Dlaczego warto kupić nawilżacz powietrza?

Optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu wynosi 40 – 60% Niekiedy czynniki, takie jak uruchomione w okresie zimowym ogrzewanie, powodują jednak wysuszanie powietrze, co ma negatywny wpływ na zdrowie. Na szczęście z tym problemem można poradzić sobie, kupując nawilżacz.

Zbyt suche powietrze podrażnia błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Z tego powodu osoby przebywające w pomieszczeniu o zbyt niskiej wilgotności często skarżą się na drapanie w gardle, uciążliwy kaszel, a nawet trudności z oddychaniem. Nadmierne wysuszenie śluzówki może prowadzić do jej uszkodzenia, a w konsekwencji – do większej podatności na choroby. Suche powietrze często nasila również dolegliwości skórne, w tym reakcje alergiczne.

Odpowiednie nawilżenie ma także wpływ na samopoczucie i wydajność – przy zbyt niskiej wilgotności powietrza spada poziom koncentracji i szybciej pojawia się uczucie zmęczenia. Co więcej – suche powietrze bywa powodem problemów ze snem.

Dlatego warto zadbać o domową (lub biurową) atmosferę i kupić nawilżacz powietrza.

ultradźwiękowy nawilżacz powietrza

Jaki nawilżacz powietrza kupić?

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje nawilżaczy powietrza:

  • Ultradźwiękowe – wykorzystują niesłyszalne dla człowieka (jednak często drażniące dla zwierząt!) ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody, zamieniając je w mgiełkę. Są ciche i energooszczędne.
  • Termiczne (parowe) – wytwarzają ciepłą mgiełkę, która powstaje w wyniku gotowania wody. Są sterylne (gotowanie zabija drobnoustroje i bakterie znajdujące się w wodzie), jednak zużywają dużo prądu. Wydzielają przy tym ciepło – co w okresie zimowym może stanowić zaletę.
  • Ewaporacyjne – zasysają powietrze, nawilżają je, a następnie wydmuchują pod postacią chłodnej mgiełki. Zużywają niewiele energii, ale są dość głośne.
  • Tradycyjne – mają postać pojemników, które napełnia się wodą i montuje na kaloryferze. Tego typu nawilżacze są najbardziej oszczędne (nie pobierają energii elektrycznej), natomiast charakteryzują się najmniejszą wydajnością i skutecznością.

Wiele nawilżaczy jest wyposażonych w dodatkowe funkcje, takie jak:

  • Jonizator powietrza – neutralizuje nadmiar dodatnich jonów w powietrzu, wydzielanych głównie przez urządzenia elektryczne. Dzięki temu pozwala na uzyskanie we własnym domu jakości powietrza, którym można cieszyć się na łonie natury.
  • Oczyszczacz powietrza – urządzenie nie tylko nawilża powietrze, lecz także filtruje je z kurzu, pyłków i szkodliwych drobnoustrojów.
  • Aromaterapia – wystarczy dodać do urządzenia olejek eteryczny, by uzyskać piękny zapach. Olejki mogą mieć dodatkowo określone działanie – relaksujące, nasenne, pobudzające itp.

Wybierając nawilżacz powietrza warto również zwrócić uwagę na jego wydajność – najmniejsze modele są przeznaczone do pomieszczeń o powierzchni 10 – 25 m2, natomiast największe znajdą zastosowanie nawet w bardzo przestronnym biurze.


Dodaj komentarz