Co może przydać się w czasie sprzątania?

Na sprzątanie poświęcamy nawet 208 godzin rocznie! Na pewno masz kilka pomysłów na przyjemniejsze wykorzystanie tego czasu, prawda? Okazuje się, że przy użyciu kilku sprytnych preparatów i urządzeń można sprawić, że sprzątanie stanie się szybsze i mniej uciążliwe. Sprawdź nasze porady i zobacz, co może przydać się w czasie domowych porządków.

Kluczem do sukcesu jest oczywiście regularność – im dłużej odkładasz sprzątanie na później, tym bardziej czasochłonne i męczące się staje. Jednak, nawet jeśli systematycznie zmywasz podłogi, odkurzasz czy wycierasz meble, nie uciekniesz przed „wielkimi porządkami” z okazji zbliżających się świąt czy rozpoczęcia sezonu wiosennego. Na szczęście wystarczy racjonalnie rozplanować prace i użyć odpowiednich narzędzi i detergentów, by szybo poradzić sobie z kurzem, plamami na tapicerce i innymi zabrudzeniami.

Do sprzątania – gotowi – start!

Sprzątanie należy zacząć od… siebie, a dokładnie od zabezpieczenia skóry dłoni przed negatywnym wpływem detergentów. Zawarte w nich substancje chemiczne sprawiają, że skóra staje się szorstka, zaczerwieniona, a niekiedy wręcz zaczyna się łuszczyć. Środki czystości naruszają jednocześnie naturalną florę bakteryjną, chroniącą skórę przed infekcjami i alergiami. Osłabiają także płytkę paznokci. Dlatego przed każdym sprzątaniem warto nałożyć gumowe rękawiczki ochronne.

Sprzątanie krok po kroku

Pamiętaj, by sprzątanie zaczynać od góry – tak, by kurz nie opadał na niższe, już wyczyszczone miejsca. Od najwyższych półek należy przechodzić coraz niżej, aż do podłogi, nie zapominając przy tym o oknach czy ścianach. Powierzchnie pokryte tapetą czy zmywalną farbą można bez przeszkód delikatnie odświeżyć wilgotną ściereczką. Warto szczególną uwagę poświęcić ramom obrazów, grzbietom książek, abażurom i kloszom lamp oraz wszelkiego rodzaju bibelotom ustawionym na półkach – zbiera się na nich dużo kurzu, a często te przestrzenie zostają pominięte podczas robienia porządków. Zadbaj, by nawet drobne elementy wyposażenia wnętrz mogły przejść „test białej rękawiczki”.

Sprzątanie od podstaw – niezbędne sprzęty

 W czasie nawet dość powierzchownego sprzątania bezwzględnie przydadzą się:

  • Ściereczki – do domowego użytku najodpowiedniejsze będę te wykonane z mikrofibry lub wiskozy. Są bowiem higieniczne, miękkie (a więc nie porysują czyszczonych powierzchni) i bardzo chłonne. Nadają się zarówno do ścierania kurzu, jak i mycia okien i luster.
  • Odkurzacz – przy wyborze tego sprzętu warto wziąć pod uwagę przede wszystkim to, z jakiego materiału są wykonane podłogi. Do czyszczenia dywanów niezbędny będzie odkurzacz z większą mocą silnika (minimum 1600 W), do podłóg drewnianych wystarczy natomiast 1200 W. Warto pamiętać również, że im większa powierzchnia do czyszczenia, tym również moc silnika powinna być większa. Jeśli w domu mieszkają zwierzęta, dobrym pomysłem może okazać się wybór sprzętu wyposażonego w turboszczotkę, która efektywniej zbiera sierść i czyści powierzchnie z nawet trudnego do usunięcia brudu.
  • Mop – niezbędny do umycia odkurzonych podłóg (zarówno drewnianych – o ile zostanie dobrze wyżęty – jak i wykonanych z płytek ceramicznych). W sprzedaży dostępne są mopy płaskie, sznurkowe i paskowe. Za najtrwalsze i najbardziej praktyczne uważa się mopy płaskie z nakładką wykonaną z mikrofibry. Są wygodne i dobrze zbierają kurz, a po zakończonym sprzątaniu nakładkę można uprać w pralce. Mopy sznurkowe i paskowe trudniej dobrze wycisnąć z nadmiaru wody, dlatego z reguły nie powinno się ich używać do parkietów i paneli podłogowych.

Detergenty do zadań specjalnych

Sprzątanie ułatwiają także różnego rodzaju detergenty. Większość z nas ma w domu płyn do szyb czy uniwersalne mleczko do czyszczenia. Warto zaopatrzyć się jednak również w kilka bardziej specjalistycznych preparatów do konkretnych rodzajów powierzchni, takich jak:

  • Środek do czyszczenia dywanów i tapicerki – niezastąpiony do odświeżenia kanapy, foteli czy dywanu. Przed użyciem należy wykonać próbę w mało widocznym miejscu, by sprawdzić, jak reaguje z danym typem tapicerki.
  • Płyn do pielęgnacji mebli – usuwa kurz i brud oraz zabezpiecza przed osadzaniem się zanieczyszczeń.
  • Odtłuszczacz – nigdy więcej szorowania zabrudzonych tłuszczem powierzchni! Odtłuszczacz rozpuszcza trudne do usunięcia tłuste plamy, dzięki czemu doskonale sprawdza się przy czyszczeniu kuchenek, blatów kuchennych czy piekarników.

Pozostaje więc zakasać rękawy i… do dzieła!

Więcej przydatnych do sprzątania akcesoriów znajdziesz w sklepie Lobo.pl, w zakładce Sprzątanie.


Dodaj komentarz