rośliny doniczkowe

10 roślin doniczkowych, które oczyszczą powietrze w Twoim domu

Rośliny doniczkowe stanowią nie tylko ponadczasową dekorację wnętrza, lecz również pozytywnie wpływają na jakość powietrza w domu. Rośliny wchłaniają bowiem zanieczyszczenia podczas cyklu oddechowego oraz absorbują toksyny przez korzenie. Kwiaty doniczkowe mają również zdolność likwidowania tzw. smogu elektromagnetycznego, czyli promieniowania emitowanego przez domowe sprzęty elektryczne i elektroniczne.

Polska zajmuje wysoką pozycję na liście europejskich krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Do płuc wciągamy związki siarki i azotu, metale ciężkie, amoniak… Substancje te w znaczący sposób szkodzą naszemu zdrowiu – zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu, chorób serca, układu oddechowego, a nawet nowotworów. Jednak nie tylko powietrze na zewnątrz może być dla nas niebezpieczne. Szkodliwe związki są wydzielane także przez farby, kleje, lakiery, środki czyszczące, a nawet tusze do drukarek. Na szczęście z pomocą przychodzą rośliny doniczkowe, mające zdolność filtrowania toksyn z powietrza. Przedstawiamy 10 gatunków, które staną się wsparciem w walce o czyste powietrze w domu.

  1. Skrzydłokwiat

To roślina doniczkowa z charakterystycznymi białymi kwiatami, których kształt przypomina skrzydła. Oczyszcza powietrze z pochodnych formaldehydu i benzenu, a więc substancji wydzielanych przez tworzywa sztuczne, lakiery, kleje itd. Skrzydłokwiat lubi wilgoć, należy więc pamiętać o regularnym zraszaniu rośliny.

  1. Sansewieria

Sansewierie, zwane również wężownicami, można podzielić na dwie grupy:

  • rośliny o sztywnych liściach, rosnących pionowo do góry;
  • rośliny tworzące niskie rozety.

Sansewieria, podobnie jak skrzydłokwiat, pochłania i rozkłada formaldehyd i benzen. Należy jednocześnie do najbardziej wytrzymałych roślin, odpornych na suszę i brak słońca. Najlepiej czuje się jednak na słonecznych, ciepłych stanowiskach. Należy podlewać ją oszczędnie – co około 2 tygodnie.

  1. Bluszcz pospolity

To popularna odmiana pnącza. Roślinę można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy na domowym parapecie. Dobrze czuje się w miejscach nieco zacienionych. Bluszcz absorbuje formaldehyd, należy jednak pamiętać, że wszystkie części tej rośliny są trujące!

bluszcz

  1. Paproć

Paprocie doskonale oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji chemicznych i pochłaniają część promieniowania z urządzeń elektrycznych. Warto więc ustawić je w sypialni lub postawić koło komputera lub telewizora. Paprocie są jednak dość trudne w uprawie. Lubią rozproszone światło, regularne, ale umiarkowane podlewanie. Źle znoszą przeciągi i suche powietrze.

  1. Dracena

Dracena ma wąskie, błyszczące liście wyrastające ze zdrewniałej łodygi. Warto ustawić ją w pobliżu okna, ponieważ preferuje stanowiska jasne o rozproszonym świetle. Na dnie pojemnika można wysypać drenaż – draceny źle znoszą moczenie korzeni w wodzie. Odmianami, które najlepiej pochłaniają zanieczyszczenia są dracena wonna, deremeńska i obrzeżona. Absorbują m.in. formaldehyd, ksylen, toluen, benzen i trójchloroetylen oraz tlenek węgla (czad).

dracena

  1. Zielistka Sternberga

Zielistka oczyszcza powietrze z formaldehydu i tlenek węgla. Chroni również przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Jest jednocześnie bardzo ozdobna – ma długie, wąskie, dwukolorowe liście. Zielistka należy do roślin bardzo łatwych w uprawie. Należy zapewnić jej jedynie odpowiednią wilgotność. Nie powinno się także stawiać jej w bardzo nasłonecznionym miejscu.

zielistka

  1. Palma

Największe zdolności oczyszczania powietrza mają palma areka, palma kencja i daktylowiec niski. Rośliny te dobrze nawilżają powietrze oraz absorbują toluen, ksylen, amoniak, formaldehyd, benzen i trójchloroetylen. Palmy są jednocześnie mało wymagające: dobrze rosną na stanowiskach nasłonecznionych oraz w rozproszonym świetle; wymagają przy tym jedynie regularnego podlewania.

  1. Aglonema

Roślina ta ma duże, dekoracyjne, dwukolorowe liście. Potrzebuje stanowiska jasnego, ze światłem rozproszonym. Należy podlewać ją regularnie, nie dopuszczając do przesuszenia podłoża. Warto przy tym pamiętać, że aglonemie szkodzą przeciągi. Roślina usuwa z powietrza benzen, toluen i amoniak, jest jednak trująca.

  1. Epipremnum złociste

Epipremnum to pnącze o sercowatych liściach i pędach dorastających nawet do 4 metrów. Nie lubi silnego nasłonecznienia i nadmiaru wody. Usuwa z powietrza aldehyd, benzen i ksyleny.

  1. Fikus

Fikusy, znane także jako figowce, występują w wielu odmianach. Mają ozdobne, nakrapiane liście, a niektóre odmiany – również dekoracyjne korzenie wystające ponad powierzchnię gruntu. Fikusy doskonale nadają się do uprawy w stylu bonsai. Rośliny te dobrze czują się w świetle rozproszonym, nie przeszkadza im również suche powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami.

Zobacz również, jak dbać o rośliny doniczkowe.

W uprawie roślin w domu przydadzą Ci się:

rośliny doniczkowe nawózrośliny doniczkowe nabłyszczaczrośliny doniczkowe nawóz w żelu  rośliny doniczkowe pałeczki nawozowe

 


One Comments

  • Aleksandra

    5 kwietnia, 2018

    Bardzo ciekawy wpis. Muszę kupić sobie kilka takich pięknych kwiatów 🙂

    Reply

Dodaj komentarz