Bateria umywalkowa – jak wybrać najlepszą?

Bateria umywalkowa jest używana kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Musi być więc nie tylko estetyczna, lecz także funkcjonalna i… wygodna w eksploatacji. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze? Podpowiadamy.

Bateria powinna wizualnie pasować do umywalki i całej aranżacji łazienkowej. Jej kształt czy kolor w dużym stopniu są uzależnione od stylistyki wnętrza – można bowiem znaleźć zarówno bardzo nowoczesne baterie o geometrycznych kształtach, jak i produkty w widoczny sposób nawiązujące do stylu retro (wyposażone w dwa klasyczne kurki).

bateria umywalkowa ZXC
bateria umywalkowa ZXC

Od kształtu zależy również to, czy bateria będzie łatwa w czyszczeniu i czy jej uchwyt będzie wygodnie leżał w dłoni.

Kształt to jednak nie jedyny czynnik różnicujący dostępne w sprzedaży baterie umywalkowe.

Baterie umywalkowe – rodzaje

Ze względu na sposób montażu można wyróżnić baterie:

  • Stojące (sztorcowe) – montowane na umywalce lub na blacie (rzadziej – na podłodze).
  • Ścienne – przytwierdzane do ściany. Mogą być montowane natynkowo lub podtynkowo (tak, że widoczne są jedynie uchwyt i wylewka).
bateria umywalkowa ścienna Deante
bateria umywalkowa stojąca Deante

Sposób mocowania jest uzależniony od rodzaju umywalki (niektóre są wyposażone w otwory do montażu baterii) oraz od tego, w jaki sposób poprowadzona jest instalacja wodna w łazience.

Baterie różnią się między sobą także liczbą uchwytów:

  • Jednouchwytowe – najpopularniejsze, wyposażone w uchwyt (zwany mieszaczem), którym można jednocześnie regulować temperaturę wody i siłę strumienia.
  • Dwuuchwytowe – posiadają tzw. kurki, czyli dwa oddzielne pokrętła. Obecnie spotykane przede wszystkim w łazienkach urządzonych w stylu retro.
  • Bezuchwytowe – wyposażone w czujnik ruchu lub przycisk, który uruchamia strumień wody o określonej wcześniej sile i temperaturze. Rzadko montuje się je w domach prywatnych – za to są często wybierane do biur lub publicznych toalet.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii umywalkowej?

Korpusy baterii są wykonane z mosiądzu. W zależności od składu mieszanki różnią się trwałością – im mniejsza ilość stopu, tym cieńsze ścianki baterii, a co za tym idzie – mniejsza odporność na uszkodzenia. Na pierwszy rzut oka trudno ocenić jakość materiału, okazuje się jednak, że… wystarczy unieść baterię. Solidne produkty są wyraźnie cięższe (wynika to z większej ilości użytego materiału).

Baterie różnią się także sposobem wykończenia. Mogą być satynowe, w kolorze miedzi, inox czy chromu. Wykończenie jest jednak jedynie kwestią gustu i nie ma wpływu na jakość produktu.

Przy wyborze baterii warto zwrócić uwagę również na:

  • Długość i wysokość wylewki – powinny być dopasowana do rozmiaru umywalki. Zbyt krótka wylewka spowoduje problemy ze swobodnym wsunięciem dłoni pod strumień wody. Z kolei zbyt niska utrudni napełnianie wodą większych pojemników – najlepiej, jeśli odległość między końcem wylewki a dnem umywalki wynosi około 15 cm.
bateria umywalkowa ZXC
bateria umywalkowa ZXC

 

  • Grupę akustyczną – wartość ta określa natężenie dźwięku wydobywającego się z działającej baterii.
  • Zużycie wody – baterie wyposażone w perlator (czyli element, którego zadaniem jest napowietrzenie strumienia wody) pozwalają na zmniejszenie zużycia wody około 50% względem baterii bez perlatora. Duże oszczędności zapewniają również baterie z mieszaczem (do 30% względem materii z dwoma pokrętłami). Warto zwrócić także uwagę na klasę przepływu, czyli siłę strumienia wody. Im większa, tym większa siła strumienia (a więc większe zużycie wody).

Na koniec warto pamiętać, by wszystkie baterie do łazienki (a więc umywalkową i prysznicową lub wannową) kupować z tej samej serii – tak, by zachować spójność stylistyczną poszczególnych elementów wyposażenia.


2 komentarze

  • Fan łazienek

    26 września, 2018

    Grupa akustyczna? Gdzie można znaleźć tego typu informacje odnośnie konkretnych baterii?

    Reply
  • tl

    20 grudnia, 2018

    jeżeli już bateria łazienkową to tylko z perlatorem

    Reply

Dodaj komentarz