Malowanie ścian i sufitu krok po kroku

Malowanie ścian to jedna z podstawowych prac remontowych. Odpowiednio dobrana i nałożona farba potrafi bowiem zupełnie odmienić wygląd pomieszczenia. Co więcej – nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać malowanie samodzielnie. Wystarczy jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Podpowiadamy, jak krok po kroku pomalować ściany i sufit!

Malowanie pokoju może potrwać od kilku godzin do kilku dni – w zależności od wielkości pomieszczenia, rodzaju farby czy naszych umiejętności. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy, warto odpowiednio przygotować się do pracy.

Jaką farbę wybrać?

Pierwszym krokiem w procesie malowania jest wybór odpowiedniej farby. Należy jednak pamiętać, że kolor produktu w sztucznym sklepowym oświetleniu zazwyczaj wygląda inaczej niż w domu. Dlatego warto najpierw kupić próbkę i pomalować nią fragment ściany w danym pomieszczeniu, aby upewnić się, że efekt kolorystyczny będzie satysfakcjonujący. Barwa to jednak nie wszystko – równie istotne są faktura i stopień połysku. Matowe farby dobrze maskują nierówności powierzchni, półmatowe optycznie powiększają pomieszczenie, a ich kolor wydaje się intensywniejszy, farby błyszczące to natomiast gwarancja nietuzinkowego efektu, ale jednocześnie ryzyko uwypuklenia wszelkich krzywizn ściany.

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów farb. Różnią się od siebie stopniem krycia, odpornością na zmywanie i szorowanie oraz przepuszczalnością pary wodnej. Rodzaj farby zależy przede wszystkim od struktury ścian i przeznaczenia pomieszczenia, które ma być malowane.

Można wyróżnić następujące rodzaje farb:

  • akrylowe – odporne na ścieranie i szorowanie, dobrze przepuszczają parę wodną. Są jednak dość słabo kryjące, dlatego na ciemne podłoże trzeba z reguły nałożyć kilka warstw farby.
  • lateksowe – trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są również wodoodporne, dlatego sprawdzą się w łazience i kuchni.
  • winylowe – dobrze kryjące i odporne na zmywanie, ale dość szybko się brudzą, dlatego nie sprawdzą się w pokoju małego dziecka. Słabo przepuszczają parę wodną, więc nie należy nimi malować ścian w kuchni lub łazience.

Warto pamiętać również, by kupić odpowiednią ilość farby (najlepiej z pewnym zapasem). Należy więc obliczyć powierzchnię ścian i sufitu oraz pamiętać, że z reguły konieczne jest nałożenie dwóch, a nawet trzech warstw.

Narzędzia przydatne przy malowaniu

Farba to jednak nie wszystko. Do pomalowania ścian i sufitu potrzebne będą również akcesoria i narzędzia, m.in.:

  • płaskie pędzle o różnych szerokościach;
  • wałek;
  • szpachelka;
  • kuweta do rozrabiania farby;
  • patyk do mieszania farby.

Przydatne okażą się również drabina i oczywiście folia i taśmy do zabezpieczenia podłóg, mebli itp.

Wszystkie niezbędne akcesoria znajdziesz tutaj.

Przygotowanie pomieszczenia do malowania

Przed malowaniem z pokoju trzeba wynieść meble lub ustawić je tak, by zapewniały swobodny dostęp do ścian i sufitu (jeśli pozostają w pomieszczeniu – konieczne będzie dokładne zabezpieczenie ich folią). Należy również zdjąć firanki, zasłony, zegary, obrazy, półki i źródła światła (w tym żyrandol) oraz zdemontować gniazda elektryczne i kontakty. Okna powinno się okleić taśmą malarską, a podłogi okryć wytrzymałą folią. Warto pamiętać również o demontażu lub zabezpieczeniu szeroką taśmą listew przypodłogowych. Zabiegi te sprawią, że malowanie nie pozostawi po sobie zniszczeń w postaci trudnych do usunięcia plam z farby.

Same ściany i sufit również należy odpowiednio przygotować. Możliwe, że konieczne będzie uzupełnienie ubytków i pęknięć masą szpachlową, a następnie wyszlifowanie załatanych miejsc przy pomocy papieru ściernego. W razie potrzeby przy pomocy szczotki ryżowej należy dodatkowo zdrapać łuszczącą się warstwę starej farby.

Jeśli ściana nie była nigdy wcześniej malowana, jest świeżo zagipsowana lub została uzupełniona masą szpachlową – trzeba ją jeszcze zagruntować przed malowaniem.

Ważne, by ściany i sufit były czyste – najlepiej odkurzyć je, a następnie przemyć wodą z detergentem.

Malowanie ścian i sufitu

Po zakupie wszystkich potrzebnych farb i akcesoriów oraz przygotowaniu pomieszczenia, można przejść do malowania. Należy zacząć od sufitu – dzięki temu ewentualne krople z farby spadną na jeszcze niepomalowaną powierzchnię i nie zaburzą jej wyglądu. Co ważne – jeśli sufit i ściany mają być pokryte innymi kolorami – trzeba będzie wyznaczyć krawędzie przy pomocą papierowej taśmy.

Malowanie ścian należy przeprowadzać od góry w kierunku podłogi, najlepiej od razu pokrywając całą płaszczyznę. Przerwy w pracy spowodują bowiem, że „łączenia” pomiędzy wcześniej i później pomalowaną powierzchnią staną się widoczne. Warto również pamiętać, by całą ścianę malować jedną techniką – wałkiem lub pędzlem. Poprzez stosowanie różnych narzędzi uzyskuje się bowiem nieco inną fakturę (przy malowaniu wałkiem jedynie drobne szczegóły przy kaloryferze itp. można pomalować precyzyjniejszym pędzlem).

Kolejną warstwę farby można nałożyć po wyschnięciu poprzedniej.

Gdy ściany wyschną, wystarczy jedynie posprzątać folię i narzędzia i już można cieszyć się nowym, pięknym kolorem ścian!


3 komentarze

  • Malowanie Warszawa

    1 maja, 2017

    Ciekawy, artykuł jednak trochę przykrótki. Ja bym dodał od siebie, że jeżeli zamierzamy malować mieszkanie na własną rękę, powinniśmy zaopatrzyć się w niebieskie taśmy, które są znacznie wytrzymalsze od zwykłych a i lepiej się kleją, co znacznie usprawnia malowanie

    Reply
  • Maria

    19 lipca, 2018

    jak patrzę na to wszystko to cieszę się, że mam kuzyna który pracuje przy remontach i zajmuje się m.in. malowaniem ściań. Ja tylko zajmuję się zakupem fabr (ostatnio najzwyklejsza biała śnieżka hipoalergiczna) a on resztę bierze w swoje ręce

    Reply
  • Instali.co

    30 stycznia, 2019

    Bardzo fajny artykuł, malowanie czeka każdego z nas prędzej, czy później, więc warto przeczytać kilka cennych uwag przed rozpoczęciem prac 🙂

    Reply

Dodaj komentarz