Niezbędnik majsterkowicza – narzędzia, które warto mieć w domu

Półka od miesiąca czeka na to, by zawiesić ją na ścianie, drzwiczki w szafce niebezpiecznie się poluzowały a drewniany stolik aż prosi się o renowację? Dla majsterkowicza to nic trudnego. Jednak same chęci nie wystarczą – niezbędny jest również zestaw podstawowych narzędzi. Sprawdź, co każdy miłośnik majsterkowania powinien mieć w swojej skrzynce narzędziowej!

Majsterkowicz w domu to prawdziwy skarb – naprawi, odnowi, udekoruje. I to wszystko z uśmiechem na ustach. Warto więc zadbać o to, by mógł bez przeszkód realizować swoją pasję i pomóc mu w kompletowaniu odpowiednich akcesoriów. W końcu w każdym domu powinna być skrzyneczka z narzędziami – nigdy nie wiadomo, co i kiedy okaże się potrzebne.

Zaczynamy od podstaw – młotek, kombinerki i śrubokręty

Listę przydatnych narzędzi otwierają te najprostsze, takie jak uniwersalny młotek czy kombinerki. Warto zaopatrzyć się również w zestaw śrubokrętów, przy czym komplet ten powinien obejmować zarówno śrubokręty płaskie, jak i krzyżakowe. Narzędzia te pozwolą na wykonanie większości podstawowych napraw.

Najlepsi przyjaciele majsterkowicza – różne rodzaje kluczy

Kto kiedykolwiek próbował odkręcić lub przykręcić śrubę czy nakrętkę, wie, jak bardzo przydatne okazują się różnego rodzaju klucze. To, jakiego narzędzia należy użyć, zależy w dużym stopniu od rozmiaru i kształtu śruby oraz jej umiejscowienia. Do podstawowych rodzajów kluczy należą:

  • Klucze płaskie – służą do przykręcania lub odkręcania śrub o sześciokątnych łbach i najlepiej sprawdzają się w łatwo dostępnych miejscach. Warto zaopatrzyć się w klucze w kilku rozmiarach, dopasowanych do najczęściej stosowanych śrub (o średnicy 8, 10, 12 milimetrów).
  • Klucze oczkowe – zakończone otworem na łeb śruby. Zapewniają bezpieczniejszą pracę (klucz nie ześlizgnie się w czasie przykręcania lub odkręcania), dlatego sprawdzają się zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych. Bardzo popularne są również wersje oczkowo-płaskie, w których z jednej strony jest końcówka oczkowa, a z drugiej – szczękowa.
  • Klucze nastawne – są wyposażone w regulowane szczęki, których rozwarcie można dopasować do rozmiaru śruby lub nakrętki. Wśród nich najpopularniejsze są tzw. „żaby” (działające na zasadzie nożyc), klucze francuskie (przypominające nieco imadło) oraz klucze angielskie.
  • Klucze nasadowe – składają się z rękojeści z grzechotką (tzw. trzpienia) oraz wymiennych nasadek w różnych rozmiarach. Pozwalają na dokręcenie nakrętki lub śruby bez konieczności zdejmowania z niej nasadki – poprzez dokręcanie śruby w jedną stronę i cofanie klucza, bez odkręcania jej.
klucz oczkowo-płaski Profix
klucz nastawny Proline

Przydatne akcesoria – miarka i nożyk

W domowym warsztacie nie może zabraknąć zwijanej miarki. To proste akcesorium przyda się niemal przy każdej domowej pracy: przy rozmieszczaniu ramek na ścianie, ustawianiu mebli czy własnoręcznym konstruowaniu regału na książki. Majsterkowanie często opiera się bowiem nie tylko na zdolnościach manualnych, ale również dokładnym wyliczaniu odległości, proporcji i wymiarów. Miarki zwijane są dostępne w różnych rozmiarach – od 1 do 50 m. Do codziennego użytku wystarczy 3-5 m.

Majsterkowicz nie obejdzie się także bez ostrego nożyka, który sprawnie przetnie folię, tkaninę, tapetę czy karton. Najwygodniejsze są te z chowanym, ukośnie ściętym ostrzem.

nóż z ostrzem łamanym Mega
miarka zwijana Mega

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla zaawansowanych – wkrętarko-wiertarka

Zdarza się jednak, że proste narzędzia ręczne okazują się niewystarczające i trzeba sięgnąć po sprzęt cięższego kalibru – elektronarzędzia, takie jak wkrętarko-wiertarka, która pozwoli zarówno wykonać otwory w drewnie czy w ścianie, jak i szybkie i sprawne wkręcanie lub wykręcanie śrub i nakrętek. Dla miłośników majsterkowania najwygodniejszy będzie sprzęt z zasilaniem akumulatorowym. Jest wprawdzie mniej skuteczny niż wiertarka sieciowa, ale za to lżejszy, bardziej poręczny i łatwiejszy w obsłudze.

Więcej akcesoriów dla majsterkowiczów można znaleźć tutaj.

 


3 komentarze

  • SWIZA

    14 lutego, 2018

    Myślę, że warto tutaj pomyśleć o szwajcarskim scyzoryku, który stanowi świetne narzędzie praktycznie do każdej drobnej pracy w domu i wokół niego jeżeli zajdzie taka potrzeba ;).

    Reply
  • Gwoździk

    21 maja, 2018

    Zgadzam się czasami elektronarzędzia są niezbędne moja wiertarka milwaukee przeszła już tyle w swoim krótkim żywocie, że ciężko zliczyć wszystkie otwory który wywierciła :), ale dzielnie się spisuje i mam nadzieję, że jeszcze parę ładnych lat razem powiercimy.

    Reply
  • Oskar

    10 grudnia, 2018

    Hej, fajnie zapowiadający się blog. Mam nadzieję, że wkrótce wrzucicie jakiś post o niezbędnych narzędziach w domu, w sensie, jakie śrubki, bezpieczniki czy kable najczęściej się przydają itd. Próbuję zacząć swoją przygodę z majsterkowanie i w końcu nauczyć się sobie radzić z drobnymi domowymi awariami. Od jakiegoś czasu próbuję skompletować skrzynkę narzędziową, ale nie jest to takie proste jak się wydaję. Myślałem, żeby dziewczynie podrzucić jakiś pomysł na prezent na zbliżające się święta, ale też nie mam pomysłu, co do mojej skrzynki jeszcze wrzucić

    Reply

Dodaj komentarz