Świąteczne dekoracje

Świąteczne dekoracje – przygotuj dom na Boże Narodzenie

W centrach handlowych rozbrzmiewa „Last Christmas”, a Ty coraz bardziej niecierpliwie szukasz pomysłów na prezenty dla najbliższych? To znak, że najwyższa pora pomyśleć o świątecznej dekoracji mieszkania. Przedstawiamy kilka pomysłów – zarówno dla wielbicieli minimalizmu, jak i miłośników wszechobecnego bożonarodzeniowego klimatu.

Zimowy krajobraz w połączeniu z niezwykłymi iluminacjami na ulicach miast tworzy prawdziwie magiczną atmosferę. Odrobinę tego klimatu warto przenieść do własnego domu – stanie się cieplejszy, bardziej przytulny. Świąteczne dekoracje sprawią, że rodzinne spotkania nabiorą jeszcze bardziej uroczystego charakteru, a radość związana z Bożym Narodzeniem będzie gościć w domu przez długi czas.

Choinka w centrum zainteresowania

Trudno wyobrazić sobie świąteczną aranżację domu bez choinki udekorowanej bombkami. W Europie zwyczaj ozdabiania iglastego drzewka zapoczątkowali Niemcy. Do Polski tradycja ta przywędrowała dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Przyjęła się głównie w miastach – na wsiach główną ozdobą przez lata były związane z ludowymi przekazami jemioła, sosnowa gałąź wieszana pod sufitem (tzw. podłaźniczka) lub snopek siana.

Początkowo do dekorowania choinki używano owoców, orzechów, słodyczy i własnoręcznie wykonywanych ozdób z bibuły, papieru czy słomy. Dziś świąteczne drzewko ubiera się inaczej – dominują szklane lub plastikowe bombki, połyskujące łańcuchy, włos anielski i migające lampki. Warto pamiętać, że sposób dekorowania choinki – podobnie jak urządzania mieszkania – podlega modzie. Jeszcze kilka lat temu popularne były drzewka wielokolorowe, obecnie częściej spotyka się choinki przybrane ozdobami w jednym lub dwóch kolorach. W sezonie 2017/2018 modne są:

  • bombki w ciemnych, głębokich kolorach, kontrastujące z żywą zielenią choinki;
  • eleganckie złoto zestawione z czerwienią (czyli bardzo klasyczny świąteczny duet);
  • skandynawska biel – solo lub rozświetlona srebrnymi akcentami;
  • ażurowe ozdoby, takie jak koronkowe gwiazdki czy dzwoneczki.

Do łask wracają również żywe choinki. Ma to związek z trendem ekologicznym (tworzywo, z którego jest wykonana sztuczna choinka rozkłada się przez tysiące lat!) oraz powrotem ku temu, co tradycyjne, rodzime, lokalne.

Świąteczne dekoracje

Świąteczne dekoracje ze światła

Poza choinką warto przemycić do domu jeszcze kilka świątecznych akcentów. Niezmiennie dużą popularnością cieszą się ozdoby z lampek – wieszane na balkonach lub pod linią dachu czy oplatane wokół drzew w ogrodzie. Rozświetlają zimowe wieczory, które zapadają już około godziny 16 i sprawiają, że elewacja nabiera niecodziennego charakteru.

Zwyczaj dekorowania domu światełkami jest bardzo popularny zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie sąsiedzi często konkurują o to, czyja iluminacja będzie większa i piękniejsza. Kto nie pamięta filmu „W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju” i bohatera próbującego przystroić dom 25 tysiącami światełek?

W Polsce również coraz więcej osób decyduje się na tak wyraziste dekorowanie domu na święta. Świetlne dekoracje przyjmują różne formy:

  • kurtyn świetlnych rozwieszanych na dachu;
  • delikatnych węży i girland z lampkami LED;
  • sopli świetlnych.

Miłośnicy bardziej dyskretnego efektu mogą postawić natomiast na… żywy ogień. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku świece zapachowe, roztaczające wokół typowo zimowe aromaty – goździków, wanilii, przypraw korzennych. Magiczną atmosferę pozwolą również stworzyć subtelne lampiony i latarenki, w których wnętrzu znajduje się niewielki tealight. Ciepłe, rozproszone światło świec rozjaśni nieco wnętrze, a jednocześnie będzie stanowić nawiązanie do bożonarodzeniowej symboliki. Światło ma bowiem bronić dom przed złymi mocami, a w symbolice biblijnej często oznacza Chrystusa.

Świąteczne dekoracje

Wieńce i stroiki, czyli świąteczne DIY

Coraz większą popularnością cieszą się także wieńce, którymi dekoruje się drzwi wejściowe domów lub furtki. Kojarzą się głównie z tradycją anglosaską, okazuje się jednak, że mają związek również z naszymi rodzimymi zwyczajami. Zdobione wianki już wiele dekad temu wieszano bowiem obok drzwi na zakończenie oktawy Bożego Ciała, jako symbol ludzkiej pracy i służących ludziom darów bożych. Ozdobne wieńce są również związane z tradycją wieńców adwentowych z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę adwentu. Zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość na przyjście Chrystusa. Takie wieńce zawiesza się w domu pod sufitem, jednak często można spotkać je również… w kościołach.

Dekoracyjne wieńce na drzwi można oczywiście kupić – są dostępne w wielu rozmiarach i   kolorach. Warto jednak wykonać je samodzielnie przy pomocy łatwego do wyginania drutu i gałązek sosnowych lub świerkowych. Do uformowanej w kształt koła bazy wystarczy następnie dodawać szereg dekoracji, takich jak:

  • małe bombki;
  • suszone plastry cytrusów;
  • suszone kwiaty;
  • kokardki;
  • szyszki i orzechy włoskie;
  • papierowe aniołki, renifery lub gwiazdki.

Świąteczne dekoracje

W podobny sposób można wykonać również świąteczny stroik, czyli miniaturowy odpowiednik bożonarodzeniowego drzewka. W tym przypadku podstawę dekoracji również stanowią gałązki zimozielonych roślin (umocowane na gąbce florystycznej, kawałku drewna itp.). Ważnym elementem jest jednak także długa świeca. Taki stroik stanie się idealną dekoracją wigilijnego stołu.

Świąteczne dekoracje

Gwiazda betlejemska i jemioła – bożonarodzeniowe rośliny

Gwiazda betlejemska miała rozświetlić niebo w czasie narodzin Chrystusa i pomóc Trzem Królom odnaleźć drogę do żłobka. Gwiazdą betlejemską nazywa się jednak również poinsecję, czyli pochodzącą z Meksyku roślinę, której górne liście wybarwiają się na czerwono. Zgodnie z meksykańską legendą, uboga dziewczynka, której nie było stać na wyszukany prezent, podarowała nowo narodzonemu Chrystusowi nazbierane zielone liście – listki te zaczęły natomiast czerwienić się i układać w kształt gwiazdy. Obecnie każdego roku tylko w samej Europie sprzedaje się 100 milionów poinsecji, a przed świętami co druga jest kupowana jako prezent.

Dekoracje świąteczne

 

W okresie Bożego Narodzenia w naszych domach często gości również jemioła. Dawniej roślinie tej przypisywano magiczne zdolności – miała chronić dom przed złymi mocami, sprowadzać szczęście i płodność. Dziś również wiesza się jemiołę w domu na szczęście, a następnie przechowuje jej zasuszone gałązki do kolejnych świąt. Popularnym zwyczajem bożonarodzeniowym jest również całowanie się pod jemiołą zawieszoną pod sufitem. Roślinę tę można wykorzystać jednak nie tylko jako świąteczny talizman, lecz także jako element stroika czy wieńca.

Zobacz również:


2 komentarze

  • Ceramic

    15 grudnia, 2017

    Ważnym elementem jest też szopka betlejemska, zaś dla dzieci z pewnością ciekawe może byc ozdabianie okien sztucznym śniegiem. 🙂

    Reply
  • Anna#Zamojska

    21 stycznia, 2018

    Dla mnie zaangażowanie autora jest bardzo pomocne.Dziękuję za wartościowe informacje.Naprawdę polecem znajomym plusik.

    Reply

Dodaj komentarz