czemu przed malowaniem nie trzeba uzupełniać drobnych pęknięć czy ubytków. Można nakładać je nawet na nieotynkowane ściany. Są jednocześnie tańsze i łatwiejsze w aplikacji niż tynki strukturalne.

Niestety ściany pokryte farbą strukturalną trudniej utrzymać w czystości – drobinki kurzu i inne zanieczyszczenia osiadają bowiem na nierównościach. Nie zawsze można je łatwo usunąć, przecierając ścianę ściereczką.

Dzięki farbom strukturalnym można uzyskać m.in. efekt:

 • baranka – farba posiada w swoim składzie drobne ziarenka (zazwyczaj piasku), dzięki czemu tworzy na ścianie chropowatą fakturę;
 • piasku – zawarte w farbie dodatki mineralne sprawiają, że ściana wygląda, jak wykonana z piaskowca;
 • przetartego tynku – to dwubarwne pokrycie ściany, nadające wnętrzu surowego charakteru;
 • aksamitu – farba w charakterystyczny sposób odbija światło, dzięki czemu tworzy imitację weluru lub aksamitu – efekt zmienia się w zależności od kąta padania światła.
farba strukturalna Primacol

Zobacz również: Malowanie ścian i sufitu krok po kroku


One Comments

 • Robert

  1 grudnia, 2017

  Właśnie tego szukałem. Chcę zrobić w kuchni tablicę dla maluchów 🙂

  Reply

Dodaj komentarz