Jak wybrać pościel

Jak wybrać pościel? [poradnik]

Wygodny materac to dopiero początek! Na jakość snu wpływa również… pościel. To ona zapewnia bowiem komfort termiczny i sprawia, że Twoja skora oddycha – pomimo okrycia. Nieodpowiednio dobrana pościel może natomiast w skrajnych doprowadzić do pojawienia się wysypki i innych reakcji alergicznych. Sprawdź, jak wybrać pościel, by zapewnić sobie zdrowy i komfortowy sen!

Kolor i wzór poszewek na kołdry i poduszki powinny harmonizować ze stylistyką sypialni. W klasycznych wnętrzach sprawdzi się jasna pościel w delikatny kwiatowy wzór lub najbardziej tradycyjna biel (kojarząca się z babciną pierzyną oraz… pościelą hotelową). W nowoczesnej sypialni można postawić na ekstrawaganckie wzory geometryczne lub kontrastowe zestawienia kolorów. W pokoju dziecięcym sprawdzą się natomiast poszewki z wizerunkami zwierząt lub postaci z ulubionych bajek.

Pościel dla dzieci

Wzór i kolor to jednak nie jedyne kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze pościeli.

Jaki materiał na pościel?

To tkanina w dużym stopniu decyduje o właściwościach pościeli – o tym, jaka jest w dotyku czy jak łatwo się ją prasuje. Poszewki na kołdry i poduszki wytwarza się z 4 podstawowych materiałów: bawełny, wełny, jedwabiu i lnu.

  1. Bawełna

To najbardziej popularna tkanina pościelowa. Jest przyjemna w dotyku i łatwa w utrzymaniu czystości. Pozwala skórze oddychać i dobrze odprowadza wilgoć. Większość tkanin bawełnianych jest jednak podatna na gniecenie.

Do najbardziej popularnych wariantów bawełnianych należą:

  • kora – materiał o charakterystycznej, falowanej strukturze; nie widać na nim zagnieceń i nie trzeba go prasować;
  • dżersej – tkanina o gęstym splocie, zapewniającym dużą trwałość;
  • perkal – uważa się, że zapewnia najwyższy komfort snu;
  • satyna – delikatna, elegancka i lekko połyskująca tkanina;
  • batyst – materiał lekki i delikatny, idealny na lato;
  • flanela – tkanina bardzo miękka, dzięki dobrej izolacyjności cieplnej polecana zwłaszcza na zimę.

Pościel flanelowaPościel satynowa

  1. Len

Len ma właściwości antystatyczne, jest więc polecany dla alergików. Dobrze izoluje przed chłodem, jednocześnie charakteryzuje się podatnością na gniecenie i bardzo trudno się prasuje. Pościel z lnu, dzięki swojemu naturalnemu wyglądowi, trafi zwłaszcza w gusta miłośników trendów ekologicznego i rustykalnego.

  1. Wełna

Zapewnia dobrą wentylację, a jednocześnie doskonale izoluje od zimna – pościel z wełny doskonale spełnia więc swoją rolę przez cały rok. Materiał nie przyciąga jednocześnie kurzu i ma szereg właściwości prozdrowotnych, m.in. łagodzi objawy reumatyzmu.

Popularną, a jednocześnie bardzo ekskluzywną odmianą wełny jest kaszmir.

  1. Jedwab

Jedwab jest chłodny w dotyku i bardzo delikatny. Ma właściwości antystatyczne i relaksujące. Jedwabna pościel jest uważana za bardzo ekskluzywną.

  1. Mikrofibra

Dużą popularnością cieszy się również pościel z mikrofibry, czyli syntetycznej tkaniny o bardzo pożądanych właściwościach. Materiał ten jest bowiem miły w dotyku, nie przyciąga kurzu i hamuje rozwój roztoczy. Niewątpliwą zaletą mikrofibry jest również łatwość w utrzymaniu w czystości – tkanina nie wymaga bowiem prania w wysokich temperaturach.

Pościel z mikrofibry

Pościel to jednak nie wszystko. Zobacz również poduszki i kołdry w ofercie sklepu Lobo.pl


Dodaj komentarz