jak radzic sobie z upałem

Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu?

Zbyt wysokie temperatury zaburzają prawidłowe działanie organizmu – powodują większą utratę wody, przyspieszają krążenie, wywołują uczucie zmęczenia. W skrajnych przypadkach prowadzą do udaru cieplnego, a w efekcie do uraty przytomności, a nawet śmierci. Warto więc wiedzieć, jak chronić się przed upałem. Pierwszym krokiem będzie… ochłodzenie własnego mieszkania.

W czasie upałów cztery ściany mieszkania nie zawsze stanowią skuteczną ochronę przed zbyt wysoką temperaturą. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na poradzenie sobie z nagrzewaniem się domowych pomieszczeń. Sprawdź, jak latem we własnym domu utrzymać optymalną temperaturę!

Osłonięcie okien sposobem na upały

W czasie upałów nagrzewa się każdy element konstrukcyjny budynku – ściany, dach itd. Jednak najwięcej ciepła dostaje się do wnętrza przez okna. Dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o ich osłonięcie w czasie, gdy temperatura na zewnątrz jest najwyższa. Jest na to kilka sposobów:

  • rolety zewnętrzne – najefektywniej chronią przed promieniami i nie wpuszczają do wnętrza mieszkania rozgrzanego powietrza; montuje się je po zewnętrznej stronie okien;
  • rolety wewnętrzne – przed upałem równie dobrze chronią rolety wolnowiszące, jak i kasetowe – ważne jednak, by były podgumowane (zaciemniające) lub posiadające powierzchnię odbijającą promienie słoneczne (Silver);
  • folie okienne – delikatnie (niemal niewidocznie) zabarwiają szybę i sprawiają, że do pomieszczenia dociera do 80% ciepła z promieni słonecznych;
  • żaluzje – pozwalają regulować dopływ światła do pomieszczenia, a co za tym idzie – zmieniać poziom zaciemnienia w zależności od pory dnia.
roleta wewnętrzna

Więcej na temat dowiesz się w artykule 3 sposoby na modną aranżację okna.

Wentylatory – chłód na wyciągnięcie ręki

Temperaturę we wnętrzu domu czy mieszkania dość skutecznie obniżą również wentylatory. Niestety ich działanie jest ograniczone do niewielkiej powierzchni – urządzenia chłodzą jedynie przestrzeń bezpośrednio wokół siebie. Podstawą działania wentylatorów jest wprawianie powietrza w ruch.

W sprzedaży dostępne są 2 podstawowe rodzaje wentylatorów:

  • tradycyjne – z obracającymi się śmigłami; w zależności od rozmiarów dzielą się na niewielkie biurkowe (zwane też stołowymi) i stojące (wysokie, o średnicy śmigieł przekraczającej zazwyczaj 40 cm.);
  • kolumnowe – wyposażone w kilka skrzydełek, przytwierdzonych do obracającego się walca; również dzielą się na biurkowe i stojące.

Wybierając wentylator warto zwrócić uwagę również na to, czy można regulować siłę i kierunek nawiewu. Dzięki temu łatwo dopasować działanie urządzenia do aktualnych potrzeb.

wentylator stołowy
wentylator kolumnowy

Pamiętaj! Sposobem na zwiększenie skuteczności wentylatora jest… umieszczenie przed nim butelki z zimną wodą. W ten sposób urządzenie będzie przekazywać w głąb pomieszczenia dodatkowo ochłodzone powietrze.

Klimatyzator – profesjonalne chłodzenie

Do bardziej zaawansowanych urządzeń chłodzących należą klimatyzatory. Dawniej były wykorzystywane niemal wyłącznie w biurach i pomieszczeniach użyteczności publicznej, dziś coraz częściej można spotkać je w domach prywatnych. Pozwalają ochłodzić większą przestrzeń niż wentylatory – do obniżania temperatury wykorzystują bowiem nie tylko ruch powietrza, lecz także wodę lub kostki lodu.

Klimatyzatory dzielą się na:

  • przenośne – kompaktowe i mobilne, jednak o dość niewielkiej wydajności; często problematyczne w ich przypadku okazuje się również odprowadzanie wydmuchiwanego ciepłego powietrza;
  • mocowane na stałe – bardzo wydajne, niekiedy wyposażone również w funkcję grzania, zostają jednak na stałe przypisane do konkretnej przestrzeni.

Jak zachowywać się w czasie upałów?

Zakup odpowiednich akcesoriów i urządzeń to jednak nie wszystko. Równie ważne jest stosowanie się do kilku podstawowych zasad:

  • w czasie upałów pij więcej niż zwykle – najlepsza będzie woda mineralna lub źródlana;
  • wyłącz zbędne sprzęty – takie urządzenia jak telewizor czy laptop generują dużo ciepła ;
  • pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń – jednak dopiero wtedy, gdy temperatura jest relatywnie niska, a więc wieczorem i wczesnym rankiem.

One Comments

  • Grzegorz Suder

    20 lipca, 2017

    Te wentylatory kolumnowe wydają mi się być świetną opcją, zwłaszcza jeśli do ochłodzenia mamy sporą przestrzeń 🙂

    Reply

Dodaj komentarz