Wszystko, co musisz wiedzieć o nawożeniu roślin

Nawożenie to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych w ogrodzie. Dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych i sprawia, że są bujne oraz odporne na choroby. Czym jednak kierować się przy wyborze nawozu i jak go stosować? Podpowiadamy.

W naturalnym środowisku po zakończeniu okresu wegetacji rośliny obumierają i gniją, dostarczając do gleby składniki odżywcze. W ogrodach, gdzie opadające liście i stare pędy usuwa się, konieczne okazuje się wzbogacanie podłoża nawozem. Zawarte w nim substancje są następnie pobierane przez rośliny i przyczyniają się do ich lepszego wzrostu.

Jakie są rodzaje nawozów?

Można wyróżnić dwa główne rodzaje nawozów:

  • organiczne, np. obornik lub kompost;
  • mineralne, zawierające mieszankę substancji odżywczych (takich jak azot, fosfor, potas i magnez) w odpowiednich proporcjach – na ich opakowaniach jest dokładnie opisane, do jakich roślin są przeznaczone. Szeroki wybór nawozów mineralnych można znaleźć tutaj.

Nawozy organiczne poprawiają jakość gleby, rozkładają się jednak dość długo, co wydłuża czas oczekiwania na efekty. Dodatkowo wydzielają niezbyt przyjemny zapach. Nawozy mineralne mają natomiast skład dopasowany do wymagań poszczególnych gatunków roślin i działają szybko. Dostarczają roślinom substancji odżywczych, nie wpływają jednak na stan gleby, dlatego warto uzupełniać je nawozami naturalnymi.

Preparaty mineralne różnią się dodatkowo formą – występują z reguły w postaci granulek lub płynu, który należy rozcieńczyć wodą.

Biopon nawóz do borówek i Biopon nawóz do iglaków

Kiedy nawozić rośliny?

Pierwszą turę nawożenia w ogrodzie należy przeprowadzić w połowie kwietnia, jeszcze przed okresem rozwoju i kwitnienia roślin. Na podłożu najlepiej rozłożyć obornik lub kompost, które poprawiają właściwości gleby i przygotowują ją na pobór składników odżywczych przez rośliny.

Nawożenie jest niezwykle istotne również w okresie wegetacji. Od maja co około 3 tygodnie warto stosować łatwo przyswajalne nawozy mineralne, dopasowane do wymagań poszczególnych gatunków roślin. Należy przy tym pamiętać, by nawożenie tymi preparatami zakończyć w lipcu – później rośliny przygotowują się do zimowego spoczynku i nie należy pobudzać ich wzrostu, bo może zakończyć się to przemarznięciem pędów. Aby ułatwić roślinie przygotowania do zimy, można stosować jedynie tzw. nawozy jesienne o specjalnie dobranych proporcjach składników pokarmowych.

W okresie wegetacji należy nawozić również rośliny doniczkowe. Jest to istotne, ponieważ w doniczce zazwyczaj mieści się niewiele gleby, a co za tym idzie – składniki pokarmowe szybko wyczerpują się. Warto przy tym pamiętać, że takie rośliny doniczkowe jak azalie, cyklameny, kamelie, poinsecje, paprocie, draceny czy kalanchoe wymagają nawożenia również zimą.

Biopon nawóz do roślin doniczkowych

Jak nawozić rośliny?

Przy nawożeniami preparatami mineralnymi należy pamiętać, by ściśle stosować się do wskazówek na opakowaniu, a przede wszystkim do zalecanych dawek. Zarówno niedobór, jak i nadmiar nawozu jest bowiem szkodliwy. Zbyt mała ilość składników odżywczych hamuje wzrost roślin, natomiast przenawożenie prowadzi do dużego zasolenia podłoża, co sprawia, że korzenie roślin nie mogą pobierać wody z gleby.


Dodaj komentarz