Zakładanie ogrodu – od czego zacząć?

Dotyk świeżo skoszonej trawy, smak zdrowych, naturalnie hodowanych warzyw i zapach kwiatów – to wszystko sprawia, że przydomowy ogród jest miejscem, w którym chce się spędzać jak najwięcej czasu. Zanim jednak stanie się prywatnym azylem, należy wykonać w nim szereg prac. Podpowiadamy, od czego zacząć.

Struktura i wygląd ogrodu w dużym stopniu zależą od jego funkcji. Na początek warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie ma być przeznaczenie ogrodu? Czy będzie to miejsce do uprawy warzyw, owoców i ziół, czy raczej przestrzeń do opalania się lub grilowania w gronie znajomych? Gdy już zostaną określone priorytety, można przejść do kolejnych kroków.

Projektowanie ogrodu – najważniejszy jest plan

Częstym błędem początkujących ogrodników jest kupowanie losowych roślin i spontaniczne sadzenie ich w dowolnych punktach działki. Szybko okazuje się, że do przestrzeni wkrada się chaos, a kwiaty, które tak pięknie wyglądały na zdjęciach, nie chcą się rozwijać. Tymczasem podstawą zakładania ogrodu powinno być stworzenie planu, uwzględniającego nie tylko rozmieszczenie roślin, ale również elementów małej architektury czy instalacji wodnej. Dopiero po wstępnym zaprojektowaniu układu ogrodu, powinno się przejść do wyboru roślin.

Kompletowanie narzędzi – niezbędnik ogrodnika

Jeszcze przed rozpoczęciem prac, warto zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze narzędzia, które okażą się przydatne na kolejnych etapach zakładania ogrodu. Wśród nich powinny znaleźć się:

  • szpadel i łopata – służące do kopania i usuwania nadmiaru ziemi, przydadzą się również przy sadzeniu roślin;
  • motyka – okaże się niezastąpiona do usuwania chwastów;
  • grabie – przydadzą się do zgarniania liści;
  • sekator – służący do przycinania gałęzi krzewów i drzewek;
  • wąż ogrodowy – do podlewania roślin.

Szeroki wybór narzędzi ogrodniczych znajdziesz tutaj.

Wybór roślin – na co zwrócić uwagę?

To, jakie rośliny zostaną posadzone na działce powinno zależeć nie tylko od stylistyki ogrodu, ale również od panujących w nim warunków, m.in.:

  • rodzaju i odczynu gleby – większość roślin najlepiej czuje się na podłożu o pH 6,0 -7,0; jedynie takie odmiany jak azalia, borówka czy wrzos preferują glebę kwaśną (pH 3,5 – 5,0);
  • nasłonecznienia stanowiska;
  • ekspozycji na wiatr i wilgoć.

Dobrym pomysłem będzie wybór takich roślin, które naturalnie rosną w sąsiedztwie ogrodu – nie ma wówczas ryzyka, że wymagania środowiskowe poszczególnych gatunków nie zostaną spełnione. Warto także stworzyć kompozycję z takich odmian, które kwitną wczesną wiosną (np. pierwiosnek czy barwinek), latem (takich jak begonie i astry) i pozostają zielone w okresie zimowym (bukszpan). Dzięki temu ogród będzie atrakcyjny wizualnie przez cały rok.

Przygotowanie gleby

Po rozplanowaniu układu ogrodu i wstępnym wyborze gatunków roślin, można przejść do przygotowania podłoża. Ziemię należy przekopać, odchwaścić i wzbogacić kompostem lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym.

Po przeprowadzenia tych wszystkich zabiegów można przejść do esencji pracy ogrodnika, czyli sadzenia i pielęgnowania roślin.

 


Dodaj komentarz